Zavřít reklamu

Elon Musk je posledních pár let vnímán společností za druhého Steva Jobse. Není se ovšem čemu divit, přeci jen jeho nápady, které se snaží den co den realizovat, jsou více než vizionářské. V nejbližších dnech se soustředí na svůj další úkol, kterým je poslat svou raketu Falcon Heavy do vesmíru.  Zajímavostí u tohoto startu je především její náklad – na oběžnou dráhu s sebou totiž ponese červený Tesla Roadster, hrát k tomu bude píseň Space Oddity.

Falcon Heavy je skutečně vydařeným kouskem ve světě vesmírných nosných raket, a proto se o ní zajímá nemálo raketových fanoušků. Jedná se o nejsilnější raketu současnosti, která má údajně mít dvakrát vyšší tah, než má raketa Delta IV Heavy, jenž je v tuto chvíli na prvním místě. Tento sedmdesátimetrový kolos bude schopný nést náklad až 64 tun na nízkou orbitu Země a až 14 tun na přechodní dráhu Marsu. O to vše se postará 27 motorů Merlin 1D.

Pro spoustu lidí ale zůstává otázkou, proč se uvnitř rakety Falcon Heavy nachází automobil. Elon Musk tuto otázku už jednou zodpověděl. Podle jeho slov musí každá raketa před startem do vesmíru nést jakýkoli náklad, nejčastěji jde o obrovský blok betonu. To se ovšem vizionáři zdálo „extrémně nudné“, proto uvnitř v nákladovém prostoru nechal uchytit Tesla Roadster, ve kterém sám jezdil. Ten se bude po oběžné dráze pohybovat miliardy let. Jde tak o zajímavou zprávu pro budoucí generace.

V tuto chvíli je Falcon Heavy připraven na Floridě, uvnitř Startovacího komplexu 39 patřící NASA, odkud má samozřejmě i startovat. Zážeh rakety by měl proběhnout už tuto neděli 7. ledna. Cílem rakety je oběžná dráha Marsu, nikoli Mars samotný. Pokud by totiž měla raketa Falcon Heavy přistát na Marsu, zákony by to pravděpodobně s nákladem uvnitř bohužel nepovolily.

 

heavy falcon spacex

Související články

Dnes nejčtenější

.