Zavřít reklamu

To, co se zdálo valné většině odborníků velmi nepravděpodobné, se nakonec stalo skutečností. Soudní tahanice mezi Applem a Qualcommem jsou totiž u konce a to tím nejelegantnějším způsobem – obě společnosti se totiž dohodly na mimosoudním vyrovnání a veškeré soudní spory po celém světě tak ruší. 

V loňských iPhonech byste modemy od Qualcommu hledali marně: 

Přestože jakékoliv dohodě mezi oběma společnosti nenasvědčovalo prakticky nic, Apple ji dnes v noci ve své tiskové zprávě potvrdil s tím, že vyrovná dluh, který u Qualcommu má za patentové poplatky. Zároveň obě společnosti uzavřely novou licenční smlouvu, která de facto otevírá Qualcommu dveře k iPhonům. Právě do těch by totiž mohl již brzy začít opět dodávat své modemy. 

Spor mezi Applem a Qualcommem se rozhořel již v roce 2017. Tehdy se obě společnosti handrkovaly “jen” kvůli licenčním poplatkům. Zatímco jedna společnost tvrdila, že je jí druhá dluží, druhá naopak tvrdila, že si první účtuje platby za tyto licence zcela nesmyslně a tím pádem je nehodlá zaplatit. Spor později ještě více rozdmýchalo porušování patentů Qualcommu Applem, kvůli čemuž se musel kalifornský gigant vypořádávat například i se zákazy prodejů iPhonů. Ten platil dokonce i v sousedním Německu, kde Qualcommu vadily iPhony s modemy od Intelu. V Číně pak zase výrobce čipů poukazoval na softwarové prvky systému iOS, které musel Apple na jeho popud přepracovat. 

Poměrně zajímavé je, že zatímco Apple na spor alespoň dle dostupných informací příliš nedoplácel, v případě Qualcommu byla situace zcela opačná. Kvůli značným finančním výdajům pramenícím právě z této soudní tahanice byl totiž nucen dokonce i propouštět své zaměstnance. V médiích se v minulých měsících sice několikrát objevilo, že by rád s Applem zakopal válečnou sekyru a dohodl se mimosoudně, z Applu však vždy znělo striktní ne. Těžko tak říci, proč svou rétoriku najednou nyní otočil. 

Související články

Dnes nejčtenější