Zavřít reklamu

Minulý měsíc jste se na našem webu mohli dočíst o tom, že kvůli softwarovému zámku nebude možné opravit nové Macy s čipem T2 mimo autorizované servisy. Toto „vylepšení“ strhlo lavinu diskuzí, které jsou k Applu a jeho počínání vesměs kritická. Kritika však padá na hlavu Applu v tomto případě spíše neprávem. Proč?

Hned na začátku bychom si měli ve stručnosti objasnit, co vlastně softwarové zámky v nových Macích znamenají. Po každém vnitřním zásahu do vašeho Macu bude muset být spuštěn konfigurační softwarový nástroj, kterým disponují pouze autorizované servisy a obchody Applu. Pokud nebude tento krok splněn, zařízení se uvede do nefunkčního stavu a nebude schopné dalšího provozu. Čip T2 nalezneme v nových zařízeních (MacBooku Air (2018), Macu mini a iMacu Pro) a je nutno si uvědomit, že se jedná především o jakéhosi garanta bezpečnosti. Právě díky němu se opět posouvá hranice našeho zabezpečení a maximálně doplňuje spolehlivost systému macOS. Mnoho lidí si ani neuvědomí, že instalací jakéhokoliv neautorizovaného hardwaru se velice snadno vystavují určitému nebezpečí. Přesně tento „problém“ dokonale řeší čip T2, který jednoduše tyto kroky nedovolí. Zároveň se tím zajistí, že zákazník vždy dostane 100% funkční náhradní díl, který jej tím pádem v používání jeho Macu v žádném případě neomezí.

Bezpečnostní čip T2 nalezneme taktéž v novém Macu mini:

Soukromí a bezpečnost na prvním místě

Pro Apple je velmi zásadní, aby svým spotřebitelům poskytl maximální úroveň zabezpečení. Jasným důkazem jsou jeho operační systémy macOS a iOS, které se nikdy nepotýkaly s takovou mírou útoků, jako jejich konkurence. Jak jsem již zmínil výše, vše do sebe dokonale zapadá a jablečná společnost si zkrátka váží našeho soukromí a bezpečnosti. A právě čip T2 posune naši digitální bezpečnost opět na vyšší úroveň.

Někteří uživatelé diskuzních fór taktéž hovoří o možnosti, že se Apple chce pouze zbavit servisů třetí strany, které jej připravují o zisk. Pokud se však nad tímto pořádně zamyslíme, dojde nám, že i toto tvrzení je poměrně zvláštní. Proč by se společnost, jejíž hodnota byla ještě před nedávnem více než jeden bilion dolarů, zaobývala nezávislými opravnami? Tím spíš, když ani u iPhonů, kterých prodá v porovnání s Macy nesrovnatelně více, proti opravnám třetích stran nezbrojí? Odpovězme si sami.

Závěrem se dá říci, že pokud toužíte po svobodně konfigurovatelném zařízení, který dokážete opravit při jakékoliv příležitosti a zcela nezávisle, nové Macy pro vás pravděpodobně nebudou. Naopak, zdali máte v hledáčku stroj, který dokonale funguje a disponuje nejlepším možným zabezpečením, v produktech od Applu s jistotou naleznete to pravé ořechové.

apple_chip_t2_Fb

Související články

Dnes nejčtenější

.