Zavřít reklamu

Hrdým majitelem MacBooku Pro 2017 13″ jsem nyní již rok a pár měsíců k tomu. Počítač je to samozřejmě skvělý a nemám k němu jedinou výtku, respektive neměl jsem. O problémových klávesnicích těchto modelů jsem věděl, ale naivně jsem si myslel, že se mi tento problém vyhne a nebudu jej muset řešit. Avšak asi před měsícem se začaly objevovat první problémy, konkrétně se zasekávající se klávesou Shift, a poté i s dalšími písmeny. Většinou stačilo klávesnici profouknout stlačeným vzduchem, avšak asi před dvěma týdny už mi došla trpělivost.

Shodou okolností jsem urgentně potřebovat něco rychle vyřešit, jenže jsem netušil, že toho dne zradím macOS a budu muset celou věc přesunout na Windows. Co se vlastně stalo? Den, jako každý jiný. Otevřel jsem MacBook, vše normálně fungovalo, avšak ve chvíli, kdy jsem potřeboval funkční Mac nejvíce, mi kompletně přestala fungovat klávesa Shift. Aby se její funkce projevila, musel jsem na ni vší silou zatlačit. Mohli byste namítat, že je k dispozici ještě druhý Shift a Caps Lock, ale sakra… kdo by se chtěl na zařízení za téměř pět desítek tisíc korun takto omezovat? Celou věc jsem se tedy rozhodl řešit.

Celou dobu jsem si vědomý, že Apple nabízí majitelům MacBooků s Butterfly klávesnicí druhé generace výměnný program. To znamená, že stačí váš problémový MacBook donést do autorizovaného servisu a ten vám jej zadarmo opraví. Celé info o výměnném programu a zařízeních, která v něm jsou zahrnuta, si můžete přečíst zde. Zpočátku jsem měl obavy, jelikož mi asi před měsícem skončila platnost roční záruky přímo u Applu, ale s výměnou nebyl žádný problém. Tento výměnný program totiž můžete využít až po dobu čtyř let od první aktivace Macu. Pokud se mi tedy klávesnice za rok či dva opět rozbije, rozhodně nebudu váhat, a nechám ji opět vyměnit.

Co musíte pro výměnu klávesnice udělat?

Není to nic složitého a i pokud patříte mezi ty největší lenochy, tento proces zvládnete levou zadní. Nejprve je nutné, abyste se přesvědčili, že vlastníte model, který pod výměnný program spadá – to zjistíte pomocí tohoto odkazu. Do výměnného programu spadáte tehdy, pokud vlastníte jedno z těchto zařízení:

  • MacBook (Retina, 12palcový, začátek roku 2015)
  • MacBook (Retina, 12palcový, začátek roku 2016)
  • MacBook (Retina, 12palcový, 2017)
  • MacBook Pro (13palcový, 2016, dva porty Thunderbolt 3)
  • MacBook Pro (13palcový, 2017, dva porty Thunderbolt 3)
  • MacBook Pro (13palcový, 2016, čtyři porty Thunderbolt 3)
  • MacBook Pro (13palcový, 2017, čtyři porty Thunderbolt 3)
  • MacBook Pro (15palcový, 2016)
  • MacBook Pro (15palcový, 2017)

Jakmile máte ověřeno, že vlastníte problémový model, tak si musíte najít autorizovaný servis. Pro zobrazení autorizovaných servisů můžete opět využít tuto stránku od Applu. Poté, co stránku rozkliknete, už se stačí pouze přihlásit k vašemu Apple ID. Nyní už si pouze stačí na mapě najít servis, který je vám nejblíže, popřípadě můžete využít možnosti „Aktuální poloha“, aby vám aplikace sama zjistila, kam to máte nejblíže. Pro mě osobně byl nejblíže servis Český servis v Ostravě. Servis jsem se rozhodl osobně navštívit, avšak konkrétně u Českého servisu můžete využít služby svozu, kdy si pro vaše zařízení někdo přijede a odveze jej na pobočku. Mějte však na paměti, že je tato služba zpoplatněná.

Servis jsem tedy telefonicky kontaktoval a bylo mi řečeno, že můžu můj MacBook přijít odevzdat kdykoliv budu chtít. Hned jsem tedy sedl do auta a jel jsem. Přímo v servisu se mě ujala příjemná paní, která se mnou všechno prošla. Zapsala si škrábance a vrypy na MacBooku a zkontrolovala, zda-li můj Mac spadá do onoho programu. Poté už si MacBook jen označila, podepsal jsem papír a dostal jsem potvrzení. Celá oprava měla trvat 7-10 dnů. Na internetových stránkách Českého servisu jsem mohl sledovat postup celé zakázky. Můj MacBook se nejdříve převezl do Brna, kde byla provedena diagnostika, poté se čekalo na díl a byla provedena oprava. Můj MacBook jsem servisu odevzdal 3. ledna a 11. ledna jsem si pro něj mohl přijet. Aby mohla být vyměněna klávesnice, je nutná výměna celého TopCase MacBooku. Mimo nové klávesnice se tedy dočkáte i nové baterie, Trackpadu a celého těla, které je součástí klávesnice.

Klávesnice nyní funguje bez sebemenšího problému a doufám, že tomu tak bude co nejdéle. Jsem velice rád, že Apple poskytuje k tomuto problému servis zdarma, avšak přiznejme si, že i přesto by se tohle nemělo stávat. Pro mě osobně bylo přežít 9 dnů bez Macu těžké a musel jsem si těžce navykat na Windows. Horší by to však bylo, kdybych neměl k dispozici druhé zařízení a byl odkázaný pouze na MacBook. Pokud tedy váš MacBook trpí touto vadou, rozhodně neváhejte a odneste jej do autorizovaného servisu.

macbook_keyboard_backlight_Fb

Dnes nejčtenější

.