Zavřít reklamu

Je až neuveriteľné, že od vypustenia rakety Falcon Heavy so vzácnym pasažierom v podobe Starmana a elektromobilu Tesla Roadster prešlo už takmer 9 mesiacov. Od tej doby sa Starman od Zeme poriadne vzdialil, o čom svedčí nedávný tweet spoločnosti SpaceX, ktorý poukazuje na jeho momentálnu polohu. Umelý pasažier tak začína na ceste obežnou dráhou ďalšie osamelé dobrodružstvo, pretože len pred niekoľkými dňami minul planétu Mars. Práve prelet popri červenej planéte figuroval na priečke hlavného míľnika pri testovacom vypustení Tesly Roadster. Omnoho ďalej sa však Starman v porovnaní s momentálnou lokalitou nedostane, keďže sa už čoskoro obráti a poputuje po obežnej dráhe späť pôvodným smerom. Zatiaľ však nie je isté, dokedy sa bude tento cyklus následne opakovať.

Proces vypustenia rakety spolu s vozidlom predstavovalo jeden z najtriumfálnejších projektov firmy, pričom ani sám Elon Musk nemal ani tušenia, ako to celé dopadne. Musk však v tomto prípade vôbec nemal premrštené očakávania. Všetko okrem náhleho vznietenia alebo výbuchu rakety ešte na testovacej ploche považoval za úspech. Starman sa nakoniec dostal do vesmíru prakticky bez väčších problémov, čo sme mohli vidieť aj na živých záberoch udalosti. Podľa otca firmy poslúžil tento projekt ako výrazný medzikrok k ďalšiemu vesmírnemu objavovaniu, čo by mala už o niekoľko rokov výrazne navýšiť prvá cesta s cieľovou stanicou červenej planéty.

Publicita v spojení s raketou Falcon Heavy sa od týchto čias mierne presunula, pričom hlavným aktérom všetkých projektov v rámci firmy SpaceX sa stal vesmírny koráb s názvom BFR. Názov rakety je odvodený od skratky „Big Falcon Rocket“, alebo presnejšie aj „Big F*****g Rocket“, ak preferujete Muskovu verziu príbehu. Práve toto plavidlo by malo poslúžiť ako hlavná spojnica medzi našou planétou a kolonizáciou Marsu. Či sa nadchádzajúce projekty podarí zrealizovať a či všetko prebehne podľa plánov je zatiaľ iba vo hviezdach. Už čoskoro by sme sa však mali dozvedieť viac informácií o plánoch spoločnosti, ako aj o prostriedkoch, ktoré budú na futuristickej výprave figurovať v úlohe dopravných prostriedkov.

Starman
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější