Zavřít reklamu

Pokud patříte mezi uživatele iPhonu X a novějšího, tak k jeho odemykání používáte velmi pravděpodobně Face ID. To je pořádný kus technologie, který funguje díky několika snímačům a TrueDepth přední kameře. Jednoduše řečeno, infračervený snímač, který je součástí horního výřezu, vyšle při odemčení na vaši tvář přes třicet tisíc neviditelných bodů, které se poté uvnitř zařízení „spojí“, čímž vytvoří věrohodnou kopii vaší tváře. Pokud se tato kopie shoduje s nastavenou tváří, tak se váš iPhone odemkne. Face ID samozřejmě funguje i ve tmě, tudíž nemusíte mít strach, že byste svůj iPhone z postele neodemkli. Já jsem se ale před pár dny dostal do takové situace, že jsem jej v posteli neodemkl.

Vzhledem k tomu, že před pár dny začala být k večeru už zima, tak jsem si na schůzku s přáteli neoblékl kraťasy, ale klasické džíny. Jak jistě víte, tak kraťasy mívají často o mnoho volnější styl, a tudíž i větší kapsy. Celé léto jsem tedy můj iPhone XS strkal do kapsy od kraťasů, které jsou volné. Onen den jsem však měl džíny, kde jsou kapsy užší a stalo se to, co se stalo. Když jsem si chtěl do užší kapsy od džín vložit iPhone, tak jsem se samozřejmě netrefil. S vědomím, že je iPhone v bezpečí, jsem jej tedy pustil a opak jsem si uvědomil až tehdy, kdy jsem slyšel ránu na podlahu. iPhone jsem tedy zvedl, zkontroloval jsem jej a zdálo se, že je vše v pohodě. Tuto situaci jsem tedy nijak více neřešil a užíval jsem si večera.

Ať jsem dělal, co jsem dělal, tak se iPhone odemknul možná jednou z dvaceti pokusů.

Když jsme však později jeli s kamarády v autě a já jsem si chtěl iPhone odemknout, tak se mi to jednoduše nedařilo. Ať jsem dělal, co jsem dělal, tak se iPhone odemknul možná jednou z dvaceti pokusů. V tu chvíli mi v hlavě proběhlo, že se možná pádem mohlo nějakým způsobem Face ID zničit a nepodpořil mě ani fakt, že je celá technologie, skrytá pod horním výřezem, velice křehká a náchylná na poškození. Nechtěl jsem ale panikařit, a proto jsem si řekl, že se na to mrknu doma a pokusím se tohle zvláštní chování vyřešit v klidu.

Jakmile jsem dojel domů, tak jsem samozřejmě začal hledat, co mohu s nefunkčním Face ID dělat. Všiml jsem si, že v momentální fázi funguje na světle rozpoznání obličeje prakticky bez problémů a nerozpoznání se děje prakticky jen ve tmě. Postupně jsem tedy prošel několik fór a diskuzí na Redditu. Vyčetl jsem, že mám v nastavení Face ID resetovat, samozřejmě restartovat iPhone a provést další klasické úkony, které se dělají, když něco nejde. I po těchto úkonech však Face ID stále nefungovalo, jak mělo. Poté jsem však našel návod, ve kterém byla uvedená naprosto banální věc – ujistěte se, že je prostor horního výřezu čistý, a že mu nic nebrání v tom, aby vás mohla vidět kamera a senzor. Prstem jsem tedy přejel po horním výřezu a Face ID začalo fungovat, avšak jen na pár minut.

Ráno Face ID opět nefungovalo tak, jako mělo. Vzal jsem tedy rozespalý iPhone do ruky, dívám se na něj a v tom jsem si něco uvědomil. Na tvrzeném skle, které mám na iPhonu nalepené již prakticky od prvního rozbalení, se udělala miniaturní bublina – a to přesně v horní části, kde se nachází infračervený snímač. Prstem jsem tedy na bublinu zatlačil, aby zmizela a voilà, Face ID začalo opět fungovat tak, jak mělo. Postupně se však samozřejmě bublina vrátila zpět, a proto jsem musel celé sklo vyměnit za nové. Pokud se tedy někdy dostanete do situace, kdy vám nebude fungovat Face ID, tak ihned nepanikařte. I taková banalita, jako je bublina pod ochranným sklem, dokáže tak dokonalou technologii úplně zmást.

Související články

Dnes nejčtenější

.