Zavřít reklamu

V nedávné veřejné diskuzi mezi Jony Ivem a japonským designérem Naoto Fukusawou jsme mohli získat neobvyklý pohled na myšlenky dvou předních světových designérů. Celý rozhovor se konal v prosinci 2018 v Japonsku a mluvilo se především o budoucím technologickém designu, o designových výzvách při stavění Apple Parku a o vlivu Fukusawy na Apple. Přestože se přepis rozhovoru objeví na internetu a v časopisech až v únoru, již nyní jsou některé jeho zajímavé části známy.

Ive se rozpovídal například o designu Apple Parku, který je svou konstrukcí navržen tak, aby spojoval zaměstnance společně s vnějším světem. Podobně je to také v maloobchodních prodejnách Applu, kde design napomáhá přímému toku zákazníků. Návrhářský tým Applu je známý svou náklonností k různým prototypům a demům, rozdíl je však v tom, že v případě Applu se všechny tyto projekty dějí v plném měřítku, nikoliv ve zmenšeném. Fukusawa sice ještě Apple Park nenavštívil, ale jeho návrhářské schopnosti se projevily už v několika zařízeních od Applu. Nejznámější je jídelní židle Hiroshima, kterou Naoto navrhl v roce 2010. Tato židle se začala používat v Apple Parku, ve Visitor Center Café přes ulici, a také v zasedacích místnostech některých prodejen.

Jídelní židle Hiroshima:

Jony a Naoto začali spolupracovat již v 90. letech, když se oba světoví designéři spojili, aby vytvořili design speciálního Macintoshe, který v té době slavil své dvacáté narozeniny. Tento Macinstosh na trhu moc velký úspěch nesklidil, avšak byl díky němu obnoven důraz na design produktů v jablečné společnosti. Fukusawa se později rozhodl otevřít si vlastní kancelář a začal produkovat velké množství spotřebního zboží a nábytku, například barevný telefon Infobar či spotřebiče pro společnost Muji. Velký vliv na společnost Apple a především pak na Jonyho Iva měl CD přehrávač. Tento přehrávač byl konstruován tak, aby visel na stěně a všem svým posluchačům vystavoval točící se disk uvnitř přehrávače.

CD přehrávač Muji:

Mimo jiné se Jony během své návštěvy v Japonsku zúčastnil novinářské akce na ostrově Yakushima. Zde se Jony sešel s předním návrhářem Pierre-Alexis Dumasem z Hermès. Akce se zabývala především novými funkcemi čtvrté generace Apple Watch a také novými Hermès řemínky. Rozhovor Iva s Fukusawou bude v celém znění k dispozici v únorovém vydání magazínu AXIS, dále se Ive také objeví v japonském magazínu Vogue, konkrétně taktéž v únorovém vydání.

jony-ive-apple-park-fb
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
Témata: ,

Související články

Dnes nejčtenější