Zavřít reklamu

Když jsem před zhruba rokem přešel ze svého iPhonu 6 na iPhone XS, okamžitě jsem si zamiloval Face ID. Přeci jen, odemykání obličejem je zkrátka nejen cool, ale i pohodlnější a dle mého i rychlejší. Na rozdíl od Touch ID se navíc nemusíte strachovat tím, že když máte například mokré vlasy či vousy, Face ID vás nerozpozná. Vše zkrátka funguje naprosto perfektně a byť mě občas telefon nerozpoznal třeba ve slunečních brýlích, podobných přešlapů dělal stále méně než Touch ID. Tedy až donedávna fungovalo. 

Jelikož mám s trochou nadsázky řečeno v popisu práce instalaci beta verzí operačních systémů Applu na svá zařízení a jejich testování, nevyhnul jsem se ani letos instalaci bety iOS 13. Nutno podotknout, že z té jsem byl od první chvíle skutečně nadšen a mé nadšení s příchodem dalších a dalších verzí systému sílilo. Až na nechodící notifikace na Apple Watch či občasné pády aplikací mě totiž netrápilo zhola nic, na co si ostatní beta testeři stěžovali. Zhruba od začátku druhé poloviny beta testování mi ale začalo zlobit Face ID, které se čas od času deaktivovalo a zkrátka můj obličej nechtělo načíst. Situace byla o to zvláštnější, že když jsem Face ID zresetoval a načetl do něj obličej znovu, nebyl s tím sebemenší problém, z čehož jsem usoudil, že hardwarový problém mě netrápí. Možná nejzvláštnější pak bylo to, že se Face ID vždy zhruba po hodině nefunkčnosti samo opět rozjelo a tvářilo se jako by se předtím nic nestalo. Zkrátka 100% funkčnost, 100% rychlost, 100% spolehlivost. 

Na konci beta testování se problémy s Face ID už prakticky neobjevovaly a já tak nabyl přesvědčení, že je vše opraveno. Před pár dny mě však opět začal telefon tímto způsobem zlobit, z čehož už jsem začal být vcelku zoufalý. Nicméně v ten zrovna vycházel iOS 13.1 a já tak na nic nečekal, z telefonu smazal testovací beta profil a čekal víceméně na zázrak. Ten však nepřišel. iOS 13.1 jsem nainstaloval večer a telefon do odpoledne druhého dne bez problému používal. K večeru však zase začalo Face ID stávkovat a já tak začal přemýšlet nad tím, zda není možné, že by neplechu způsobovala například nějaká aplikace, která právě Face ID využívá. Zabrousil jsem tedy na Reddit a podobná diskuzní fóra, která jsou kupodivu podobných historek relativně plná, byť mnohdy nejsou zrovna aktuální. Rady na nich jsou však většinou velmi obecné a dá se z nich tedy i svým způsobem vycházet při řešení vašich problémů, což jsem ve výsledku udělal i já. Jeden z přispěvatelů do zahraniční diskuze totiž radil, že řešením problému může být odinstalování či minimálně deaktivace Face ID pro bankovní aplikace. Chyby v nich, které však bohužel blíže nespecifikoval, totiž mohou právě Face ID z provozu vyřadit a to přesně tak, jak se stalo i mě.

Právě v tu chvíli mi došlo, že jsem udeřil hřebík přímo na hlavičku. Problémy s Face ID se i u mě totiž začaly projevovat až poté, co jsem nainstaloval novou aplikaci mé nejmenované banky, která začala právě autentizaci přes Face ID umožňovat. Jelikož však Face ID nevypovědělo službu okamžitě po instalaci, ale třeba až pár hodin či dní poté, absolutně by mě nenapadlo, že se problém vztahuje právě k ní. Nicméně když jsem v ní zakázal autentizaci přes Face ID, problém se od té doby neobjevil. Navíc vzhledem k tomu, že předtím byl relativně častý, jsem nyní přesvědčen, že se po tomto kroku už ani neobjeví. Jasně, přihlašovat se do ní přes heslo není tak pohodlné jako přes Face ID, avšak to asi dokážu vzhledem k tomu, že telefon xkrát denně odemykám, překousnout. Pokud tedy i vy zápasíte s Face ID, doporučuji si v NastaveníFace ID a kód zkontrolovat aplikace, které Face ID využívají a popřemýšlet, kdy jste je nainstalovali a zda nemůže právě jejich instalace souviset s problémem. Pokud jich však váš obličej využívá vícero a vy nevíte, kdy přesně se začal problém projevovat, metoda pokus-omyl bude asi relativně časově náročná. Jiné řešení ale bohužel neexistuje nebo jsem na něj zatím alespoň nepřišel. 

Související články

Dnes nejčtenější

.