Zavřít reklamu

Tesla, jedna z nejznámějších automobilek současnosti, dnes v našich brzkých ranních hodinách představila dva nové přírůstky do své rodiny. Tím prvním je elektrický kamion Tesla Semi, spolu s ním ale trochu nečekaně přišla i nová generace sporťáku Tesla Roadster, o kterém Elon Musk, CEO Tesly, prohlásil, že se jedná o nejrychlejší sériově vyráběné auto současnosti.

Roadster totiž zvládne zrychlit z 0 na 96 km/h za neuvěřitelných 1,9 sekundy. Maximální rychlost dosahuje na úctyhodných 400+ km/h. Díky baterii o kapacitě 200 kWh se Roadster pyšní dojezdem okolo 1000 km za předpokladu, že pojedete dálniční rychlostí. Pohon na všechny 4 kola, točivý moment 10 000 Nm, čtyři místa pro cestující, sklápěcí střecha či podle slov Elona Muska spousta zavazadlového prostoru patří mezi další vlasnosti, kterými se může Roadster pochlubit.

Musk představil novou generaci Roadster se vší parádou. Značná část konference totiž byla věnována elektickému trucku Semi a zakladatel automobilky jakoby zapomněl, že má ještě jedno eso v rukávu. Po premiéře tahače už jakoby odcházel z pódia, když v tom z jednoho Semi trucku vyjel nový sporťák Roadster. „Důvod, proč tohle děláme, je vlepit pořádnou facku spalovacím autům,“ prohlásil neochvějně Musk při jeho uvádění publiku. „Řídit sporťák se spalovacím motorem vám oproti novému Roadsteru bude připadat jako jízda na parním stroji,“ dodal ještě a zparodoval při tom typická gesta Donalda Trumpa.

Nový Roadster je možné už předobjednat, a to rovnou ve dvou verzích. První Founders série omezená na 1 000 kusů vyjde na $250,000, což v přepočtu dělá necelých 5,4 milionu korun. Nejedná se však o nijak výkonnější model, jen automobil dostanete mezi prvními. Klasickou edici je pak možné předobjednat za 50 000 dolarů (přes 1 milion korun) s tím, že ji dostanete o něco později, ale vyjde vás na 200 000 dolarů (4,3 milionu korun) . Tesla Roadster se začne prodávat v roce 2020 a do té doby by se měla pravděpodobně ukázat i jeho výkonnější model, protože Musk na konferenci zdůraznil, že zatím ukázali základní variantu. Záznam z premiéry si můžete po vyplnění údajů přehrát zde.

Nová generace Tesla Roadster:

Zajímavostí je, že Tesla už jeden Roadster v nabídce měla. Dokonce se jednalo o její vůbec první automobil. Ve skutečnosti ale šlo o elektrifikovanou verzi automobilu Lotus Elise. Nicméně tehdejší Tesla Roadster se až tak moc nepovedl, což přiznal i samotný CEO Tesly Elon Musk – ale až poté, co se přestal vyrábět. Musk se nechal dokonce slyšet, že příště si raději navrhne automobil sám, což nakonec skutečně udělal, protože záhy přišel Model S, poté crossover Model X a letos se začal prodávat cenově dostupný sedan střední třídy Model 3.

Původní generace Tesla Roadster:

Tesla-Roadster-2017 FB

Související články

Dnes nejčtenější

.