Zavřít reklamu

Přestože si v těchto dnech užíváme tropických teplot, které přímo vybízí k letnímu lenošení u bazénů či rybníků, při pohledu do kalendáře je nám všem jasné, že letní idylka donekonečna trvat nebude. Za pár dní se totiž srpen přehoupne do své druhé poloviny, která uteče jako lusknutím prstu a zas tu bude jeho konec a příchod mnohými z nás nenáviděného září, které je jakýmsi symbolem konce letních radovánek. Studenti se totiž vrací do školních lavic, pracující lidé naopak do svých zaměstnání a všichni začínají své myšlenky přetáčet z prázdnin na Vánoce. Pro milovníky společnosti s nakousnutým jablkem v logu však není září až tak bolestivým měsícem. Právě v tento měsíc totiž Apple každoročně představuje nálož nových produktů a vypouští do světa nové operační systémy, díky čemuž si mnozí z nás užijí předčasné Vánoce právě již v září. Letošní konference bude ale přeci jen něčím zvláštní. 

Na loňskou keynote na prknech Divadla Steva Jobse si pamatuji, jako by to bylo včera. Dojemný začátek se vzpomínkou na otce Applu vystřídalo poměrně rychlé představení nových produktů v čele s iPhonem X. Krom jablečných telefonů, hodinek a Apple TV nám ale ukázal Apple i vlastní bezdrátovou nabíjecí podložku AirPower a bezdrátově nabíjecí pouzdro pro AirPods. Ani u jednoho z těchto produktů však neprozradil, kdy přesně jej hodlá uvést na pulty obchodů. V tu chvíli by si ale jen málo z nás dokázalo představit, že ani téměř rok po jejich představení nebude Apple schopen tyto produkty na pulty obchodů dodat. U pouzdra pro AirPods mě to až tolik netíží, nicméně dosavadní nezahájení prodejů AirPower mi hlava příliš nebere.

Jeden by si řekl, že když Apple vnukne svým novým iPhonům skleněná těla podporující bezdrátové nabíjení, nenechá si ujít příležitost na této novince co nejvíce vydělat a po boku těchto telefonů uvede rovnou i vlastní bezdrátovou nabíječku. Nebyl by to však Apple, kdyby se nepokusil přijít s něčím inovativním, co by zákazníky zaujalo a možná i tak trochu přesvědčilo o tom, že vyšší cena za produkt je vzhledem k jeho vlastnostem alespoň částečně adekvátní. Oným inovativním produktem, který měl svým způsobem změnit pravidla hry mezi bezdrátovými nabíječkami, měl být právě AirPower. Produkt, který dokáže nabíjet až tři zařízení najednou a dobije vám krom iPhonu třeba i vaše Apple Watch či AirPods se speciálním pouzdrem, přeci musíte chtít, ne? Chtít je ale to jediné, co v tuto chvíli můžete. Vlastně nejen v tuto chvíli. Chtít totiž můžete už téměř rok. 

Nadšení střídá beznaděj 

Právě ukrutně dlouhá doba ve spojení s vyšší cenou, která by se měla podle dostupných informací v našich luzích a hájích pohybovat kolem pěti tisíc korun, by mohla dlouho očekávanému produktu srazit vaz. Ostatně, skvělou paralelu můžeme vidět u dalšího produktu Applu – HomePodu. I na ten totiž zákazníci čekali velmi dlouho a ačkoliv obrovské množství milovníků jablečného ekosystému po jeho představení nadšeně hlásalo, že si jej rozhodně koupí, postupem času nadšení opadlo. To se samozřejmě nyní naplno projevuje v jeho prodejích, které nejsou nikterak přesvědčivé. Jasně, Apple jej prodává jen na několika trzích. Na druhou stranu ale právě uživatelé na těchto trzích, převážně pak v USA, nadšeně hlásali, že do HomePodu určitě půjdou. Jenže člověk míní, čas a Apple mění. 

Změně názoru zákazníků se v žádném případě nemůžeme divit. Čekat třičtvrtě roku na reproduktor, který bude dvakrát dražší než konkurence a navíc bude značně omezen o funkce, kterými konkurence či umělá asistentka ve vašem telefonu disponuje? Díky, nechci. Namísto toho si mnoho jablíčkářů raději pořídí levnější produkt, který sice neoplývá designem Applu, nenaleznete na něm nakousnuté jablíčko, nedostanete k němu samolepky a nepřečtete si u něj “Designed in Californa”, zato ale originál Applu v ostatních věcech, které jsou mnohdy o poznání důležitější, převýší. A právě podobný osud by mohl potkat i AirPower. 

Kdo chtěl vyzkoušet bezdrátové nabíjení, pořídil si nabíječku od konkurence ihned a pokud ne, několik měsíců čekání na AirPower jej k tomu jistě donutilo. Pokud si pak pořídíte iPhone letos na podzim, nejspíš se též nad nákupem AirPoweru příliš rozmýšlet nebudete. Proč? Odpověď je vcelku jednoduchá. Vážně potřebujete nabíječku za pět tisíc korun, když seženete nabíječky i za 20 % této ceny? Jasně, nenabijete na nich naráz Apple Watch, iPhone a AirPods. Je to ale vůbec potřeba? Osobně mám od Applu vcelku dost hraček že bych potřeboval dobíjet v jednu chvíli jak iPhone, tak i Apple Watch a AirPods se mi snad ještě nestalo. A ano, všechny tři věci využívám alespoň dle mého názoru naplno. Ve výsledku by se tak pro mě AirPower proměnil v běžnou nabíječku, na kterou bych denně pokládal většinou jen jeden produkt, sem tam možná dva. Z rozhovorů s mými přáteli či kolegy ale vím, že “v tom nejedu sám” a podobně fungují i oni. Pro koho je tedy vlastně nabíječka určena? Odpovědět by se dalo třeba obligátní frází: “Pro jinou cílovou skupinu”. Jaká je ale cílová skupina pro nabíječky, když ne běžní uživatelé využívající produkty od Applu?

Podtrženo, sečteno – AirPower bude dle mě a lidé z mého okolí pro Apple zklamáním. Svou cenu si totiž tento produkt u valné většiny zákazníků absolutně neobhájí, což je v kombinaci s dlouhou čekací dobou, která mnoho potenciálních kupců odradila, smrtelná kombinace. Apple by nejspíš udělal daleko lépe, kdyby nám vloni v září představil svou klasickou bezdrátovou nabíječku, na kterou by nalepil průměrnou cenovku, a s vychloubáním se s AirPowerem by ještě rok počkal. Úspěch by totiž mohl mít alespoň o něco vyšší. Zaplatit za rok starý produkt, jehož využití je specifické, cenu kolem pěti tisíc korun totiž zkrátka nechcete.

airpower fb
 

Dnes nejčtenější

.