Zavřít reklamu

O příchodu nové generace iPadů Pro s výrazně užšími rámečky, Face ID a dalšími inovacemi se začalo hovořit prakticky ihned po představení loňského iPhonu X. Veškeré spekulace se na konci letošního října proměnily v realitu, jelikož Apple v New Yorku tento produkt po měsících čekání skutečně představil coby ztělesnění brutálního výkonu v líbivém těle. Jaká je ale vlastně tato novinka ve skutečnosti? Přesně na to se vám pokusím odpovědět v následujících řádcích. Do redakce se nám totiž podařilo díky iWantu jeden kousek ukořistit, takže jsme si na něj již určitý obrázek mohli vytvořit. 

Balení

Zatímco produkty se mění, krabička a její obsah zůstávají stejné. Tak přesně takto by se dalo v jedné větě shrnout balení nového iPadu Pro a potažmo i dalších jablečných produktů posledních let. Pokud si novinku zakoupíte, odnesete si jí domů v bílé poměrně těžké krabici, která má po bocích nápisy iPady Pro a loga Applu, na horní straně víka je vyobrazen odemčený displej iPadu Pro s parádní tapetou, na zádech dně krabice pak naleznete nálepku se specifikacemi produktu uvnitř. Po odklopení víka si nejprve užijete pohled na samotný iPad, který je zabalen v klasické fólii. Pod ním se ukrývají manuály se samolepkami, nabíjecí USB-C kabel a adaptér do zásuvky. Další příslušenství byste však v krabici hledali marně. 

Design

Vzhled nového iPadu Pro se dá do jisté míry označit za revoluční. Je to totiž poprvé, co se Apple od vzniku této produktové řady odhodlal k  takto razantní změně. Osobně musím říci, že za tento krok zaslouží pochvalu. Novinka totiž vypadá skutečně parádně a jak už jsem psal ve svých prvních dojmech z produktu, uchvátí především nejednoho milovníka “hranatých” iPhonů 5, 5S či SE. I přes jinak řešené hrany se ale tablet drží stále velmi dobře a do rukou nikterak nepříjemně neřeže. I zadní plastový pruh pro anténu je vyřešen dle mého názoru elegantně a oproti starším generacím vypadá o poznání lépe. 

Bohužel, ne vše se podařilo dotáhnout k úplné dokonalosti. Za přešlap považuji například výrazně vyčnívající objektiv fotoaparátu, kvůli kterému tablet bez obalu nepoložíte na stůl tak, aby se nepříjemně nekymácel. Paradoxní je, že právě tuto věc Applu vyčítají mnozí uživatelé u iPhonů, jejichž fotoaparáty v posledních letech též výrazně vyčnívají. Místo toho, aby se Apple z této kritiky poučil a u iPadu použil čočku, která bude vyčnívat zcela minimálně jako u předchozí verze či v ideálním případě nebude vyčnívat vůbec, zvolil zcela opačný přístup. Jasně, kvalitní fotoaparát se zkrátka do těla jinak nevměstná. Na druhou stranu se ale díváme na produkt, za který můžete dát v nejvyšší konfiguraci téměř 60 tisíc korun. Podobné kompromisy bychom mu tedy určitě odpouštět neměli. Tím spíš, když od Applu zkrátka čekáme inovace a ne ústupky, což vystouplá čočka fotoaparátu dle mého je. U objektivu fotoaparátu ale ještě chvíli zůstaneme, jelikož je s ním spojená i druhá nepříjemnost. Tou je zachytávání nečistot kolem jeho hliníkového šasi. To sice není jako v případě iPhonů zcela kolmé na tělo, nečistoty se ale kolem něj též rády zachytávají a dostat je odsud není až tak jednoduché. Řešení by přitom bylo svým způsobem jednoduché.

ipad fotak

Přestože mě způsob, jak se nová generace Apple Pencil nabíjí skutečně uchvátil, i v tomto případě vidím u iPadu Pro jistou nedotaženost. Místo, které slouží pro přichycení tužky, totiž vyplňuje podlouhlý plastový proužek, který eleganci lehce rozbíjí. Dokážu si představit, že by Apple použil při výrobě ocel místo hliníku, kterou by zkombinoval se sklem. To by jak zádům, tak boku slušelo. Cena by ale v takovém případě nejspíš ještě narostla. 

