Zavřít reklamu

Když jsem si kupoval iPhone, ani ve snu by mě nenapadlo, že bych si několik měsíců po té mohl pořídit i MacBook. Samozřejmě tomu hodně přispěla i skutečnost, že jsem se stal redaktorem Letem světem Applem – a přiznejme si, co bych to byl za redaktora magazínu o produktech Apple, kdybych sám Apple neměl. MacBook byl tedy pro mě tou pravou volbou. Prvně jsem se rozhodoval mezi klasickým MacBookem 2017 12″, poté jsem ale usoudil, že mi jeden USB-C port opravdu stačit nebude, a tak jsem raději sáhl po MacBooku Pro 2017 13″, který má dva Thunderbolty – respektive USB-C.

Momentálně je to asi 8 měsíců, co MacBook Pro vlastním a musím říct, že už si práci bez něj nedovedu představit. Na druhou stranu jsou tady ale věci, které mě u zařízení za čtyři desítky tisíc korun opravdu zklamaly. V dnešním komentáři bych se tak nechtěl ani tak dívat na ty dokonalosti a přednosti MacBooku, ale spíše bych si dovolil trochu konstruktivní kritiky právě na jeho jméno. Dovolte mi tedy, abych začal rozjímat právě nad těmi negativy, kterými MacBook Pro 2017 13″ trpí.

Konektivita

Když jsem se rozhodoval mezi klasickou verzí MacBooku a „Pročkem“, hodně jsem váhal nad tím, jestli mi doopravdy bude stačit jeden Thunderbolt port. A přesně proto jsem nakonec zvolil MacBook Pro. Bohužel ale, v dnešní době dva Thunderbolt porty nestačí a jsem velice rád, že jsem nesáhl po klasickém MacBooku – ten bych asi s největší pravděpodobností právě kvůli konektivitě vrátil.

Trvalo mi opravdu hodně, ale hodně dlouho, než jsem si na pouhé dva konektory (pardon, plus 3,5mm jack na druhé straně) zvyknul. A musím říct, že doteď to není ono. Když byly MacBooky Pro 2017 představeny, všichni si dělali srandu z redukcí, které budou potřeba – tak stejně jako tehdy, kdy se Apple rozhodl odstranit 3,5mm jack z iPhonu 7. Počítal jsem tedy s tím, že si budu muset koupit adaptér. Možná dva, možná tři, abych mohl fungovat tak, jak potřebuji. O adaptérech si řekneme více v jednom z dalších odstavců. Zjistil jsem ale, že život s adaptéry mi asi doopravdy ne úplně vyhovuje.

Abych mohl pracovat například s klasickou USB flashkou, nesmím si do tašky k MacBooku zapomenout přibalit správný adaptér. U externích disků je tato problematika o něco jednodušší, jelikož lze přímo zakoupit kabel USB 3.0 – Thunderbolt 3 (USB-C), ale u flashek, ještě k tomu u těch starších, je to obrovská nevýhoda. A takto to platí i u ostatních periferií.

Apple si totiž při představení MacBooků představoval, že lidé se ihned přizpůsobí a začnou si kupovat bezdrátové periferie – tzn. myši a klávesnice. Mně osobně Magic Mouse nevyhovuje, jelikož je příliš úzká a musel jsem hodně zápasit s tím, abych si na ni zvykl – ale nezvykl. Tohle je snad první věc od Applu, u které jsem nehodlal dále bojovat a vzdal jsem se. Proto jsem se rozhodl, že budu používat klasickou kabelovou myš, kterou mám u stolního počítače – jedná se o Razer Kraken DeathAdder Elite a světe div se, pracuje se mi s ní skvěle, i když se jedná o myš určenou ke hraní počítačových her.

Zase je zde ale problém s konektivitou, stejně jako u flashek – abych mohl myš používat, opět musím s sebou tahat adaptér, jelikož myš má konec zakončený klasickým USB konektorem. Na cestách samozřejmě myš používat nelze, od toho je zde skvěle zpracovaný a nebojím se říct dokonalý trackpad. Pokud ale MacBook používám na stole a nebo na rovném povrchu, kdy chci zároveň použít myš, musím mít adaptér.

Kvalita adaptérů třetích stran

A u adaptérů zůstaneme. Nevím, jestli jsem se stal pouze obětí neštěstí, ale kvalita adaptérů, které jsou k MacBookům na prodej, není v mnoha případech příliš vysoká. Ano, ano, momentálně mluvím o adaptérech třetí strany, nikolik o těch originálních od Applu (těch bych se asi nedoplatil).

Osobně vlastním doma tři adaptéry. První adaptér je asi tzv. „starter pack“ adaptér – nachází se zde vše, co bych mohl potřebovat – klasické USB, čtečka karet a jeden Thunderbolt. Bohužel jsem ale první kus musel dát ihned k reklamaci, jelikož adaptér pořádně nedržel v Thunderbolt portu a stále vypadával. Obratem jsem dostal druhý kus, který trpěl úplně tou samou chybou a když jsem se rozhodl pro kus třetí, tak ten chybou trpěl také. Rozhodl jsem se tedy slovo „chyba“ přejmenovat na „vlastnost“ a adaptér mám doteď. Aby mohl adaptér 100% fungovat, musí být položen na rovné ploše a za žádnou cenu se ho nesmím dotknout. V případě dotyku se totiž okamžitě odpojí. Jednoduše řečeno – takový produkt se asi k MacBooku za několik desítek tisíc opravdu nehodí.

