Zavřít reklamu

Nejočekávanější moment letošního roku z hlediska Applu klepe na dveře a fanoušci čím dál tím víc spekulují nad tím, co že si to pro nás Tim Cook a jeho tým připravil. Ti nejvěrnější z nás pak očekávají, že se ukáží skutečně revoluční produkty, které vytřou zrak všem konkurentům. Osobně si však myslím, že Apple již zrak všem okolo vytřel a vůbec k tomu nepotřebuje nejrychlejší procesor, nejlepší fotoaparát nebo nejkvalitnější sluchátka. Apple totiž nemusí za pár desítek hodin představit ty nejlepší produkty na světě. Stačí mu, že má ten nejlepší ekosystém na světě.

Poslední roky Apple postupně světu ukazoval jednotlivé součásti svého ekosystému, které však vždy zastávaly během konferencí nebo i při samotné medializaci roli druhých houslí. Přece jen, když se objeví nový iPhone, je samozřejmostí, že je mu mediálně věnována výrazně větší pozornost než tomu, že v něm najdete například iMessage, FaceTime, iCloud Drive, iCloud Photos a tak podobně. Vše jsme tedy vnímali jako zajímavé doplnění samotných produktů, ale mám pocit, že až poslední dobou, jsme si začali uvědomovat, jak obrovskou sílu mají všechny tyto služby dohromady.

Na celé planetě neexistuje jiná firma, která by měla takový ekosystém jako Apple.

Rozhodně existují lepší telefony než iPhone, stoprocentně postavíte výkonější počítač za lepší cenu, než je Mac a já osobně mám na ruce raději Garmin než Apple Watch. Ovšem na celé planetě neexistuje jiná firma, která by měla takový ekosystém jako Apple. Zkuste si začít psát sms na telefonu od Samsungu, pokračovat v jejím psaní na počítači s Windows a následně ji dodiktovat pomocí Amazon Echo. Všechny výše uvedené produkty přitom mohou být ve své kategorii tím nejlepším na světě, ovšem dohromady zdaleka netvoří tak silný celek jako je tomu u Applu. Možná nyní vzpomínáte, co vše že to nabízí například Google, který je Applu nejblíže, ale i tak jsou produkty, které mu zkrátka v jeho portfóliu chybí. Apple totiž nabízí od profesioního počítače s profesionálním displejem přes počítač na surfování na internetu, tablet pro sledování filmů na cestách, iPhone, Apple watch, až po AirPods nebo iPod. To vše je doprovázeno 100% vzájemnou kompatibilitou a především pak neskutečnou jednoduchostí.

Nemyslím si, že by měl Apple usnout na vavřínech, ale je potřeba si uvědomit, jak obrovskou sílu představuje fakt, že má v podstatně monopol co se ekosystému týká a jak důležité jsou pro něj služby, které jsme možná doposud stavěli na druhou kolej. Apple si zřejmě uvědomuje, že v současné době nelze techniku jako takovou posouvat rok co rok zcela na jinou úroveň a na nějakou tu revoluci si budeme muset ještě chvíli počkat. Právě proto začal mnohem víc prezentovat své služby a součásti ekosystému, které byly doteď na druhé koleji. Rozhodně mu to nemůžeme mít za zlé a naopak věřím, že čím dál víc lidí začne řešení od Applu vnímat globálně z hlediska ekosystému. Pro mě osobně je totiž mnohem důležitější, že si fotku z dovolené může během pěti vteřin prohlédnout na své televizi moje máma díky Apple TV, ačkoli je na druhém konci světa, než to, zda je fotka vyfocena nejlepším fotomobilem na světě. Je pro mě důležitější, že v momentě, kdy odcházím z bytu, přestane hrát Apple TV písničku přes Apple Music a iPhone naváže přesně tam, kde Apple TV skončila. Apple je nyní o službách a o tom, že jednotlivé produkty dohromady zkrátka fungují, nikoli o tom, že by každý z nich měl představovat špičku ve svém odvětví.

Související články

Dnes nejčtenější

.