Jinak ale není tabletu příliš co vytknout. Zpracování je jako vždy velmi povedené a jeho linie působí velmi jemně a čistě. Lví podíl na tom má zcela jistě i jeho šířka, která je pouhých 5,9 mm v obou variantách. Tablet v ruce působí dokonce tak úzce, že z něj máte občas pocit, že v ruce držíte spíše papír, což mě osobně alespoň ze začátku používání poměrně zneklidňovalo. Jak už jsem psal výše, tablet se drží opravdu skvěle. Čas od času se však neubráníte jakémusi vnitřnímu pocitu, že máte v ruce neuvěřitelně křehkou věc, který právě šířka iPadu vyvolává. Není to sice nic příšerného, takový pocit jako když v ruce držíte například 9,7” iPad 6. generace si předchozí verze iPadu Pro z něj však mít po stránce bytelnosti nebudete.

Displej, Face ID a ovládání 

Krom hranatého těla vás u novinky zaujme na první pohled i Liquid Retina displej přes celou přední obrazovku. U toho si můžeme užít vychytávky čele s ProMotion pro perfektní plynulost obrazu na něm či True Tone, která přizpůsobuje barvy na displeji okolí tabletu. Menší 11″ verze má rozlišení 2388 × 1668 pixelů při 264 bodech na palec, větší 12,9″ verze nabízí 2732 × 2048 pixelů při 264 bodech na palec. Displej je jako u předchozí verze laminovaný, což je jeden z důvodů, proč se Applu podařilo novinku opět mírně zúžit. Běžného uživatele pak potěší fakt, že při pohledu z různých úhlů nemá šanci zpozorovat jakoukoliv mezeru mezi jednotlivými vrstvami displeje, což se třeba u výše zmíněného iPadu 6. generace říci nedá.

Kdybych měl hodnotit samotné zobrazovací schopnosti displeje, známkoval bych známkami nejvyššími. Barvy totiž působí skutečně velmi živě a v mnoha případech si dokonce nezadají ani s OLED z iPhonů. Zklamáním může být pro některé uživatele podání černé, které však nebude v případě tohoto typu displeje ideální nikdy. Osobně mi dokonce přišlo v některých situacích o něco horší než u iPhonů, byť byl rozdíl minimální. Horší kvalitu jsem zaznamenával například v situacích, kdy jsem se na iPad díval za umělého světla a černý předmět se nacházel v okolí černého rámečku, který umožňuje vcelku dobré porovnání. Například u iPhonu XR mi přišla černá výrazně lepší. Je možná škoda, že Apple nezkusil zaexperimentovat a OLED nepoužil i zde. Opět bychom tu ale nejspíš narazili na vysokou cenu, která by mnohým uživatelům nedávala žádný smysl. 

Když už jsem se v předchozím odstavci zmínil o černém rámečku, bylo by jistě záhodno se o něm rozpovídat daleko více. Ten je totiž také v mých očích mírným zklamáním a pár milimetrů shodit by mu slušelo. Vím, že tuto šířku Apple zvolil kvůli dobrému úchopu, který by však nebyl dle mého problémový ani s rámečkem užším. Například 10,5” iPad Pro má boční rámečky daleko užší a uživatelé si též nestěžují. Zde se sice nabízí argument, že jej mohou držet za spodek, díky čemuž nedochází k nechtěnému ovládání tabletu, i ten se však dá vyvrátit. Když zvládl Apple softwarově “vychytat” položenou ruku na displeji při práci s Apple Pencil, proč by nezvládl úchop po bocích iPadu?

