Zavřít reklamu

Jelikož už nějaký ten pátek pracuji jako redaktor a denně píšu několik stovek či tisíc slov, je pro mě nutné, aby za mě někdo hlídal pravopis. To ale naštěstí hravě zvládne i samotný Mac. Bohužel, prozatím není k dispozici česká kontrola pravopisu ve výchozím nastavení macOS, avšak naštěstí existuje možnost, jak i přes tento problém českou kontrolu pravopisu do Macu přidat. Pokud tedy denně také hodně píšete, mohl by vám dnešní návod pomoci.

Jak do macOS přidat českou kontrolu pravopisu

Jak už jsem zmínil výše, bohužel není k dispozici česká nativní kontrola pravopisu, a proto musíme využít té, kterou vytvořil někdo jiný. Nejdříve je tedy nutné, abychom si stáhli potřebné soubory – pro stažení těchto souborů klikněte na tento odkaz. Do počítače se nám stáhne .ZIP soubor cs_CZ, který nebudeme rozbalovat ani jej nijak nebudeme modifikovat. Poté se přepneme do aktivního okna Finderu a stiskneme klávesovou zkratku Command + Shift + G. Objeví se okno, do kterého napíšeme (bez uvozovek) „/Knihovna“ a stiskneme Enter. Poté je nutné v nově zobrazeném okně najít složku Spelling (pokud se zde složka nenachází, tak ji jednoduše vytvoříme). Do složky Spelling poté překopírujeme soubory cs_CZ.aff, cs_CZ.dic a hyph_cs_CZ.dic ze stáhnutého souboru cs_CZ.zip.

Poté otevřeme Předvolby systému pomocí Apple loga v levém horním rohu obrazovky a v nově zobrazeném okně rozklikneme sekci Klávesnice (druhý řádek, třetí ikona). V horním menu se přepneme do záložky Text a v rozbalovacím menu Pravopis vybereme možnost Čeština (Knihovna). Pokud se zde tato možnost nenachází, tak Mac restartujte.

Česká kontrola pravopisu je prakticky jednou ze věcí, kterou už na mém MacBooku beru jako samozřejmost. Ač se to nemusí zdát, kontrola pravopisu je velice užitečná. Kdykoliv totiž píšete delší text, tak vás kontrola pravopisu upozorní na chyby a vy je tak můžete jednoduše opravit. V Macu by ji tedy měl mít skutečně každý.

MacBook Air

Související články

Dnes nejčtenější