Zavřít reklamu

Poskytovatelé internetu se už dlouho předhánějí v lákání zákazníků na stále vyšší rychlost připojení. Ta přitom v době, kdy se u většiny operátorů pohybuje ve stovkách Mb/s, není pro běžného domácího uživatele tak zásadní. Každý sice rozumí, že vyšší rychlost je lepší než nižší, ale rozdíl mezi 300 a 500 Mb/s v praxi pozná jen malá část zákazníků, kteří například potřebují rychle stahovat velké soubory. Zato každý velmi intenzivně zaznamená, když bude mít doma špatný router.

Internet dnes totiž většina zákazníků nevnímá jako připojení, které jim vede od poskytovatele ke dveřím. Hodnotí ho podle toho, jak jsou s ním spokojeni až přímo v bytě nebo domě. Tam má drtivá většina lidí zajištěnou konektivitu přes wifi. „Naši zákazníci mají v průměru v jedné domácnosti připojených deset zařízení, od počítačů a mobilů, přes tablety a herní konzole až po chytré televize a ledničky. Pokud nemají správně nastavenou domácí WiFi síť, může snadno i jedno z těchto zařízení způsobit, že na ostatní zbyde jen velmi špatný signál,“ říká Jan Kohout, ředitel produktů UPC pro region CEE.

Jan Kohout

Jaké jsou v domácnostech nejslabší místa připojení k internetu?

Je dobré si říct, jak lidé vůbec vnímají internet. Většina zákazníků UPC ho využívá prostřednictvím wifi sítě doma nebo v kanceláři. Nejdůležitější pro ně je, aby wifi síť fungovala správně. Není pro ně přitom už tak důležité, jakého mají poskytovatele. Může se snadno stát, že mají domů přivedené dobré připojení, ale kvůli nastavení své wifi sítě jim internet funguje špatně. Pokud by klidně i všichni naráz využili připojení a byli připojeni kabelem do svého internetového modemu nebo do routeru, tak jim bude internet fungovat dobře a budou spokojeni. Ale v momentě, kdy doma nemají správně nastavenou WiFi, nebo využívají nekvalitní WiFi routery nebo Access Pointy, mohou nabýt dojmu, že „internet nefunguje“ nebo „internet je pomalý“.

Čím bývají potíže s domácí wifi nejčastěji způsobené?

Nejčastějším problémem bývá zarušené WiFi pásmo, což se týká zejména zákazníků žijících v bytových domech. Může to být způsobeno také nesprávným umístěním WiFi modemu/Routeru/Access pointu v domácnosti. Běžné WiFi dnes pracuje ve dvou režimech – starší 2,4 GHz a nový 5 GHz. Klientům bych doporučil routery, které umějí to druhé pásmo, protože na něm signál nebude tolik degradován rušením, zejména od sousedů, ale zároveň je nutné si pohlídat, aby váš notebook/Tablet/telefon… toto pásmo podporoval. Ideální je investovat do chytřejšího WiFi zařízení, které už umí samo vyhodnocovat, které pásmo je pro konkrétní zařízení lepší a podle toho je i automaticky přepínají.

Co ještě umí chytrý router?

Wifi má z principu jednu velkou nevýhodu, že se co nejdéle snaží udržet spojené se zařízením, na kterém ho využíváte, a to i v případech, kdy signál je již velmi slabý. Pokud v této situaci budete chtít využívat jiné zařízení v místě se silným WiFi signálem, může se u standardního routeru stát, že budete mít dojem pomalého nebo nestabilního internetu. Ve skutečnosti ale router spotřebovává svou kapacitu na udržení spojení se zařízením, které je na hranici WiFi signálu. S chytrým routerem vám tato situace nenastane. Všem bych doporučil, pokud si pořizují router sami, aby se dívali na střední a vyšší třídu těchto zařízení. Může to znamenat zásadní rozdíl v tom, jak jim doma bude připojení fungovat. My takový router nabízíme v základní nabídce u všech internetových tarifů. Pokud má stávající zákazník starší router a nefunguje mu dobře wifi signál, vyměníme mu ho za aktuálně nejnovější router, který podporuje chytré wifi funkce.

Jak velkou roli hraje pro kvalitu domácí wifi umístění modemu?

Ideální je umístit modem doprostřed bytu, na poličku. Díky tomu mohou být všechny místnosti pokryty WiFi signálem rovnoměrně. Pokud to ale z jakýchkoli důvodů nejde a WiFi router umístíme na do místnosti na kraji bytu, doporučuju pro dobré a stabilní WiFi pokrytí využít dalšího zařízení, například opakovače WiFi signálu nebo WiFi Access point. Ne vždy to znamená po bytě instalovat další kabely, v dnešní době lze využít buď technologie WiFi Mesh nebo PowerLine, který využívá elektrického vedení v domě místo dalších kabelů. V UPC využíváme WiFi PowerLine, které našim zákazníkům zpřístupní kvalitní internet po celém domě nebo bytě.

