Zavřít reklamu

Pokud v posledních letech detailněji sledujete dění kolem iPhonů, zejména kolem jejich celosvětových prodejů, pravděpodobně jste zaregistrovali čím dál jasnější negativní trend. iPhony zažily svůj prodejní vrchol a již několik kvartálu po sobě prodeje pomalu klesají. Důvodů je víc, hlavní jsou však dva.

Americká společnost Strategy Analytics zveřejnila výsledky svého průzkumu, ve kterém se dotazovala lidí na jejich názory ohledně trhu s chytrými telefony, zejména v souvislosti s frekvencí nákupů, loajalitou vůči konkrétním značkám či specifickým požadavkům, které od telefonů očekávají. Výsledky jsou poměrně zajímavé, byť očekávané. Ukázalo se, že se životní cykly nových smartphonů čím dál více prodlužují. iPhone průměrnému uživateli vydrží 18 měsíců, u telefonů od Samsungu je to o měsíc a půl méně (nutno podotknout, že Samsung v USA prodává jen své vlajkové lodě). Jinými slovy to znamená, že v porovnání s dobou minulou, lidé u svých nových smartphonů vydrží déle, než tomu bylo dřív. Důvodů je několik, hlavní se však dají shrnout do dvou bodů.

Cena jako jedna z hlavních překážek

Uživatelům se jednak zajídají vysoké ceny, které výrobci za své nové top modely chtějí. Zejména z hlediska iPhonů došlo k obrovskému skoku, kdy iPhone 6S stál (v USA) 649 dolarů, zatímco iPhone X již 999 o dva roky později. Ruku v ruce se zvyšující se cenou jde druhý argument, který se týká výrazného zpomalení vývoje. Mnoho lidí tvrdí, že technologie smartphonů již dosáhla vrcholu a doby velkých meziročních pokroků v technologiích jsou pryč. Nové verze smartphonů jsou jen mírnými iteracemi těch předešlých a v kombinaci s velmi vysokou cenou to znamená, že majitelé rok/dva roky starých smartphonů nemají příliš racionálních důvodů k obměně. Životní cyklus chytrých telefonů se tak celkově prodlužuje zhruba na 3 roky.

Strategy Analytics ve svém průzkumu přinesla ještě několik USA-specifických dat, která jsou poměrně zajímavá. Například jen 7 % dotázaných uvedlo, že jsou ochotni za svůj nový smartphone utratit více než 1000 dolarů. Apple a Samsung si užívají velmi vysoké míry tzv. brand loyalty, v obou případech převyšující 70 %. Apple v USA nad ostatními výrobci dominuje v rámci hispánské a asijské komunity. Samsung vede v prodejích u Generace X, u Generace Z je to naopak Apple. Ženy a zástupci generace Z oproti ostatním přikládají větší význam schopnostem fotoaparátu. Závěr svého výzkumu Strategy Analytic uzavírají výhledem do blízké budoucnosti kde predikují, že v příštích letech dojde k dalšímu zdražení chytrých telefonů, a to v přímé souvislosti s nástupem 5G technologií.

Související články

Dnes nejčtenější

.