Zavřít reklamu

Apple LED Cinema 24"Když Apple uvedl první modely MacBook Pro Unibody, dal jim kamaráda, velký 24″ Apple LED Cinema Display. Nyní se do nabídky dostává jeho větší brácha, který nabízí úhlopříčku 27″. Osobně používám Apple LED Cinema 24″ Display již více jak rok a s kolegou si nyní budeme pořizovat jeho 27″ verzi. Z toho důvodu nás napadlo napsat recenzi na oba modely a vzájemně je porovnat, zejména pak proto, že v současné době se dá 24″ LED Cinema pořídit za vynikající cenu a to nejen jako nová, ale také jako bazarový kousek! Pojďme se podívat na to, co tento jedinečný display nabízí.

Balení

Po rozevření majestatní krabice na vás vykoukne krabička ve velikosti CD, ve které se kromě CD ukrývá také prachová utěrka s nakousnutým jablíčkem, dvojice nálepek s logem Apple Inc., návod, mezinárodní jednoletá záruka a prohlášení o shodě. Display je velmi dobře zabalen a ze všech stran obklopen polystyrenem, který jej objímá a vy budete mít co dělat, abyste samotný display vůbec z jeho spár vyndali. Opravdu se nemusíte bát například online nákupu, protože i česká pošta by měla co dělat, aby display rozbila při převozu. Aby se tělo nedotýkalo přímo polystyrenu, je chráněno plátěným obalem, které také po vzoru odhalování obrazů nebo soch jednoduše zvednete a před vámi se objeví impozantní tělo displaye Apple LED Cinema 24″ Display.

Design

Displej byl určen pro řadu Unibody MacBook-ů, k těm se designově opravdu hodí, osvšem z jeho designu vychází také design iPadu a dalších věcí od apple, takže pokud máte iPad, Macbook Pro a LED Cinemu, vše se vám k sobě skvěle hodí! Není žádným tajemstvím, že konstruktéři Apple pracovali na stojanu pro i-Mac a Apple LED Cinema více jak tři měsíce. Výsledek stojí za to. Není žádný problém displej natáčet jak potřebujete (otáčet s ním po stole), i přes váhu 9 kg to lze velice snadno a lehce. Sklon samotného displeje se dá pochopitelně také nastavit. Černý rám displeje je opravdu povedený tah. Pokud pracujete ve tmě, nic vás neruší a obraz jakoby vystupuje ze vzduchu, zkrátka nevidíte žádný rám displeje, ale pouze obraz.

Apple LED CInema

Rozhodně však nemá cenu si kupovat pod displej nějaký klasický PC stolek, na něm opravdu nevynikne a design se nedokáže tak prosadit, jako když bude dominantou vašeho velkého pracovního stolu, na kterém budou vedle něj ležet další Apple produkty a stylové věci.

Panel

features_angle_20100727Vše ostatní jsou jen věci na víc, je totiž jedno jakou máte konstrukci, design, porty, barvu a vše kolem, když by displej obsahoval nekvalitní panel. Apple jako tradičně o svém displeji nic neprozradil, lze tedy jen odhadovat, kterým panelem disponuje. Podle informací našich informací by se mělo jednat o LG panel, jelikož LG vyrábí IPS panely. Barvy jsou jako živé a v noci téměř nevydržíte pracovat při plném podsvícení displeje. Pokud si pustíte například Half-Life 2 nebo Need For Speed na plnou kvalitu, při rozlišení 1920×1200 budete zaručeně nadšeni. Problém tedy rozhodně není v kvalitě panelu, ten totiž nabízí již zmiňované maximální rozlišení, jde sledovat v pozorovacích úhlech 178 stupňů vodorovně i svisle, aniž by docházelo k blednutí nebo zkreslení barev (za tím pochopitelně stojí vrstva IPS) a 24″ je pro běžného uživatele dostačující. LED podsvícení je pak kapitola sama pro sebe, to v Cineme je naštěstí velmi kvalitní. Ovšem přítelkyně si teď kupovala velmi tenkou LED TV od Samsungu za zhruba 20 000 Kč, tne však nedosahuje takové kvality jako Cinema ani ze třetiny. I přesto, že se jedná o LED podsvícený panel, nestíhá natáčet krystalky dostatečně rychle a LED zářivky se taky nerozsvěcují zrovna rychostí světla. Pokud se pak díváte na film, vše jede v akčních scénách jako by zrychleně, jelikož displej nedokáže vše vykreslit a uměle tak přeskakuje určite frame, což je šílené, naštěstí Cinema je kvalitativně zcela někde jinde. Apple LED Cinema 24″ Display se zapíná opravdu okamžitě a rovnoměrné podsvícení je patrné na první pohled. Problém tedy vzniká s kvalitou médií. Pro rozlišení 1920×1200 musíte sáhnout po Full HD filmech, které toto rozlišení nabízejí. Ovšem díky absenci českého iTunes Apple Store a Blu-Ray přehrávače v MacBook-u, není defakto legální šance, jak se na takový film podívat (pokud pominu některé internetové půjčovny). Podobný problém nastává u starších her, které také nemusí nabízet zmiňované rozlišení. Je také potřeba připomenout, že si displej po připojení bere 16 MB VRAM z vaší grafické karty pouze pro svůj chod.

