Zavřít reklamu

Soudní tahanice mezi Applem a Qualcommem už sice trvá pěkných pár měsíců, i přesto však dokáží obě společnosti čas od času překvapit poměrně zajímavým tvrzením, kterým se v minulosti nepochlubily. Nejinak tomu je tento týden u soudu v San Diegu, před kterým spor v těchto dnech zuří. Ten včera Apple překvapil poměrně zajímavou teorií o tom, proč s ním vlastně Qualcomm začal válčit. 

Valná většina z nás má za to, že válka Applu s Qualcommem pramení z porušování různých patentů a neplacení patentových poplatků jednou či druhou stranou. To ale podle Applu hlavním důvodem sporu není. Právní zástupci jablečné společnosti se totiž nechali slyšet, že se Qualcomm rozhodl vyvolat spor kvůli tomu, že se mu nelíbí využívání modemů Intelu v iPhonech. Zatímco v minulosti byl totiž Qualcomm výhradním dodavatelem tohoto komponentu, od roku 2016 se musí o zakázku dělit s jedním ze svých největších konkurentů. Právě to se mu ale dle slov Applu absolutně nelíbí a tak se jej snaží potopit. Podobné jednání je v očích Applu samozřejmě naprosto nepřípustné a nepochopitelné. Navíc je podle něj tato myšlenka de facto dvousečnou zbraní, protože ani Applu se nemuselo dříve líbit, že Qualcomm své modemy dodává konkurenci. To totiž samozřejmě dělal a popotahován za to nebyl.

V loňských iPhonech byste modemy od Qualcommu hledali marně: 

Je naprosto jasné, že celý spor se hned tak nerozuzlí. Obě společnosti se totiž v posledních týdnech doslova přebíjí argumenty, které mají spor převalit na jejich stranu. Co naplat, že jsou tyto argumenty mnohdy poměrně zvláštní a nekvalitní. Hlavní je, že nenechají protistranu ani na chvíli vydechnout, ale donutí ji k jakékoliv “akci”, která by mohla jít s trochou štěstí využít v prospěch protistrany. Tahanice plná zdánlivě úsměvných argumentů má však i stinnou stránku, kterou bychom mohli pocítit i my jakožto běžní uživatelé. Ač je nyní v očích Applu Qualcomm jeho hlavní nepřítel, nedají se mu upřít jeho kvality ve výrobě modemů. A právě jeho 5G modemy budou podle mnoha analytiků ještě pěkných pár měsíců prakticky nenapodobitelnými. Pokud tedy Apple kvalitní 5G v budoucích iPhonech chce, nezbude mu zřejmě nic jiného, než vzít Qualcomm na milost a pokusit se s ním dojednat dodávky. Vsadit sice může na konkurenci v podobě Intulu, MediaTeku či Samsungu, avšak výsledek je v tomto ohledu nejistý. 

Dnes nejčtenější

Další články