Zavřít reklamu

Jako by se toho poslední dobou snášelo na hlavu Applu málo, máme tu další kontroverzi, o níž jsme nedávno informovali. Jablečná společnost se totiž rozhodla z čínského App Storu stáhnout aplikace HKMap Live, díky níž měli protestující v Hong Kongu přehled o pohybu policie a potenciálně nebezpečných místech, kde často docházelo ke střetům. Podle představitelů Applu ale aplikace porušovala zákon a nabádala k násilí, proti čemuž se kromě samotné komunity ohradil také původní vývojář. A nyní události nabraly na intenzitě.

Rozhodnutí amerického technologického giganta šokovalo mnoho fanoušků, vývojářů i zaměstnanců, což je vzhledem k aktuálnímu dění v Hong Kongu naprosto pochopitelné. Poslední kapkou se ale stal dopis Tima Cooka, jenž generální ředitel Applu věnoval svým pracovníkům. V něm obhajuje praktiky společnosti a postup, který nakonec vyústil v úplně stažení aplikace z čínského App Storu. Jablečná společnost se totiž po naléhání komunity rozhodla aplikaci povolit, ale na základě výhružek čínských médií celý proces zvrátila. Mnoho příznivců společnosti se tak právem domnívalo, že Apple skáče, jak Čína píská a podbízí se tamnímu režimu. I z tohoto důvodu Tim Cook sepsal dopis, kde se snaží vše objasnit a vysvětlit.

Souvisejíci

„Drazí zaměstnanci, pravděpodobně vám neunikly zprávy o tom, že jsme se rozhodli z App Storu stáhnout aplikaci HKmap.live. Podobná rozhodnutí nejsou nikdy jednoduchá a diskuze na toto téma je o poznání složitější, jelikož vzbuzuje poměrně vášnivé emoce veřejnosti. Z úcty, kterou k vám chovám, jsem se rozhodl podělit o proces, který nás k zablokování aplikace vedl. Není totiž žádným tajemstvím, že technologie lze využít k dobrým, ale i špatným účelům. A momentální situace se nijak neliší. Tento software umožňoval sledování pohybu policie, dával uživatelům přehled o místech, kde docházelo ke střetům a obecně informoval obyvatele o aktuálním dění. Na tom v podstatě není nic špatného, ale během posledních několika dní jsme obdrželi důvěrné informace od oddělení kybernetické bezpečnosti a zločinu hongkongské policie o tom, že je aplikace zneužívána zločinci. Na to si konec konců stěžovali i samotní uživatelé, podle nichž docházelo k plánovaným útokům na osoby i majetek v místech, kde nepůsobily žádné policejní jednotky. Takovéto zneužití porušilo nejen tamní zákony, ale i naše pravidla. App Store má být bezpečným a důvěryhodným útočištěm, o což se v Applu dlouhodobě snažíme a rádi bychom tento stav zachovali. Diskuze na mezinárodní úrovni postupně utichne, a proto jsme zvážili fakta a došli k tomuto závěru. S úctou, váš Tim Cook,“ vyjádřil se generální ředitel v dopisu.

HKMap Live

Tímto tvrzením, zejména tedy o podněcování násilí, pochopitelně rozhořčil Tim Cook jak spoustu příznivců, tak zaměstnanců a vyjádření oponoval dokonce i člen legislativního výboru Hong Kongu, Charles Mok. Podle něj naopak aplikace ulehčuje nevinným obyvatelům města životy a varuje je před potenciálně nebezpečnými místy. Apple si konec konců zavařil i na domovském trhu, kde byl kritizován rovnou několika zákonodárci, podle nichž se přiklonil na stranu brutálního a represivního režimu. Vypadá to tedy, že si jablečná společnost dávno vybrala stranu a s podobnými rozhodnutími ve Spojených státech příliš nepochodí. Podle hongkongské policie se ale naopak Apple zachoval správně a došel k logickému závěru. Uvidíme, jak se bude situace dále vyvíjet.

Související články

Dnes nejčtenější

.