Odlesky

Z vlastní zkušenosti mohu říct, že odlesky jsou nepříjemné, ale rozhodně jich není tolik, jak by se mohlo na první pohled zdát. Po určité době je přestanete absolutně vnímat, vidět jsou defakto jen pokud máte okono za displejem a venku je velmi jasno, případně sítí sluníčko. Pokud tedy přes den použijete větší podsvícení displeje, který umístníte proti oknu (nebo v pravém úhlu k oknu), není s odlesky problém. Pokud v noci rozsvítíte světlo umístěné za vámi, odlesky se samozřejmě projeví a jsou nepříjemné, pokud chcete tedy displej použít v místnosti, kde musíte po dobu práce na počítači svítit, asi bych spíše sáhl po nějakém matném displeji. Samozřejmě je to jen můj názor a musím podotknout, že nejsem žádný profesionální grafik, kterým zřejmě bude lesklý displej vadit. Odlesky jsou jednoduše daň, za kvalitní podání jasných barev, které jsou mnohem jasnější a pestřejší než u běžného LCD s matným povrchem, k tomu všemu samozřejmě ještě umocňuje zážitek použitá IPS vrstva, kterou najdete také u iPhone nebo iPadu.

SONY DSC

Porty

Apple LED Cinema disponuje hojně diskutovaným Mini DisplayPortem, ten je společně s MagSafe a USB na jednom kabelu. Vše tedy jednoduše připojíte k MacBook-u a o nic se nestaráte. Periferie jako je tiskárna, dock na iPhone, nebo podobné zkrátka připojíte k trojici USB konektorů na zadní straně displeje, které fungují jako USB rozbočovač. Ovšem v současné době, kdy má většina lidí, jimž leží na stole displej za 25 000 Kč v USB minimálně tiskárnu, iPhone, iPad, externí disk a například nějaký menší iPod, je to již nedostatečné, což je škoda. Rozhodně mohl Apple displej osadit alespoň dvojnásobným počtem portů USB. Nyní k samotnému Mini DisplayPortu – pokud chcete napojit MacBook Unibody na monitor disponující DVI nebo VGA rozhraním, není v tom problém, redukce seženete za cca 12 EUR. Ovšem naopak to bohužel neplatí. Apple LED Cinema byl zkrátka určen pro nové MacBook-y a tak tomu také je. Musím uznat, že při častém odpojování je tento konektor praktický a rozhodně působí moderněji, než šroubování klasických DVI nebo VGA kabelů. Nový Mac mini také nabízí možnost připojení přes Mini DisplayPort, což opět zvyšuje možnost volby hardware, navíc nové Mac Pro. Počátkem prosince (decembra) 2008 začal Apple nabízet bezplatnou licenci na Mini DisplayPort výrobcům hardwaru a softwaru, což vedlo k rozšíření tohoto portu a například již množství karet NVIDIA je vybavena tímto portem.. Posledním z řady tří kabelů je MagSafe, klasický adaptér pro napájení vašeho MacBook-u. Je to velice praktické a vy nemusíte neustále připojovat a odpojovat nabíječku, kterou většinou strkáte do zásuvky umístěné na špatně přístupných místech, například vedle postele.

features_cable_20100727

Doplňky

Displej si zákazníci kupují kvůli zobrazení, o to příjemnější je, když jsou v displeji integrované další doplňky. Prvním z nich je iSight kamera, kterou používáte v momentě kdy pracujete se zavřeným MacBook-em. Kamera nejde srovnávat se špičkami mezi web kamerami, ovšem v porovnání s integrovanými kamerami běžných notebooků si vede velmi dobře. Pokud tedy chcete pořádat video hovory, není to problém a nemusíte dokupovat zbytečné příslušenství, jelikož displej disponuje také mikrofonem. Dalším doplňkem jsou reproduktory, systém 2.1. Zvuk je dostačující, ovšem nikoli na poslech hudby při vyšší hlasitosti. Pokud si ale repráky v displeji porovnáte s repráčky, které koupíte v obchodě kolem 300 Kč, vyjdou vám integrované vítězně. Když posloucháte hudbu výjimečně a sledujete filmy, které nemají nejdokonalejší zvuk, není potřeba dokupovat externí reproduktory a bohatě vám postačí integrované. V opačném případě se vyplatí zainvestovat do kvalitních reproduktorů nebo sluchátek. Je škoda, že displej neobsahuje vedle trojice USB rozbočovačů také jack na sluchátka. Takto se vám na stole bude motat další kabel.

