Zavřít reklamu

Valnou většinu nejpopulárnějších aplikací v App Storu či Google Play pojí jedno pojítko – jsou dostupné zdarma. Ať už se jedná o Messenger, Facebook, WhatsApp, Instagram nebo třeba Google Mapy či Mapy.cz, za jejich používání nemusíte platit ani korunu, pokud tedy sami v některých případech nechcete. Právě díky tomu jsou tak dostupné prakticky pro kohokoliv, čímž si zaručují obrovskou uživatelskou základnu a s ní i oblibu. Přemýšleli jste však někdy nad tím, zda by byl o tyto aplikace zájem i v případě, že by byly placené? 

Přesně tuto otázku si položila i výzkumná společnost McGuffin, která se na ní pokusila rovnou skrze svůj průzkum odpovědět. Celkem 2000 respondentů se proto zeptala, zda by měli o využívání aplikací nyní dostupných zdarma zájem i v případě, že by byly zpoplatněné a popřípadě, kolik by za ně byli ochotní měsíčně platit. Pokud si myslíte, že naprostá většina respondentů by nad placenou aplikací zlomila hůl, pletete se. Pravdou je totiž přesný opak. Například za WhatsApp by bylo ochotno platit na 89 % dotazovaných uživatelů a to částku 2,38 dolarů za měsíc, tedy něco kolem 55 korun. V případě YouTube by pak za jeho používání měsíčně klidně platilo na 72 % jeho uživatelů a to v průměru 97 korun. Za Google Mapy by platilo měsíčně 78 % uživatelů 80 korun, Google Disk by využívalo i přes zpoplatnění na 79 % uživatelů a to za 76 korun měsíčně, Facebook na 64 % za 67 korun měsíčně a třeba LinkedIn na 79 % uživatelů za 65 korun měsíčně. 

Zájem je i o FaceTime

Velmi zajímavý výsledek zaznamenala i jablečná aplikace FaceTime umožňující bezplatné internetové hovory napříč Apple produkty. I kdyby se jej Apple rozhodl zpoplatnit, stále by jej využívalo na 79 % jeho uživatelů, kteří by za něj měsíčně klidně zaplatili průměrně 64 korun. Zpoplatnění služby by tak bylo s trochou nadsázky pro Apple dalším zlatým dolem, jelikož by mu do kasy přineslo velmi zajímavé peníze. 

Z výsledků průzkumu a svých dalších propočtů výzkumníci usuzují, že u společností s největší mírou uživatelů odhodlaných používat jejich aplikace i přes zpoplatnění, by mělo teoreticky toto předplatné generovat větší zisky než ty, co generují reklamy. Jinými slovy – pokud by byly aplikace skutečně zpoplatněny, mohly by být zcela bez reklam či různých sledovacích nástrojů sloužících pro reklamní účely a přesto by na nich společnosti vydělaly. Jedná se ale skutečně o pouhé odhady, jelikož jsou prodeje reklam v tomto odvětví velmi komplikované a tudíž i nepřehledné. A jak byste se tvářili na zpoplatnění vašich oblíbených aplikací vy? 

Související články

Dnes nejčtenější

.