Zavřít reklamu

V minulém roce nám Apple představil svůj aktualizovaný MacBook Air, po kterém spousta z nás delší dobu toužila. Jediný problém s jeho vydáním spočíval v jeho ceně. Ta byla totiž navýšena na 35 990 korun, za což si kalifornský gigant vysloužil solidní kritiku. V podobném čase představil Microsoft svůj Surface Laptop 2, který je cenou i výkonem přímým konkurentem pro jablečný MacBook Air. Pojďme si je tedy objektivně porovnat a říct si, v čem má jeden navrch oproti tomu druhému.

Oba modely jsou pro běžné užití, mezi které řadíme čtení emailů a projíždění internetu, naprostou špičkou. Co mají společné je dokonalý design a stejná váha, která činí 1,25 kg. Na první rozdíl narazíme při pohledu na displej. Zatímco MacBook Air nabídne na 13,3″ Retina displeji klasické rozlišení 2560 x 1600 bodů, Surface Laptop 2 disponuje 13,5″ displejem s rozlišením 2256 x 1504 bodů, jehož poměr stran je je nezvyklých 3:2. V čem se produkt Microsoftu nadále odlišuje jsou barevné kombinace. Jablečný notebook si můžeme nakonfigurovat pouze do již zaběhnutých barev, mezi nimiž najdeme všem známou zlatou, stříbrnou a vesmírně šedou. Surface Laptop 2 si můžeme koupit v daleko svěžejších barvách, které tvoří černá, platinová, burgundská a kobaltová modř. Další na první pohled patrný rozdíl je v užitém materiálu. Zatímco Apple již řadu let vsází na hliník, v případě Microsoftu je tělo zahaleno do látky Alcantara.

Prohlédněte si snímky z představení MacBooku Air:

V čem má MacBook patřičně navrch, je podle recenzentů jeho klávesnice. Práce s ní je o poznání lepší a měla by vyhovovat více lidem, avšak i tak se najde nejeden jedinec, kterému takzvaný butterfly key design nemusí vyhovovat a práce na Surface Laptopu 2 je pro něj posléze příjemnější. Dalším klíčovým prvkem je samotný trackpad. Ten je pochopitelně opět lepší v případě MacBooku, jelikož jej doplňuje technologie Force Touch s dokonalou haptickou odezvou, díky čemuž se jedná o perfektní prvek pro jakoukoliv práci. Co se týče konektorů, jsou na tom oba produkty vcelku bídně. Zatímco jablečný notebook nabídne dva USB-C Thunderbolt 3 porty a jeden 3,5mm jack, u Surface Laptopu 2 nalezneme pouze jeden USB-A port, jeden port pro napájení a Mini DisplayPort.

Co se týče autentizace, jsou na tom oba modely doslova skvěle. MacBook Air si odemkneme pomocí technologie Touch ID, pomocí níž můžeme taktéž platit skrze Apple Pay, zatímco Surface Laptop 2 nabídne Windows Hello s rozpoznáváním obličeje. V budoucnu bychom se mohli dočkat implementace Face ID také do jablečných počítačů, avšak v současné situaci si budeme muset ještě chvíli počkat. I webkamery jsou v obou noteboocích skoro stejně. Oba totiž nabídnou kameru s rozlišením 720p, přičemž v obou případech nejsou výsledky zrovna příliš dobré. Na poli zvuku a interních reproduktorů jsou na tom oba modely velmi podobně, avšak při nastavení maximální hlasitosti dosahuje MacBook dle zahraničních recenzentů daleko čistějšího zvuku. V čem si jsou modely nadále velmi podobné je jejich výkon. Ten je dostačující pro běžnou kancelářskou práci a dokáže si poradit i s lehkou úpravou fotografií například ve Photoshopu. S editací videa nebo 3D modelováním si ale neporadí, s čímž bychom v případě koupě měli patřičně počítat. Ani u jednoho z notebooků se navíc nesetkáte s problémy s baterií. Jak MacBook Air, tak Surface Laptop 2, dokáže nabídnou deset až dvanáct hodin zábavy pro výše zmiňovanou kancelářskou práci.

Na lámání chleba dojde v případě ceny. Hned na začátku článku jsem zmínil vyšší cenu nového MacBooku Air, která za základní konfiguraci s dvoujádrovým procesorem Intel Core i5, 128GB SSD diskem a 8 GB operační paměti RAM činí 35 990 korun. Na druhou stranu za úplně totožnou konfiguraci v případě Surfacu zaplatíme 29 990 korun a navíc dostaneme o dvě jádra navíc. Pro výběr by však měl být zásadní váš dosavadní ekosystém. Zdali doma vlastníte Apple produkty a baví vás práce s macOS, není co řešit a rozhodně se vyplatí investovat peníze navíc.

Dnes nejčtenější

Další články