Zavřít reklamu

Téměř před rokem, konkrétně tedy 6. února 2018, uskutečnil Elon Musk prostřednictvím své společnosti SpaceX další ze svých bláznivých kousků. Do vesmíru totiž poslal tehdy nejsilnější raketu Falcon Heavy, která na své palubě vynesla elektromobil Tesla Roadster spolu s figurínou kosmonauta Starmana usazenou pevně za volantem. Starman byl prvních několik týdnů na své cestě vesmírem sledován stovkami tisíc lidí, avšak postupem času upadl takříkajíc v zapomnění. S ohledem na nedávné výročí startu rakety se ale mnozí jeho fanoušci opět probudili a ptají se, kde se nyní jejich hrdina nachází. Odpověď na tuto otázku je však naštěstí poměrně jednoduchá.

Podle webové stránky whereisroadster.com, na které můžete cestu Starmana sledovat takřka živě,  je nyní Muskův elektromobil vzdálen neuvěřitelných 363 milionů kilometrů od Země. Poměrně zajímavé je, že má v tuto chvíli již o poznání blíže  k Marsu než ke své „rodné“ hroudě. Od povrchu rudé planety jej totiž dělí  „pouhých“ 262 milionů kilometrů. 

Přestože ve vesmíru Tesla Roadster nemůže využít svůj výkon, i tak cestuje rychlostí zhruba 3800 kilometrů za hodinu. Kompletně oběhnout kolem Slunce by měl Starman zvládnout za přibližně 557 dní, ale i poté bude jeho cesta vesmírem pokračovat. Ve hře je dokonce varianta, že by Roadster mohl narazit do Země nebo Venuše, v obou případech se ale bavíme o události, která může nastat v řádu milionů let. Šance, že by narazil do některé planety v příštím milionu let je menší než 1 %.

Na konci své cesty bude Roadster jistě vypadat jinak, než na počátku celého projektu. Vesmír je opravdu drsné prostředí, takže určitě nebude tak nablýskaný, naopak se počítá s jeho velkým poškozením. A stejný osud čeká i řidiče Starmana. Níže si můžete pustit simulaci letu z kanálu Bena Peasrona.

SpaceX_Heavy_Falcon_launch_Tesla_Roadster_11_800_600

Dnes nejčtenější

.