Zavřít reklamu

Soudní tahanice mezi Applem a Qualcommem trvá už skutečně dlouho dobu a zřejmě tomu tak ještě nějakou chvíli bude. Minulý týden jsme vás informovali, že Apple v této věci přišel o svou tajnou zbraň – klíčového svědka Arjumna Sivu, který pro něj v minulosti pracoval. Technologický gigant se u soudu dovolával, že to byl právě on, kdo vynalezl jeden z patentů, o kterých ve sporu jde – konkrétně o urychlení opětovného připojení k internetu po restartu zařízení. Pokud by se toto tvrzení potvrdilo, Applu by se podařilo Qualcommu zasadit tvrdou ránu a spor alespoň částečně strhnout ve svůj prospěch.  Sivův právní zástupce mu ale doporučil, aby u soudu nevypovídal. Ze svědectví tedy zdánlivě sešlo a došlo by k němu pouze v případě, že by si jej soud chtěl předvolat. Uplynulo ale pár dní a všechno je jinak.

Siva se nakonec přeci jen rozhodl, že u soudu vypovídat bude. Podle zprávy CNET prohlásil, že byť k patentu určitými nápady přispěl, za vynálezce technologie se v žádném případě nepovažuje.  Také dodal, že byl velmi překvapen, když Qualcomm podal na Apple v této věci žalobu. „Byly to časy, na které rád vzpomínám a ohlížím se k nim s láskou. Byl jsem dítě, které před dvěma a půl lety opustilo vysokou školu. Tehdy jsem myslel, že se mi povedla skutečně velká věc.“ řekl u soudu Siva, dnes již zaměstnanec Googlu.

Modemové čipy od Qualcommu byste v letošních iPhonech hledali marně:

Bill Lin, odborný svědek Applu, po výpovědi Sivy tvrdil, že ač se bývalý inženýr jako vynálezce patentu necítí, vzhledem k jeho podílu na projektu by měl být jako vynálezce veden. Jak soud s výpovědí bývalého inženýra Applu naloží, je ve hvězdách. Na rozsudek si budeme muset ještě nějaký čas počkat. Qualcomm se snaží dokázat, že Apple porušil jeho tři patenty a žádá náhradu újmy ve výši 1,41 dolarů za každý iPhone, který jakýkoliv z patentů porušuje.

Související články

Dnes nejčtenější