Zavřít reklamu

Siri, Alexu, Cortanu, Bixby a valnou většinu dalších umělých asistentů spojuje jeden jmenovatel – ženský hlas. Právě to je však alespoň podle nedávné studie, kterou si nechalo vypracovat Unesco spadající pod OSN poměrně nešťastné. Důvod je přitom vcelku úsměvný. 

Pokud umělé asistentky používáte, jistě mi dáte za pravdu, když řeknu, že je jejich aktivace skutečně jednoduchá a to samé platí i při jejich používání. Zpravidla totiž stačí jen zmáčknout určité tlačítko, tapnout na ikonu na displeji či jen nahlas vyslovit pokyn typu Hey Siri a asistentka je vám hned plně k dispozici. Vy jí tak můžete rázem zahltit svými požadavky, které se vám bude snažit bez jakýchkoliv výmluv splnit. A právě to je v očích výzkumníků problém. “Jelikož je hlas většiny umělých asistentů ženský, vysílá se tím signál, že ženy jsou jednoduché, ochotné, učenlivé a dychtivé pomocnice, které jsou “dostupné” pouhým stisknutím tlačítka či triviálním hlasovým příkazem jako “Hej” nebo “OK””, stojí ve zprávě, která též kritizuje technologické společnosti za to, že při nadávání zachovají vždy asistenti chladnou hlavu a jejich odpovědi jsou stále velmi zdvořilé. Dobré není podle výzkumníků ani to, že asistenti dělají čas od času triviální chyby, které jsou pak přednášeny ženským hlasem, kvůli čemuž může být posilována představa o nízké inteligenci žen. 

Řešení je jednoduché

Zdá se vám celá studie mírně řečeno postavená na hlavu? Nejste sami. Naštěstí však existuje skutečně jednoduché řešení, jak se výzkumníkům zavděčit. Bohatě totiž podle nich stačí k mnoha asistentům přidat kromě ženského hlasu i možnost hlasu mužského a ten klidně i nastavovat jako výchozí. Zcela ideální by však bylo vytvořit genderově neutrální hlas, který nebude pobuřovat ani mužské a ani ženské uživatele umělých asistentů. Na druhou stranu, opravdu bychom chtěli poslouchat nerozpoznatelný hlas, který by na nás mohl působit spíše zvláštně, než příjemně? 

siri

Související články

Dnes nejčtenější