Zavřít reklamu

Schválně – tipnete si, jak dlouho je již Apple TV na světě? Poprvé se o ní začalo mluvit v roce 2006 jako o iTV – Steve Jobs tehdy prohlásil, že jejím cílem je přinést mediální obsah z iTunes na televizní obrazovky uživatelů. Od těch dob zaznamenala Apple TV výrazný posun v oblasti rozsahu, hardwaru i funkcí, a svůj cíl vcelku zdatně plní. Současné modely nabízejí mnohem více, než jen pouhý přenost obsahu z iTunes do televize. Jak je na tom vlastně Apple TV teď?

Hardware

Když srovnáme nejnovější model Apple TV a její druhou generaci z roku 2010, najdeme zde jistou neoddiskutovatelnou podobu. Pokud byste se na obě zařízení zadívali zeshora, možná byste zpočátku měli problém určit, které je novější. Nejnovější Apple TV již nabízí podporu gigabitového internetu. Za dobu existence Apple TV zaznamenaly jistý vývoj i porty u zařízení – z původní verze zůstal akorát HDMI port, ethernetový port, a nabíjecí port. Řada uživatelů přítomnost ethernetu, kterého se Apple u jiných zařízení zbavuje, vítá. Ozývají se i hlasy, volající po USB-C portu.

Software

Na Apple TV běží speciální operační systém tvOS. Pro mnoho lidí je software jedinou součástí Apple TV, které si všimnou. Pohybovat se v prostředí tvOS za pomoci ovladače může být zpočátku trochu nezvyk, vše si ale lze velmi rychle osvojit. Když Apple TV poprvé spustíte, zjistíte, že se zde již nacházejí přednastavené aplikace, jako je Apple Music, iCloud fotky, TV a další. K těm můžete pochopitelně přidat řadu aplikací dle vlastního výběru, jako je Netflix, YouTube a další.

Apple TV nabízí také možnost hraní her. Potenciál pro skvělý herní zážitek Apple TV bezesporu má, praxe bohužel trochu pokulhává. Nabídka není špatná, oblíbené tituly z jiných platforem zde ale chybí, a pokud si chcete hraní užít opravdu na maximum, neobejdete se bez ovladače. Vývojář Patrick Hogan v rozhovoru pro ArsTechnica v minulosti uvedl, že by Apple měl oblast hraní na Apple revitalizovat: dodávat spolu se zařízením vlastní, plně funkční herní ovladač, a mimo jiné také investovat do exkluzivních titulů, vylepšení hardwaru a celkově více zviditelnit herní stránku Apple TV.

Apple TV 4K:

Aplikace TV a další obsah

Jedním z nedostatků Apple TV je kromě jiného také problematická dostupnost aplikací, jako je třeba TV App. Ta přitom – i přes dílčí nedostatky –  představuje skvělý a užitečný rozcestník pro veškerý oblíbený obsah, objevování novinek a sledování pořadů a filmů. V současné době řada uživatelů netrpělivě očekává příchod slibované streamovací služby od Applu, o které se spekuluje již poměrně dlouho. Informace, které dosud máme, jsou však natolik kusé, že – co se týče způsobu poskytování obsahu – v podstatě skoro nic neprozrazují.

Závěr asi nebude nijak překvapivý – Apple TV od dob svého vydání ušla dalekou cestu a prodělala jednoznačný vývoj k lepšímu. Svou spokojenou cílovou skupinu si jistě najde i u nás, značnou nevýhodou jsou ale jistá oblastní omezení. Patříte mezi majitele Apple TV? Jak vám vyhovuje a co byste na ní změnili?

Apple TV 4K FB 3

Dnes nejčtenější

.