Zavřít reklamu

Augmentovaná či rozšířená realita, jak se čím dál populárnější technologie nazývá, nachází uplatnění v mnoha oborech. Ať už ve zdravotnictví, průmyslu nebo zábavě, zkrátka přináší výrazné zjednodušení, což brzy možná potká také řidiče. Apple totiž přišel s nápadem, který by mohl výrazně ovlivnit to, jak nás budou mapy od jablečné společnosti v budoucnu navigovat.  Konec konců, navigace se sice dočkaly za poslední léta pořádného vylepšení, ale zapojení rozšířené reality by mohlo celý dosavadní systém kompletně změnit. A Apple vymyslel jak na to.

Jednou z mála nevýhod stávající formy map, ať už přímo zabudovaných v autě nebo jako aplikací, je neefektivní způsob předávání informací. Buď vás totiž mapy navigují hlasově, což však můžete přeslechnout, nebo vám aktuální zprávy týkající se například směru jízdy či situace na silnici píší na displej, což může být potenciálně nebezpečné. Jablečná společnost si však nechala patentovat systém, díky němuž by stačilo přimontovat kameru do interiéru auta tak, aby měla rozhled na vozovku před řidičem. Ta by byla napojena na zařízení, například iPhone, jenž by komunikovalo se serverem, který by udával správnou cestu na předem vybrané místo. Kamera by ještě před navigací snímala silnici, objekty na ní a na základě toho by vyhodnocovala cestu. Informace by pak předala telefonu zpět do aplikace Apple Maps, kde by byl zároveň zobrazen živý přenos.

Souvisejíci

V reálném čase by tak zkrátka zařízení mělo veškeré potřebné informace k tomu, aby učinilo správné rozhodnutí a efektivně vás navedlo do cíle. Jakmile kamera nasnímá vozovku ze správného úhlu a vyhodnotí situaci, poskytne připojenému telefonu nebo tabletu živý přenos, v němž zvýrazní správný směr. Ten by určovaly šipky, které by podle patentu mohly nejdříve svítit a potom blikat na základě toho, jak daleko by se řidič nacházel například od rozcestí. Představte si Street View od Googlu, v němž byste si vytyčili bod a systém by se vás k němu snažil navést pomocí živých ukazatelů a různorodých animací. V každém případě se jedná o další ze série patentů Applu, které možná jednoho dne spatří světlo světa. Ostatně na něčem podobném jablečná společnost pracovala již v roce 2016, kdy si nechala patentovat podobný systém navigace. V únoru letošního roku potom přišla s další vychytávkou rozšířené reality – zvýrazněním potenciálně zajímavých bodů. Uvidíme, jaký z těchto patentů se nakonec dočká reálného zpracování. Ambiciozními plány ale Apple rozhodně nešetří.

Související články

Dnes nejčtenější

.