Zavřít reklamu

Boje mezi policií a demonstranty v Hong Kongu postupně nabírají na intenzitě a stávají se násilnými. Počty zraněných se šplhají do stovek, v ulicích hoří auta a rozbité výlohy vyrabovaných obchodů už pomalu nemá ani kdo opravovat. Tak by se dal popsat bezmezný chaos, který v tomto polarizovaném čínském městě, které se potýká již velmi dlouho s protivládními demonstracemi, vládne. Doba však pokročila a kromě reálného světa se odpor přesunul také do toho virtuálního. Řeč je konkrétně o aplikaci HKmap Live, která vzbuzuje čím dál tím větší kontroverze.

Kdybychom se ještě před pár měsíci zmínili o Hong Kongu, pravděpodobně byste si představili zářící futuristickou metropoli, která sloužila jako útočiště finančním institucím, korporacím i technologickým gigantům. Z tohoto obrazu ale zbyly jen trosky a nyní město připomíná spíše válečnou zónu. Kromě fyzických bojů ale přišel na řadu také odpor ve virtuálním světě, díky němuž mezi sebou mohou demonstranti efektivně komunikovat a domlouvat se, kde zasáhnout příště. Jedním z takových prostředků byla i aplikace HKmap Live, jež zobrazovala oblasti nejčastějších konfliktů mezi policií a protestanty. Původně měla sloužit jako zdroj informací všem, kteří se chtěli vyhnout potenciálně nebezpečným místům, ale v rukou lidu skončila spíše jako efektivní zbraň. Zejména násilní odpůrci čínského útlaku mohli jednoduše sledovat pohyb policie, odhadnout kde se mohou jednotky nacházet a zaútočit ze zálohy. I z tohoto důvodu se Apple rozhodl kontroverzní aplikaci z App Storu stáhnout, jelikož podle společnosti zbytečně podněcovala násilí a zločin. Po naléhání komunity sice jablečná společnost aplikaci opět zpřístupnila, ale pouze na krátkou dobu.

Záhy po opětovném zpřístupnění totiž Apple kontaktovala čínská vláda, jež požadovala okamžité stažení aplikace z App Storu. A stejně tak i zakázání zpravodajské aplikace Quartz, která se protestům v Hong Kong věnovala. Jablečná společnost tak učinila z důvodu nespecifikovaných hrozeb, kterými čínská vláda vyhrožovala. Proti rozhodnutí se samozřejmě ohradil původní vývojář, jenž se hájil tím, že aplikace nijak neporušuje zákon a naopak má uživatele od nelegálních demonstrací odradit. Apple ale po konzultaci s kybernetickým oddělením policie v Hong Kongu došel k závěru, že software již několikrát umožnil zločincům páchat násilí na policejních jednotkách a ohrožovat bezpečnost občanů. V každém případě bude zajímavé sledovat, zda napětí poroste. Konec konců, Apple byl nařčen médií z toho, že se příliš plete do politiky a zasahuje na místech, kde nemá co dělat. Jisté je, že násilí v ulicích jen tak neustane a naopak to vypadá, že se město stává každým dnem nebezpečnějším.

Dnes nejčtenější

.