Co ještě může být příčinou špatného wifi signálu v domácnostech?

Myslíte WiFi signálu nebo pomalého internetu? Pokud se bavíme o WiFi signálu, tak jak jsem zmiňoval ten je nejvíc náchylný na rušení. Vhodný výběr WiFi routeru, který podporuje 5Ghz pásmo a zároveň umožní ve stejný čas provozovat pásmo 2,4Ghz by problém s rušením WiFi měl vyřešit. V UPC se setkáváme s tím, že si zákazníci stěžují na nižší rychlost internetu a domnívají se, že problém je na straně poskytovatele internetu. Ve většině případů však bývá problém v nastavení domácí WiFi sítě nebo v tom, že zákazníci využívají již starší zařízení (typicky notebooky) nepodporující vysoké rychlosti přes WiFi. Když jim poradíme připojit zařízení do našeho modemu napřímo kabelem, téměř vždy se prokáže, že zákazníkův internet jede tak rychle, jak má. Pokud by zákazník vyžadoval rychlejší internet na svém notebooku i přes WiFi, musí investovat do nákupu novějšího notebooku nebo alespoň novějšího WiFi adapteru.

Co může běžný zákazník udělat proto, aby si ověřil, jestli má správná zařízení?

Otázkou je, zda to potřebuje vědět. Pokud mu funguje připojení tak, že je s ním úplně spokojený, je to pro něj v pořádku. Dokonce ani nemusí využívat nejvyšší rychlost připojení. Pro běžné domácí používání internetu úplně stačí rychlosti do 150 nebo i 100 Mb/s. V momentě, kdy se jedná o technického nadšence, video bloggera nebo stahovače, tak ti budou parametry internetového připojení řešit mnohem víc, ale zároveň si sami dokáže vše zjistit. Vědí, jak si zkontrolovat typ wifi karty v notebooku nebo jaký WiFi standard podporuje jejich tablet. Všechny tyto informace se dají běžně dohledat v informacích od výrobců nebo jsou k dispozici konzultanti v prodejnách s výpočetní technikou nebo technická podpora poskytovatelů internetového připojení.

Všichni poskytovatelé internetu lákají zákazníky na rychlost, ale vy říkáte, že není tak podstatná. Jak to tedy je?

Neříkám, že není podstatná, to ne. Já říkám, že pro běžné plnohodnotné používání internetu vám rychlost 100-150Mb/s stačí. Poskytovatelé internetu musí na své potencionální zákazníky mluvit srozumitelně a rychlost je něco, co umíme pochopit, platí „víc je lepší“. To máte jako nejmenovaného výrobce žiletek, když z jednoho břitu udělal dva, byla to inovace a zlepšil tak život mnoha zákazníkům každé ráno.  Když za další rok přidal další břit, řekl tři jsou lepší než dva, čemuž lidé rozuměli, ale inovace to byla už o poznání menší. Po několika letech jsme teď tuším na 5 břitech…. Zvažte, jak moc velká inovace to je, nicméně zákazníci rozumí pravidlu „víc je lepší“. U rozvoje internetu, to je dle mého názoru podobné. Opuštění vytáčeného připojení byla inovace, přechod z DSL připojení na optiku nebo kombinaci optiky a kabelu je inovace, která zlepšuje život mnoha zákazníkům. U vyšších rychlostí (nad 100 Mb/s) se většina zákazníků řídí pravidlem „víc je lepší“, ale inovace už tak zásadní není. Samozřejmě existují zákazníci, kteří pro vysoké rychlosti 500Mb/s nebo i 1Gb/s mají reálný důvod, typicky je to užitečné pro časté přenosy velkých souborů, protože rychlejší připojení šetří čas.

Dle mého názoru je pro většinu lidí v běžném provozu podstatně důležitější rychlé a stabilní WiFi v celé domácnosti. Pokud nemáte kvalitní router od svého poskytovatele internetu, rozhodně se vyplatí investovat do střední až vyšší třídy chytrých wifi routerů.

Co by měl uživatel při výběru internetu ještě zvážit?

Nejlepší rada je podívat se na reference stávajících zákazníků, zeptat se kamarádů a známých, ve své lokalitě. Ptejte se poskytovatele, jaké WiFi zařízení modem/router nabízí a za jakých podmínek. Zda má ucelené řešení pro WiFi v rámci celé domácnosti a jakou nabízí technickou podporu.

Zároveň bych doporučoval se potencionálního poskytovatele zeptat na využívanou technologii. U kabelového či optického připojení bude kvalita neporovnatelně lepší a stabilnější než přes staré telefonní dráty s DSL technologií nebo WiFi anténu namontovanou na okno nebo na střechu, u které může být kvalita internetu ovlivněna klimatickými nebo povětrnostními vlivy. Někteří poskytovatelé nedodávají WiFi Modem jako součást nabídky a zákazník si buď musí koupit vlastní nebo k nabídce připočítat cenu za pronájem.

wifi

Dnes nejčtenější

.