Druhý adaptér, který vlastním, je pouhý HDMI adaptér, abych mohl pracovat s monitorem navíc. Počítal jsem s tím, že všechny tyto adaptéry jsou schopny se na sebe napojit až 6x, jak to bývá uváděno. Spletl jsem se ale – v tomto případě jsem nemohl ani připojit adaptér do adaptéru, jelikož poté HDMI nefungovalo. Musel jsem tedy zvolit alternativu – první adaptér zapojit do jednoho Thunderbolt portu a HDMI adaptér do druhého – a opět problém. Jednoduše tady není na dva adaptéry místo – respektive je, ale musí se zde buď jeden nebo druhý adaptér „rvát“ silou… opět se nejedná o vhodné řešení, ale funguje. Sice pochybně, ale ano.

Málem bych zapomněl na další „vlastnost“ obou těchto adaptérů, a tou je teplo, které vydávají. Na MacBooku stačí být dejme tomu půl hodinky s připojenými adaptéry, aby se zahřály na opravdu nepříjemnou teplotu. Prostě a jednoduše, po půl hodině práce na MacBooku se ani jednoho z adaptérů nemohu dotknout, jelikož teplo, které vydávají, je opravdu velké.

O třetím adaptéru asi ani nemá cenu mluvit, jelikož se jedná o darovaný adaptér přímo od Apple, který převádí Thunderbolt 2 na Thunderbolt 3. Ten tedy využívám jen opravdu někdy a k jeho funkci asi nemám co dodat – jednoduše funguje a nic jiného se snad od něj ani nečeká.

Klávesnice

Nová „butterfly“ klávesnice, kterou Apple společně s novými MacBooky představil, strhla opravdu velkou pozornost všech, a to včetně mě. Když jsem měl možnost si tuto klávesnici vyzkoušet v obchodě, zamiloval jsem se do ní. Tak příjemná, tak tichá a tak… poruchová. S největší pravděpodobností se už sice jedná o uzavřenou kapitolu, jelikož u úplně nových MacBooků je klávesnice opravena, avšak opět si říkám, jestli vlastním tak drahé zařízení, neměla by být i klávesnice „vymazlená“ už od první verze?

O svůj MacBook se starám co nejlépe to jde. Jelikož nesnáším práci ve špinavém prostředí, musí být logicky i můj MacBook čistý. Čistý displej společně s čistou klávesnici a trackpadem je u mě samozřejmostí. Bohužel, ani tohle občas netačí/nestačilo. Už několikrát jsem se setkal s tím, že mi jednoduše přestala fungovat nějaká klávesa. Naposledy to byl levý Shift, jindy například klávesa „A“ a nebo „1“. Vždy za tím nejspíše stálo smítko prachu, které se pod klávesu dostalo.

Když mi naposledy přestal fungovat Shift, tak jsem měl doopravdy chuť MacBook vzít a jít ho reklamovat. Uvědomil jsem si ale, že bych bez něj nebyl schopný práce, a tak jsem se začal pídit po možném řešení. Nakonec se mi tedy špatnou klávesu podařilo vyřešit stlačeným vzduchem v plechovce, kterým jsem klávesu „prohnal“ ze všech stran. Nakonec tak začala opět bez problémů klikat. Každým dnem ale čekám na to, až selže nějaká jiná klávesa. Doufám, že si nebudu muset do tašky k MacBooku společně s adaptérem balit i plechovku se stlačeným vzduchem – to už bych mohl nosit velký kufr a nebo počítačovou bednu na zádech.

Design

Společně s klávesnici úzce souvisí i design. Nemám žádný problém s materiály, které byly na nový MacBook použity, to ani náhodou. MacBook sám o sobě je po designové stránce zpracován opravdu skvěle, alespoň dle mého názoru. Co mi ale vadí jsou nešťastně umístěné průduchy, pomocí kterých se MacBook chladí.

Občas dávám mému MacBooku opravdu zabrat a jde to na něm cítit. Začne lehce hřát a někdy umí až pálit, tedy především tehdy, kdy je i venku horko. A proto si říkám, jestli by nebylo lepší udělat průduchů více, aby se MacBooku lépe dýchalo? Přijde mi, že jedna „linka“ na zádech zařízení je na tak výkonné zařízení vcelku málo. Rozhodně bych tedy obětoval kus hliníku a udělat nějakou „mřížku“, přes kterou by MacBook byl schopný se lépe uchladit.

A pokud zde někoho napadl termín „chladící podložka“, tak děkuji, nemám zájem. Podložka mi z MacBooku pomalu udělá malý stolní počítač, a to jak rozměrově, tak hlukem. I když on to MacBook se svým chlazením, co se týče zvuku, také tak růžově nemá.

Závěr

Neberte, prosím, předchozí řádky jako nějaký „názor Windowsáka“. Na můj MacBook určitě nedám dopustit a nedovedu si představit bez něj fungovat. Zde jsem chtěl pouze uvést negativa, které dle mého názoru MacBook má a s ohledem na cenu, kterou si za něj Apple účtuje, by mít neměl. Rozohodně ale s klidnou duší můžu říct, že pozitiva převládají. Ať už se jedná o téměř dokonalý macOS, tak displej, propojení s ostatními Apple zařízeními a nespočtem dalších funkcí. MacBook je dle mého parádní pracovní nástroj, který zvýší rychlost a efektivitu vaší práce na maximum. I u něj jsou ale bohužel občas potřeba jisté kompromisy.

macbook-pro-13-2016-non-touch-review

Dnes nejčtenější

.