Zavřít reklamu

Když Apple představil během WWDC nový Mac Pro, byl dav doslova nadšen. Když poté představil nový Pro Display XDR, nadšení ještě stoupalo. Pravý opak pak přišel v momentě, kdy zveřejnil také ceny těchto produktů, zejména pak cenu speciálního stojánku, který je nutné k Pro Display XDR dokoupit, jestliže jej chcete používat jako stolní displej. Cena za stojánek je totiž lidových 999$, což je cena, která překračuje cenu drtivé většiny displejů, jenž jsou na trhu. Nad cenou stojánku kroutí lidé hlavou a nechápu jí. Problém však, jak se zdá, není v ceně samotného produktu, ale spíše v tom, jakým způsobem jej Apple představil a hlavně pak, při jaké příležitosti jej představil.

Profesionální fotograf Tyler Stalman, který již dlouhé roky pracuje s produkty z takzvaných profesionálních řad jednotlivých výrobců, totiž na svém Twitteru ukázal, že cena držáku od Applu není v profi sféře nikterak vysoká a naopak ji lze považovat ještě za celkem nízkou.  Stalman vzal namátkou pár profesionálních držáků od výrobců jako je Arri, Ambient, Movcam nebo Wooden Camera a ukázal, jaké jsou jejich ceny. Drtivá většina těchto držáků totiž svou cenou převyšuje cenu stojánku pro nový display od společnosti Apple, a to v některých případech až čtyřnásobně.

Tito výrobci navíc již řadu let existují a jejich firmy prosperují, i když vyrábí pro běžného uživatele extrémně drahé produkty. Je tedy jasné, že profesionálové jsou na dané ceny zvyklí a kdyby je neplatili, firmy o kterých se bavíme, by již na trhu nebyly. Je totiž potřeba rozlišit profesionální a běžný segment. Když jdete se svým vozem do servisu a za nové brzdové destičky od vás chtějí částku do pěti tisíc korun, většinou se ceně divíte a jste jí pohoršeni. Když se však podíváte na destičky určené na vozidla jezdící profesionální závody například v rámci GT tour, zjistíte, že cena jedné sady brzdových destiček na jedno kolo se pohybuje v řádu desítek tisíc korun a závodním týmům to zvláštní nepřipadá.

Osobně nevnímám stojánek k Pro Display XDR jako předražený, problém vidím spíše v samotné prezentaci tohoto produktu. Apple totiž uvedl nový displej na vývojářské konferenci, kde rok co rok ukazuje světu novinky pro spotřebitele. Samotný Mac Pro a Pro Display XDR však nejsou produkty pro běžné spotřebitele, ale pro profesionální sféru, ve které jsou ceny mnohdy zcela jiné než v té běžné. Je to podobné, jako kdyby během prezentace nových vozů Mercedes Benz najednou ukázal například Turbo a řekl, že jeho cena je zhruba 3 miliony korun, zapomněl by však dodat, že se jedná o turbo určené pro monoposty F1. Majitelé stájí F1 a jejich inženýři by si tak řekli, že se jedná o zcela normální cenu, kterou již jsou za turba pro své vozy zvyklí platit dlouhé roky. Zatímco my, běžní spotřebitelé, bychom jen nevěřícně kroutili hlavou a říkali si, že přece není možné prodávat obyčejné turbo za cenu vyšší, než je cena většiny automobilů v nabídce Mercedesu.

Apple měl tedy mnohem více zdůraznit, že Pro Display XDR skutečně není něco, co byste měli mít doma na stole vedle svého MacBooku nebo Mac mini a číst na tom maily nebo sledovat filmy na iTunes, stejně tak jako s monopostem F1 nebudete jezdit na chatu. Namísto toho se jedná o display určený pro úzkou a do jisté míry předem specifikovanou skupinu uživatelů, kteří jej využijí a jak vidíte na názorné ukázce držáků, racků, montážních dílů a mnoha dalšího, stojánek za cenu 25 tisíc korun jim dech nevyrazí. Další chybu pak vidím v tom, že Apple nenabídl alternativu pro běžné uživatele, kterou bychom od společnosti, jenž se v posledních letech mnohem více specializuje na běžné uživatele, než na profesionální sféru čekali. Uvidíme tedy, zda se dočkáme i my, kteří display ani stojánek v podobě, v jaké jej Apple nabízí nyní, nemáme šanci využít a zda i pro nás Apple připraví pěkný a kvalitní display, tak jako tomu bylo doposud v řadách Cinema Display nebo Thunderbolt Display.

Související články

Dnes nejčtenější