Jak to ve skutečnosti bylo se selháním Face ID na včerejší konferenci

Když Apple na včerejší konferenci odhalil výroční iPhone X a představoval světu veškeré jeho přednosti, nemohl zůstat bez povšimnutí okamžik, kdy přímo na pódiu a v přímém přenosu selhala funkce Face ID. Okamžitě se objevilo hned několik teorií o tom, jak moc Apple nebyl na tuto funkci připravený. Kde je ale pravda?

Vysvětlení celé věci je možná nakonec mnohem jednodušší, tedy aspoň podle několika uživatelů serveru Quora. Jak můžete vidět na přiloženém screenshotu, při chybovém hlášení se na displeji objevila věta “Your passcode is required to enable Face ID”, tedy že pro aktivaci Face ID je zapotřebí zadat kód. V tomto směru se nová metoda chová stejně jako Touch ID, které potřebuje aktivaci kódem číselného zámku pokaždé, kdy ověření více než pětkrát za sebou selže.

craig federighi iPhone X Face ID fail

Je tedy možné, že během příprav iPhonu X na pódiu se při manipulování s telefonem rozsvítil displej (funkce Raise to wake) a Face ID se pokoušelo rozpoznat obličej. Samozřejmě vždy selhalo, a to minimálně pětkrát a bohužel už jej nikdo neaktivoval. Když poté Craig Federighi telefon na začátku ukázky vzal a chtěl demonstrovat, jak Face ID funguje, ukázala se mu hláška, že musí funkci nejprve aktivovat zadáním číselného kódu.

Trochu zvláštní však je, že Craig vůbec žádný kód nezadal, jen telefon na malý okamžik položil na stůl před sebou, poté jej znovu zvedl, Face ID jej již rozpoznalo a telefon se odemkl. Na stůl ale nebylo vidět a obrazovka telefonu na plátně na malý okamžik zčernala. Nikdo si tak nevšiml, že Federighi vzal jiný ukázkový model, kde bylo Face ID aktivní a s tím už neměl sebemenší problém.

Federighi tak telefon odložil na stůl před sebou a vzal si záložní. Ten již aktivaci Face ID nepotřeboval, Craiga rozpoznal a prakticky ihned se odemkl. Pokud by totiž rozpoznání obličeje skutečně selhalo, objevila by se na displeji hláška jako „Zkuste to znovu“ nebo by se minimálně zahýbal uzamčený zámek, jako je tomu nyní u Touch ID při nerozpoznání otisku prstu.

Na celý incident se můžete podívat na videu níže a podělit se s námi do komentářů o vlastní názor, kde Apple udělal chybu.

 

Leitz
Vstoupit do diskuze (49)

Diskuze

  mne skôr príde divné ešte na tom celom, že keď si myslel že to zlyhalo, začal si utierať tvár…wtf? to akože keď sa potím abo mám mokrú tvár z iného dôvodu tak to nemusí reagovať správne….

  Reagovat

  Dle mého názoru to byl spíše instinkt a podvědomá reakce na vzniklou situaci. Pokud to má rozeznat i člověka v čepici, tak by s potem neměl byt problem.
  A jestli jsem včera pochopil správně, tak by mělo jít o „strojové učení“, takže čím déle bude člověk používat FaceID tím lépe by mělo fungovat

  Reagovat
  Matthew Nepodstatné

  Nikde neurobil chybu..je to rovnako nespoľahlivé ako na galaxy s8 to je všetko..

  Reagovat

  Nechci nic prudit ale toho jsem si všiml už včera , ale tyhle situace znám zcela běžně tomu se říká zákon schválnosti ale zachoval se z cela profesionálně . Otření potu jsem spíš pochopil jako malinký vtípek což se povedlo , druhý telefon reagoval dobře . ale stejně mi příjde že touch ID je rychlejší a praktičtější

  Reagovat

  Podle mě byl telefon po resetu a apple vzdy po resetu vyzaduje vase heslo az dalsi odemknuti funguje napr. touch id

  Reagovat

  Po resetu nebyl, to by se ukázala jiná hláška.

  Reagovat

  řekněte mi přátele jak to vlastně funguje ? kdy si iPhone nebo iPad řekne o heslo ? iPhone používám každý den iPad méně ale u obou se mi stává že to mě chce občas heslo místo toho abych použil Touch ID u iPadu se mi to stává častěji u iPhone méně . ale proč tomu tak je , proč se zařízení samo restartuje ? u iPadu se s tím setkávám skoro často když ho pár dní nepoužiju u iPhonu se mi to stane tak možná 1x do týdne a většinou vždycky po probuzení což mě štve o to víc . Nějaké vysvětlení prosím ?

  Petře, zcela prosté, je to kvůli bezpečnosti. Nevím jak je to v aktuální verzi, ale co si pamatuju, tak passcode je vyžadován v takovýchto případech

  1) zařízení bylo zapnuto, či restartováno
  2) zařízení nebylo odemknuto více jak 48 hodin
  3) passcode nebyl k odemčení použit během posledních 156 hodin (6 a půl dne) a Touch ID nebylo použito poslední 4 hodiny
  4) zařízení bylo dálkově uzamčeno
  5) po 5 neúspěšných pokusech odemknutí s Touch ID
  6) při nastavení nového otisku prstu

  Reagovat
  Marek Baloun

  Nechci nic říkat, ale Craig nic netajil a řekl, že použije záložní model ? Já bych to tolik neřešil, skenování obrazovky nikdy nebylo a nebude dokonalý, protože je tam spousta proměnných ?

  Reagovat
  Pavol Donko

  Oficiálne vyjadrenie Apple:
  People were handling the device for stage demo ahead of time,” says a rep, “and didn’t realize Face ID was trying to authenticate their face. After failing a number of times, because they weren’t Craig, the iPhone did what it was designed to do, which was to require his passcode.” In other words, “Face ID worked as it was designed to.”

  Reagovat
  Ondřej Vachuda

  Ne, oni hájí apple a dokazují zaujatým lidem co hledají na novém iPhonu zbytečné chyby že FaceID pracovalo dobře, že jen napoprvé potřeboval iPhone passcode protože musel nejdříve „odemknout“ FaceID kódem 😀

  Reagovat

  iPhone byl pry pred prezentaci restartovan, aby byl „cerstvy“. Nikoho ale asi nenapadlo, ze po restartu se musi nejprve zadat kod, jako u touch id. Skoda, mohlo to byt dokonale predstaveni, ale jsou to jen lide 😉

  Reagovat

  Myslite, ze to pujde nastavit i tak jak to je u touch ID, ze kdyz prilozim prst, tak se telefon odemkne bez zmacknuti home buttonu?
  Ze kdyz sejme tvar, tak se hned odemkne be toho abych musel prstem vlezt na plochu. Prijde mi to takove pomalejsi nez kdyz vezmu tel prilozim prst a sem v menu behem mziku.

  Reagovat
  Borislav Borra Milosevic

Napsat komentář

Zobrazit více

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Bazar

Fórum

 • Poslední příspěvky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

Leitz