Zavřít reklamu

Apple je společnost, které rozhodně není ekologie cizí. Příkladem můžebýt jeho vůle obklopovat se dodavateli, jenž využívají výhradně obnovitelné zdroje, užívání obnovitelné energie na všech svých budovách po celém světě, nebo například MacBook Air a Mac mini vyrobené ze 100% recyklovaného hliníku. O to více zarážející byla kritika ze začátku května, která se týkala „neekologických“ AirPods.

Kritika, která vyšla na portálu Motherboard, se točí okolo potenciálního dopadu jablečných sluchátek na životní prostředí. Dle ní jde o produkt na jedno použití, který zákazník po jeho rozbití jednoduše vyhodí. To má údajně vliv na životní prostředí a hromadění Li-ion baterií. Je pravda, že životnost sluchátek je velmi proměnlivá a vše záleží na četnosti používání. Někteří uživatelé za dva roky používání poznají u svých AirPods jen minimální propad životnosti baterie. U jiných je baterie klidně poloviční.

Když se na tuto problematiku ptali před pár dny redaktoři z OneZero, Apple nepopřel, že sluchátka je takřka nemožné opravit a tedy zabránit jejich vyhození. Společnost rovněž dodala, že si přední zástupci všimli dotazů ohledně AirPods a jejich možném neekologickém dopadu. Takže připomněla, že v roce 2016, tedy zároveň s vydáním AirPods, Apple založil vlastní program recyklace, který neblahé důsledky na životní prostředí minimalizuje.

Demontáž AirPods – ruční práce

Apple rovněž redaktory OneZero spojil se společností Winstron Greentech starající se o recyklaci Apple produktů. Zástupci redaktorům popsali proces demontáže oblíbených jablečných sluchátek. Vzhledem k jejich materiálu a provedení se jedná v tomto případě o ruční práci. Zaměstnanci tedy za pomoci nářadí odstraňují kritické komponenty – baterii a zvukové ovladače z polykarbonátu. Tyto součástky jsou následně odeslány do tavíren, kde se z nich získává specifický prvek na další používání, namátkou byl zmíněn třeba kobalt.

Winstron Greentech rovněž potvrdila, že hodnota získaného materiálu nepokryje náklady na jeho získání. Tento rozdíl poté doplácí Apple. Technologický gigant rovněž potvrdil, že pracuje na zdokonalení tohoto recyklačního procesu. Časem tedy bude doplácený poplatek mnohem menší nebo možná vůbec žádný. Nechat recyklovat své jakékoli nefunkční jablečné zařízení můžete i vy. Pokyny najdete přímo na stránkách Applu.

airpods 2 ifixit fb

 

Související články

Dnes nejčtenější

.