Zavřít reklamu

Technologičtí giganti to v posledních týdnech nemají vůbec jednoduché a zatímco ve Spojených státech jsou většinou společnosti pozvány na kobereček před kongres, Evropská unie začíná podnikat podobné kroky. Konec konců, v mnoha ohledech jsou zásahy státu a regulačních orgánů nanejvýš nutné a oprávněné. Velké korporace často jen zneužívají své postavení, snaží se obejít zákony a uzmout si trh jen sami pro sebe. Ze stejného jednání byl obviněn i Apple, který si to u Evropské unie kvůli Apple Pay pořádně zavařil.

Co se týče nadnárodních korporací, je Evropská unie poměrně nekompromisní. Na technologické společnosti totiž stále dohlíží Evropská komise, jež vymáhá právo hospodářské soutěže a jeho náležité dodržování. Stejné role se zhostila i Margrethe Vestager, která dostala rovnou několik stížností na praktiky Applu, zejména tedy na monopolní chování a porušování konkurenčních dohod. Ostatně, podobná podezření měla komise již v srpnu, kdy mnoha společnostem rozeslala dotazník, který měl za účel zjistit, zda byli jednotliví prodejci nuceni využívat Apple Pay a dávat této službě přednost před ostatními. Stejnému nařčení kalifornská společnost čelí i v případě čipu NFC, který měla údajně nastavit tak, aby fungoval jen s jablečnou platební metodou. To mělo znevýhodňovat ostatní poskytovatele mobilních plateb a zároveň narušovat konkurenční prostředí.

Uvidíme, k jakému závěru Evropská komise dojde. Jisté je, že to není poprvé ani naposledy, co Apple čelí podobných tahanicím. V minulosti to byl například stále nedořešený případ, kdy si Spotify na jablečnou společnost stěžovalo kvůli upřednostňování vlastních služeb před aplikacemi třetích stran. Společnost by si však měla dát na Evropskou Unii pozornost a příliš si s ní nezahrávat. Ostatně, Facebook si takto vykoledovat největší pokutu v historii, která činila přes 5 miliard dolarů, a stejně tak i spousta dalších gigantů. Nezbývá než čekat, zda Apple stihne podobný osud, nebo se mu podaří z této patálie nějak efektivně vykličkovat jako vždy.

Dnes nejčtenější

.