ipad 15

Zvětšení displeje a zúžení rámečků si vyžádalo odstranění ikonického Home Buttonu, který zajišťoval krom ovládání přes implementované Touch ID i zabezpečení. To je nyní řešeno skrze Face ID, jehož senzory jsou ukryty v horním rámečku. Stejně jako u iPhonů, i zde funguje tato technologie naprosto perfektně a rozpoznat váš obličej pro ní není žádný problém. Skvělé je i to, že iPad nemá problém jak s odemykáním na výšku, tak ani na šířku, což u zařízení tohoto typu určitě oceníte. Ostatně, i u iPhonu by se mi podobná vychytávka skutečně líbila, byť jej v režimu na šířku používám sporadicky. Podle odborníků z iFixit, kteří novinku rozebrali, to však vypadá, že Apple senzory Face ID pro iPady mírně upravil jen kvůli tvaru, takže je teoreticky možné, že bychom se v budoucnu mohli skrze softwarovou aktualizaci možnosti odemykat iPhony na šířku obličejem dočkat. Stejně jako Face ID fungují perfektně například i Animoji, se kterými si užijete opravdu dost zábavy. Za použití této technologie tedy rozhodně palec nahoru. 

Podobnost s iPhony spatříte u nových iPadů Pro i v případě ovládání, které je též řešeno gesty.  Jejich používání je i na větším displeji velmi příjemné a hlavně intuitivní. Pokud vlastníte některý novější model iPhonu, s iPadem se okamžitě skamarádíte. Strach ale nemusíte mít ani v případě, že využíváte iPhone s Home Buttonem, Po pár minutách je totiž přeborníkem v ovládacích gestech každý. Když se je navíc naučíte používat na maximum, vaši práci výrazně urychlí. Krom gest vás však už systémově u iPadu nic příliš nepřekvapí. Rozličný multitasking či speciální režim aplikací na šířku totiž funguje stále výborně, díky čemuž je velikost displeje využívána skutečně naplno. Bohužel, mnohé aplikace zatím nejsou displejům novinek přizpůsobeny, takže se stejně jako v případě iPhonů setkáte s černými pruhy nad a pod aplikací. Aktualizovaných aplikací ale stále přibývá.

Fotoaparát

Přestože jsem se do fotoaparátu v odstavci věnovaném designu vcelku obul, jedno se mu přeci musí nechat – fotí skutečně velmi pěkně. Pochlubit se může 12Mpx senzorem, clonou f/1,8, pětinásobným digitálnímzoomem a hlavně a především Smart HDR, kterou známe ze všech letošních iPhonů. Ten velmi zjednodušeně řečeno poskládá výslednou fotku z několika současně vyfocených snímků, ze kterých vytáhne jejich nejdokonalejší prvky. Ve výsledku jsou tak fotky z iPadu velmi hezké s minimem problémových faktorů typu tmavá nebo naopak velmi světlá místa. Na pár fotek se můžete podívat v galerii pod tímto odstavcem. 

Velmi potěšující je i podpora režimu Portrét u předního fotoaparátu. Ten funguje stejně jako v případě iPhonů spolehlivě. Čas od času se sice stane, že pozadí za vámi nerozmaže zcela podle vašich představ, děje se to ale skutečně málo. Bohužel, Portért funguje jen na přední fotoaparát, což je vzhledem k tomu, že i iPhone XR s jednou čočkou nabízí režim Portrét u zadního fotoaparátu vcelku zarážející. 

Výkon

Přiznám se, že tato věc se mi hodnotí skutečně složitě. Nikoliv však proto, že by u iPad pohořel, ale zkrátka proto, že rozhodně nejsem cílová skupina tohoto produktu a tudíž jej ve svých testech nejspíš nevystavím takové zátěži, jaké ho vystavují profesionálové. Z mého testování však mohu s klidným srdcem říci, že novinka nemá problém skutečně s ničím. Ať už jsem zkoušel několik fotografických editorů pro úpravu fotek či těch nejnáročnějších her, ani u jedné jsem se nesetkal s problémy. U her jsem se nesetkal s žádnými propady snímků, čemuž se občas nevyvaruje ani iPhone XS například u Shadowgun Legends, v případě fotoaplikací aplikací zase nebyl problém s nejrůznějšími úpravami přes x vrstev. Vrásky na čelo iPadu nepřidělají ani ARKit aplikace, které se díky velkému displeji užijete lépe než kdykoliv předtím. Vše fungovalo naprosto bez jediného záseku či jen náznaku zatuhnutí. Trochu mě však překvapilo, že se novinka na můj vkus vcelku rychle zahřívá. Takové peklo jako u skleněných zad iPhonů jsem si sice při hraní neužil, přesto však nebylo teplo ničím příjemným. 

