Zavřít reklamu

Když přijde na patenty, ne vždy se zadaří. Konec konců, Apple bojuje s ostatními společnostmi téměř na denní bázi a žaloby, či snahy ukrást patenty jablečné společnosti nejsou nic neobvyklého. Tentokrát to ale kalifornský gigant podcenil a soudní spor prohrál, konkrétně tedy se společností RED, která vyrábí profesionální filmové kamery a fotoaparáty. Naštěstí se obě společnosti dohodly, a Apple tak nebude muset zaplatit ani tučné odškodné, ani o patent úplně nepřijde.

Soudní spory jsou v technologickém světě poměrně běžné a odvětví fotoaparátů a kamer na tom není jinak. Ostatně, jablečná společnost poslední dobou zabředla poměrně hluboko do kinematografické průmyslu, s čímž se pojí také fotoaparát u nejnovější generace iPhonů a spousta revolučních nápadů, které má zatím Apple připraveny pouze na papíře. Tentokrát se však tahanice týkala zpracování formátu RAW, které si společnost RED nechala patentovat a pokud chce tuto technologii někdo využít, musí zaplatit tučný poplatek. Proti tomu se jablečná společnost samozřejmě odvolala, a vyvolala tím menší válku. Podle Applu je patent výrobce založen na dvou obdobných, které se zaměřují na zpracování videa v rozlišení HD, 2K a 4K bez ztráty kvality a zpracování dat formátu RAW. Údajně si tak společnost RED přivlastnila něco, za co ani nemá zásluhu a jen to využívá k tomu, aby mohla profitovat z poplatků za licence.

Nařčení samozřejmě nezůstalo bez odezvy a gigant stojící za profesionálními filmovými kamerami a fotoaparáty se hájil tím, že na technologii pracoval již dávno předtím a nemá důvod se jakkoliv zpovídat. Ke stejnému závěru došel i samotný soud, který stranil společnosti RED a uznal, že ač se patenty podobají již využívaným metodám zpracování, jsou přece jen unikátní, a tedy platné. Celý případ si dokonce obhájil samotný prezident společnosti Jarred Land, jenž se proti obvinění ohradil. Naštěstí vyzval ke smíru a další spolupráci obou společností, tedy jak Applu, tak RED.

„Jsem popravdě docela rád, že naše RedCode patenty prožívají další těžké období a musí překonat další výzvu. Konec konců, vždy jsme s Applem spolupracovali a využívání těchto technologií mělo přispět k naší společné budoucnosti. Není to tak, že bychom proti sobě stáli jako konkurenti, ba naopak. Integrace naší metody zpracování dat s technologií METAL, kterou iOS využívá, jde zkrátka skvěle a právě díky tomu lze pracovat se způsobem přehrávání videa jako je R3D. Myslíme si, že chystaný Mac Pro a displej XDR toto propojení jen umocní a dovolí našim týmům překonat dosavadní limity a pomocí společné spolupráce přijít na nová řešení,“ vyjádřil se Jarred Land.

Ostatně, Apple loni oznámil technologii ProRes RAW, která se měla objevit v nové verzi Final Cut Pro, konkrétně 10.4.1. Díky této metodě mohou uživatelé pracovat s nezkreslenými daty tak, jak je zachytila kamera a výrazně ovlivnit finální postprodukci. Kromě toho nedojde k žádné ztrátě dat a formát zůstane zachován, tudíž je konečný obraz výrazně kvalitnější a ostřejší. Navíc software prošel řadou úprav, jež práci zjednoduší a nabídnou další možnosti. Uvidíme, zda si tímto Apple proti sobě společnost RED nepoštval a v budoucnu se dočkáme další plodné spolupráce.

Témata: ,

Související články

Dnes nejčtenější