Apple cinema
Photo on 2010-07-24 at 16

Neduhy

V podstatě nikdo na světě nechápe jak je možné, že se na LED podsvíceném displayi vypalují „duchové“, ale je to tak, nejsem jediný kdo na to trpí a je to věc, která vás opravdu naštve. Když dáte 25 tisíc za monitor, nepočítáte s tím, že po roce práce se vám display vypálí. Ano vím, mám měnit obraz každých 8 hodin, ovšem vypálí se vám například Dock, který je standardní součástí Mac OS X, to stejné platí například o Safari. Naštěstí, když display pošlete na reklamaci, není žádný problém a vymění vám celý zobrazovací panel. Získáte tak v podstatě nový monitor a to do dvou let po zakoupení. Navíc na nový panel se opět vztahuje 2 letá záruka, takže můžete tuto činnost provádět do nekonečna. Nejde říct kolik procent lidí trápí právě tato vada, ovšem vím, že nejsem sám a může se to stát i vám. Další nepříjemnost vzniká díky integrovanému adaptéru pro Magsafe napájení, který u některých displayů nepříjemně bzučí a opět to vyžaduje reklamaci, jelikož s tím nic neuděláte. Množství displayů trápí také „vodní řasa“, která vzniká mezi jednotlivými vrstvami panelu a postupně pokrývá celý panel. Všechny tyto závady vám bez řečí v českých servisech zdarma ( v rámci 2 let) opraví. Ještě je potřeba upozornit, že se display hodně zahřívá a to jak na straně zobrazovací, tak zejména pod reproduktory (spodní částí displeje).

SONY DSC

Ekologie & Spotřeba energie

features_epeatgold_20100727V poslední době nosím pravidelně pet lahve do popelnic pro recyklaci, to stjené dělám s papírem a jím čím dál více bio produktů, to stejné se snaží Apple dělat se svými produkty. Jejich snaha o co největší ekologii však není jen výhodné šetření společnosti Apple Inc. v podobě recyklace, pomáhá také i nám běžným uživatelům. Apple Inc. vynechal v LED Cinema display rtuť, která škodí nejen životnímu prostředí, ale také nám, koponenty a kabely jsou bez PVC a BFR. Display je vysoce recyklovatelný, takže jej může Apple znovu zpracovat do něčeho jiného a ušetřit :-). To je sice pěkné a navíc podle mě se to u člověka který tráví velmi mnoho času u počítače může také projevit, vzhledem k tomu, že LED Cinema vyzařuje mnohem méně škodlivin, než jiné displeje. Co nás však zajímá mnohem více je jak ušetříme peníze díky Cineme my, obyčejní uživatelé. Apple LED Cinema 24″ Display splňuje velmi přísné specifikace EPA, pro získání Energy Star 5.0 certifikace, což znamená, že displej splňuje nejpřísnější limityp ro napájení a využití elektrické energie. Display dokáže využít všechnu energii co spotřebuje, navíc obsahuje svetelný senzor a upravuje tak sám jas podsvícení. Navíc získal Apple na display také certifikát EPEAT Gold, za spotřebu energie při výrobě, energetickou užitnost a reciklovatelnost.

Resumé

Jako logická otázka na se nabízí, zda bych si po roce používání opět koupil Apple LED Cinema Display. Možná budu znít jako Apple ovce, ovšem musím to říct jak to cítím upřímně. Ano koupil, ale jen v případě, že bych měl na stole MacBook Pro, který bude ležet otevřený vedle displeje, tak jak vidíte na fotkách v článku, z mého stolu. Pokud bych měl jakýkoli jiný Mac (Mac Pro, iMac + další display, MacMini), nebo dokonce PC, zaplatil bych 25 000 Kč za kvalitu panelu, ne za design a za věci jako je Magsafe, nebo USB rozbočovač. Ano je to přesně jak chápete, displej Apple LED Cinema 24″ je dokonalý po designové stránce, perfektní po stránce „vychytávek“, ale pouze průměrný po stránce kvality displeje. Za tuto cenu si můžete koupit kvalitní EIZO, které bude mít lepší panel. Displej sice svítí perfektně, má velmi živé barvy, ovšem trápí jej již zmíněné neduhy, navíc má v dnešní době již jen průměrně vysoké rozlišení. 1920×1200 je sice FULL HD rozlišení, ovšem u běžné práce v OS X bych si přál, aby se toho na displej vešlo trochu více. Displej je dominantou stolu, ovšem je potřeba se mu do jisté míry podřídit a pokud vedle něj nepoložíte stejné skvosty jako je on sám, jeho designová kvalita zanikne a stane se z něj obyčejný panel, stejně tak pokud nevyužijete porty pro MacBook. Pro MacBook bych však jiný displej nevolil a koupil Apple LED Cinema 24″!

http://www.iseed.com

Dnes nejčtenější

.