Obří výkonnost iPadu je celkově velmi zajímavá a člověka nutí zamyslet se nad tím, zda by jím skutečně nemohl svůj počítač nakonec nahradit, jak Apple v poslední době neustále tvrdí. Přiznám se, že ani mě by využívání iPadu místo MacBooku nevadilo, pokud by však nabízel vše, co potřebuji bez kompromisů. Myslím si ale, že dokud na iPadu poběží iOS, o adekvátní náhradě za počítač mluvit nemůžeme. Mezi iOS a macOS je totiž stále obrovský rozdíl a i jejich využívání je odlišné. Zatímco některé věci na Macu zvládnu během mrknutí oka, iOS mě nutí k mnohdy krkolomným kouskům, které na efektivitě práci rozhodně nepřidají. Kdybych tedy měl iPad hodnotit z tohoto úhlu pohledu, jako náhradu za počítač bych jej nedoporučil. Nikoliv však proto, že by nebyl dost dobrý, ale zkrátka proto, že se jedná o dva zcela rozdílné světy, které se momentálně alespoň dle mě tak úplně neprolínají. Za pár let však může být vše zcela jinak. 

DSC_0039

Zvuk

Používáte iPad především na konzumaci videoobsahu? Pak vás novinka nadchne. Jelikož se může pochlubit hned čtyřmi reproduktory, je zvuk z něj skutečně velmi kvalitní a působí přirozeně. Ostatně, že zvuk Apple umí nám potvrzují i letošní iPhony či HomePod, který je též v tomto ohledu perfektní. 

Co se týče hlasitosti iPadu, ta je skutečně vysoká. Troufnu si tvrdit, že vám ve středně velké místnosti bez problému nahradí i kdejaký reproduktor. Jelikož jsou navíc reproduktory v iPadu rozmístěny systematicky po dvou dole a dvou nahoře, při sledování videí vás zvuk z nich skutečně pohltí. Přiznám se, že když jsem se večer díval na videa z YouTube, měl jsem občas co dělat, abych rozlišil, zda se jedná o zvuk ve videu či za okny. Jak už jsme však psal výše, Apple je perfektním zvukem proslulý, takže se v tomto ohledu nedalo očekávat nic jiného. 

Výdrž

Pár slov na závěr si zaslouží i výdrž této novinky, která je dle mého názoru minimálně v případě testovaného 11” modelu skutečně parádní. Samotný Apple na svém webu udává zhruba desetihodinovou výdrž při sledování videí, poslechu hudby či surfování po internetu, což mohu z vlastní zkušenosti potvrdit. V případě používání náročných aplikací či hraní her se samozřejmě výdrž iPadu snižuje. Jelikož je však každá aplikace jinak náročná, nerad bych se pouštěl do hlubšího hodnocení. S klidným srdcem ale mohu říci, že při aktivním využívání, které zahrnuje procházení internetu, sledování videí, vyřizování mailů, Facebook, Instagram, Messenger a zhruba hodinu hraní náročnější hry se stále na jeden den výdrže bez problému dostanete. 

Závěr

Vymyslet zhodnocení do pár vět je poměrně těžké. Novinka se mi skutečně líbí a věřím, že si své koncové zákazníky ať už kvůli skvělému výkonu, tak třeba USB-C portu pro snadné připojení příslušenství najde. Na druhou stranu se nedokážu úplně ubránit dojmu, že mu k dokonalosti přeci jen něco chybí. To je možná ale spíše zapříčiněno obrovskými očekáváními, která příchod této novinky předcházela. Ve výsledku však ukáže až čas, zda se Applu podařila tato očekávání naplnit či nikoliv. 

DSC_0041
iPad Pro v redakci LsA

Související články

Dnes nejčtenější

.