Zavřít reklamu

Tisková zpráva: Existuje několik věcí, které dokáže Mac lépe než PC. Stejně je tomu pochopitelně i naopak, kdy PC zvládne něco lépe než Mac. Tento článek však pojednává hlavně o tom, co dokáže lépe Mac a proč se rozhodnout právě pro něj. O slabinách Macu, a kdy je lépe sáhnout po PC, si napíšeme příště.

1) Jednodušší na ovládání

Windows 10 jsou ve své podstatě velmi dobrý operační systém s tunami různých funkcí. Jako všude ale i zde platí, že méně může být více. Microsoft se rád nechává Applem inspirovat – už Windows 2.0 opisovalo přibližně 189 grafických prvků. Nedaří se mu však držet čistotu a uspořádanost macOS. Často působí chaoticky a přeplácaně. Běžný uživatel se v některých nastaveních může ztrácet.

U Macu nejsou potřebné cleanery registrů, defragmentátory disků, různé verze ovladačů, service packů atd. Vše zkrátka a jednoduše funguje a uživatel se tak může daleko lépe soustředit na to, co je pro něj podstatné.

2) Nový OS je vždy zdarma

Kdykoliv Apple vypustí novou verzi operačního systému, je zdarma. Dá se stáhnout a instalovat na jakýkoliv Mac, který daný systém podporuje.

Windows dostávají také větší updaty, a to dvakrát ročně. Pokud však máte starší verzi Windows (7, 8, 8.1) a chcete přejít na novější, je třeba zaplatit několik tisíc korun.

Windows 7 sice nabízel upgrade na Windows 10 zdarma, jednalo se však o ojedinělou akci, kdy byl Microsoft zděšen úspěchu Windows 7 a následným debaklem v podobě Windows 8. Tato akce se pravděpodobně nebude opakovat.

3) Nejlepší trackpad

Pouze pár laptopů (a vlastně jestli vůbec nějaké) se dokáže přiblížit kvalitě trackpadů od Apple. Zatímco spousta touchpadů na počítačích s Windows může být prakticky nepoužitelných, trackpady Apple jsou jedním slovem ohromující. Díky lehkosti a přesnosti pohybu, pohybovým gestům, Force Touch a dalším vychytávkám prakticky zcela odpadává potřeba myši.

4) Kvalitní displej

Většina MacBooků (vyjma MacBooku Air) je vybavena Retina displejem. Ten má nádherné podání barev, kontrast i hloubku. Samozřejmě – i počítače s Windows nabízí kvalitní displeje a někdy dokonce i lepší. Musíte však už opravdu velmi pečlivě hledat, abyste nějaký takový našli. Pokud je kvalita displeje noteooku pro vás důležitým parametrem, pak lze MacBooky Pro jen doporučit.

5) Snazší oprava

Existuje obrovská spousta míst pro servis notebooků. Velmi rychle ale zjistíte, že jak jejich ceny, ale hlavně kvalita, se nesmírně liší. MacBooky jsou oproti ostatním notebookům velmi snadno rozebratelné – nepoužívají plastové „křapky“ a tak je lze opravit tak, aby nebylo vůbec vidět, že bylo do počítače vstoupeno. Také není potřeba sundávat klávesnici, což je u jiných notebooků zcela běžné.

Servis MacBooků je tedy v tomto ohledu podstatně jednodušší. Stačí vyhledat autorizovaný servis či přímo Apple Store, MacBookárnu, nebo podobné. Všude se o vás královsky postarají.

6) Užitečný software

Ke každému Macu je zdarma balíček užitečného softwaru k zpracování hudby, videa, obrázků, tabulek, textů, prezentací a spousty dalšího. Řada z nich je navíc o něco lepší. Při porovnání iMovie s Movie maker, je práce v prvním jmenovaném o poznání příjemnější.

7) Drží si hodnotu

Na první pohled se můžou jevit počítač Mac značně dražší než Windows počítač s totožnou konfigurací. Je však potřeba zvážit nejenom to, že operační systém je zdarma, ale i fakt, že počítače Apple si daleko více drží hodnotu. Není výjimkou, že PC s Windows po prvních 2 letech používání padá i hluboko pod 50 % hodnoty. Zatímco dobře udržovaný Mac prodáte i kolem 70 % ceny, kterou měl na začátku. Navíc i v případě nevratného poškození stále není bezcenný. Vzhledem k tomu, že Apple oficiálně neprodává náhradní díly, dá se vždy dobře prodat domácím kutilům a nebo neautorizovaným servisům.

8) Zálohování

Možnost mít všechna svá data zpět i po poškození nebo ztrátě počítače je k nezaplacení. Přijít o stovky hodin práce, či neopakovatelných momentek v podobě fotografií a videa, je v dnešní době již zcela zbytečné. A i když je Windows Backup dobrá utilita, na Time Machine nestačí. Jednoduchost, se kterou stačí připojit jakýkoliv disk a jedním kliknutím zálohovat celý systém, který jde pak stejně snadno nahrát do jakéhokoliv jiného MacBooku i s jiným ročníkem výroby a konfigurací, jí dává velmi přehledný náskok před konkurencí.

9) Snazší výběr

Ve své podstatě má Mac pouze pár modelů počítačů. Je to dáno hlavně tím, že Mac dělá pouze Apple, zatímco PC vyrábí velká spousta různých značek (nebo si jej stavíme úplně sami v případě stolního PC).

PC tak má nepřeberné množství různých konfigurací často pod stejnými, nebo podobnými označeními. Pokud nevíte přesně, co hledáte, nebo se nevyznáte v parametrech, pak může být výběr opravdu tvrdý oříšek. Pro běžného uživatele, který nemá znalosti v IT a chce pouze koupit počítač bez toho, aby si k tomu musel studovat hory informací, je Mac rozhodně lepší volbou.

10) Ekosystém 

Zatímco některé předešlé body u zarytých Windowsáků mohly vyvolat řadu připomínek, u tohoto bodu je vítěz zcela jasný. Ekosystém Apple lze jen velmi těžko překonat. Vše spolu dokonale ladí. Spojení telefonu, počítače, laptopu, tabletu, hodinek, televize, MP3. Vše rychlé, velmi snadné a hlavně velice bezpečné. V tomto ohledu Apple jen stěží najde konkurenci.

11) „Bloatware“

Bloatware je mor. Jedná se o předinstalovaný software výrobcem daného laptopu. Často je jenom málo užitečný a bývá problém s jeho odstraněním. Dokonce i když si koupíte originální Windows, přijde občas s předinstalovanými hrami typu candy crush apod. Na Mac nic takového nenajdete.

12) Windows i na Macu

Chcete všechny výhody Macu, ale potřebujete z určitých důvodů stále i Windows? Tak to vás velmi potěší, že Windows se dá velice snadno nainstalovat na jakýkoliv počítač od Apple. Velmi snadno, rychle a zdarma (návod jak na to, najdete zde).

Windows můžete i virtualizovat, například programem Parallels desktop. Pak je zde možnost přepínat mezi jednotlivými systémy pouhým přetažením třech prstů na Touchpadu – je to velmi efektivní pomocník. Radu, jak instalovat Parallels Desktop, najdete zde.

Svým způsobem lze mít i Mac na Windows – takzvaný „Hackintosh“. Tam se ovšem kvalitou zpracování a optimalizace k realitě Apple ekosystému ani nepřiblížíte, takže tuto možnost všeobecně nemůžeme doporučit.

Autor článku: Macbookarna.cz

Windows Mac Os X

Související články

Dnes nejčtenější

.