Zavřít reklamu

S příchodem operačního systému iOS 13 zavede společnost Apple také řadu změn pro vylepšení bezpečnosti. Tyto změny ale mohou mít vliv na řadu aplikací, mezi nimiž jsou například také nástroje, určené pro bezpečné zasílání zpráv. Apple má totiž v rámci zavádění nových bezpečnostních opatření v plánu zamezit přístup ke konkrétním rozhraním pro programování aplikací.

Apple v rámci úvodní Keynote k letošní WWDC vysvětlil, jak provoz aplikací na pozadí vedl řadu vývojářů k nutnosti změnit způsob fungování těchto aplikací. Mezi kroky, které vývojáři museli podniknout, patřilo například snížení procesů, ke kterým může v průběhu provozu aplikace na pozadí docházet. Počátkem srpna se vyrojily zprávy o tom, že se aplikace jako Facebook, Messenger či WhatsApp, umožňující VoIP hovory, potýkají kvůli nově zavedeným změnám s jistými problémy. Aplikací, kterým zavedení bezpečnostních změn přináší obtíže, je ale mnohem více. Řada specifických funkcí totiž v prostředí operačního systému iOS 13 opakovaně selhává. Vývojáři aplikací, jako je například Signal, Wickr, Threema nebo Wire budou svůj software muset těmto změnám přizpůsobit.

Problém je způsobený rozhodnutím společnosti Apple znemožnit vývojářům přístup k nástroji PushKit API. Tento nástroj původně sloužil k tomu, VoIP hovory mohly připojit k danému zařízení. Vývojáři ho ale brzy začali používat jiným způsobem a s jeho pomocí umožnili fungování jiných prvků, jako je možnost dešifrování zašifrovaných zpráv na pozadí namísto toho, aby uživatel musel nejprve obdržet upozornění.

Souvisejíci

Využívání těchto procesů na pozadí má ale své nevýhody, jako je třeba sběr údajů o poloze a další druhy monitoringu nebo třeba vysoké nároky na baterii iPhonu. Apple si nicméně dobře uvědomuje, že přizpůsobit se novým změnám v zájmu vyššího bezpečí zabere vývojářům nějaký čas. Jako lhůtu pro příslušné úpravy aplikací tedy stanovil duben příštího roku. Do té doby musí vývojáři zapracovat na novém způsobu push notifikací VoIP. Apple ve svém prohlášení uvedl, že s vývojáři úzce spolupracuje, aby jim pomohl uplatnit jejich požadavky na funkce.

Související články

Dnes nejčtenější

.