Zavřít reklamu

Absolvování bezpečnostní kontroly na letišti není nic příjemného, a to ani v případě, že zrovna nepašujete výbušninu či kilovku kokainu. V jejím rámci totiž cestující musí ze svých příručních zavazadel vybalovat předměty, jako jsou laptopy či tablety, čímž se celý proces značně zpomalí. V budoucnu to ale možná vůbec nebude potřeba.

Na letišti JFK v New Yorku a na londýnské letišti Heathrow probíhá v současnosti testování zcela nového revolučního 3D skeneru, který by měl být schopný detailně zobrazit vše, co se nachází v příruční zavazadle cestujícího, takže by zdržování, spojené s vybalováním těchto předmětů, mohlo v budoucnosti opadnout.

Skenery, které jsou v současné době na letištích běžně využívány, jsou pouze dvourozměrné, proto je potřeba jednotlivé věci vyndat k podrobnější kontrole – skener zkrátka nerozezná, zda se ve vašem příruční zavazadle opravdu nachází iPad, případně co se nachází pod ním. Nové skenery ale umožní na dotykové obrazovce obsluze nasnímaný obraz libovolně otáčet a překlápět, takže si může obsah zavazadla prohlédnout opravdu ze všech stran.

Na plošné zavedení těchto skenerů si pochopitelně budeme muset ještě nějakou chvíli počkat. „V budoucnosti budou mít pasažéři díky počítačové tomografii možnost ponechat své tekutiny, gely a aerosoly, stejně jako laptopy, po celou dobu v jejich příručních zavazadlech,“ stojí v oznámení, vydaném společností American Airlines. „Myslím, že zhruba za pět let by cestující nemuseli ze svých příručních zavazadel nic vytahovat,“ upřesnil jeden z pracovníků správy bezpečnosti přepravy.

Proces bezpečnostních kontrol na letišti často čelí kritice cestujících, kterým vadí jeho zdlouhavost, náročnost, a občasné nesprávně vyhodnocené hrozby. Zavedení zmíněných 3D skenerů by průběh kontroly mohlo znatelně ulehčit a zrychlit.

3D scanner AA fb

Související články

Dnes nejčtenější

.