Zavřít reklamu

Pokiaľ patríte medzi majiteľov jablčných počítačov, ktoré podporujú rozlíšenie 4K (alevo vyššie), určite ste sa stretli s nepríjemných nešvárom v podobe prehrávania videí prostredníctvom služby Youtube. Napriek tomu, že Macbooky alebo iMacy z produkcie Applu disponujú perfektným displejom s podporou vysokokvalitného rozlíšenia, videá v 4K si cez Youtube len tak nepozriete. Samozrejme, iba ak hovoríme o predvolenom internetovom prehliadači Safari. Rozlíšenie 4K pritom nie je vo svete videí a fotografie žiadnou novinkou. Napriek tomu Google blokuje túto možnosť výhradne orientovanú proti Safari. Ak teda vlastníte iMac alebo iný jablčný počítač, ktorý disponuje podporou 4K, prostredníctvom Safari si na Youtube jednoducho nepozriete žiadne video s vyšším rozlíšením ako je povedzme 1440p. Ako je to možné?

Tento fakt ma ako používateľa iMacu dosť zaujal, preto som sa pustil do menšieho prieskumu. Od roku 2017 prešla spoločnosť Google, ktorá vlastní Youtube na štandard v podobe VP9 codec. Jedná sa o špecifický video formát, ktorý poskytuje zvýšenie rozlíšenia bez zvýšenia šírky pásma. Prostredníctvom aplikácie kódu VP9 sa tak podľa vývojárov a inžinierov podarí dosiahnuť HD a dokonca aj 4K rozlíšenie, za použitia polovičnej šírky pásma. V praxi to znamená, že pri rovnakom bitrate sa videá vo VP9 javia kvalitnejšie ako v predošlom prípade, kedy bol vo veľkej miere zaužívaný štandard h.264.

Háčik je však v tom, že pokiaľ spustíte ľubovoľné 4K video v Safari, nedočkáte sa ani ponuky nastavenia rozlíšenia, ktoré by bolo väčšie ako 1080p alebo 1440p. Samozrejme, že sa aj v tomto prípade jedná o videá v HD, no na väčšej obrazovke nie je video v podobnom rozlíšení príliš kvalitné. Snímky, ktoré v podstate sú na Youtube nakonfigurované v 4K si tak paradoxne v prehliadači Safari v 4K neužijete. Jedným z riešení tohoto problému je jednoducho spustiť video pomocou iného webového prehliadača. Na Macu si 4K video z Youtube môžete prehrať či už prostredníctvom Google Chrome, Mozilla Firefox alebo Opera. Množstvo ľudí s týmto riešením problém nemá, avšak v porovnaní s inými prehliadačmi, ponúka Safari funkcie, ktoré napríklad v Chrome len tak nenájdete.

Pokiaľ používate na prehrávanie videí z Youtube prehliadač Safari, vyššie rozlíšenie ako 1080p alebo 1440p nedosiahnete.

Možno sa jedná iba o moje osobné preferencie, no v 99% práce s iMacom či Macbookom využívam práve Safari. Prvým bodom teda môže byť pohodlnejšie a známejšie prostredie, ktoré by užívatelia veľmi neradi menili iba kvôli obyčajným videám na Youtube. Ak sa však už dostaneme do tejto sféry, nájdeme tu mnoho pozitívnych prvkov, ktorými iné prehliadače (vo väčšine prípadov) nedisponujú. Samotný fakt perfektnej kooperácie Safari s novým macOS Mojave vyúsťuje v prehľadné a jednoduché možnosti, vďaka ktorým si spustíte napríklad funkciu „obraz v obraze“.

Prostredníctvom prehliadača Chrome sa jednoducho prekliknete na 4K alebo 8K, samozrejme podľa rozlíšenia samotného videa.

Ak sa však chcete dopracovať k prehrávaniu 4K alebo dokonca 8K videí z Youtube prostredníctvom Safari, existuje mierna (aj keď nie veľmi pohodlná) obchádzka. Safari disponuje rozšírením vo forme „Player for Youtube„, ktoré núti prehliadač používať Flash Player namiesto HTML 5 prehrávača. Okrem toho sa v nastaveniach môžete pohrať s vyobrazovaním anotácií alebo podobných rušivých prvkov. Používanie tohoto rozšírenia však nie je stabilné a nezaručuje prehrávanie vysokokvalitných videí vo všetkých prípadoch.

Uvidíme, dokedy bude táto „4K vojna“ medzi spoločnosťami Google a Apple pokračovať, no podľa všetkého sa zmeny v najbližších mesiacoch nedočkáme. Nejedná sa však o záležitosť, ktorá by zamedzovala používateľom v prehrávaní 4K alebo 8K videí na Youtube. Videá v rozlíšení 4320p alebo ak chcete 8K, nie sú v službe až tak rozšírené, no určite by aj vás potešilo pozrieť si jednu z dostupných snímok bez toho, aby ste sa museli zbytočne preklikávať medzi prehliadačmi.  Ak si už kúpite počítač alebo monitor podporujúci vysoké rozlíšenie tak sa logicky očakáva, že sa vysokokvalitného rozlíšenia aj dočkáte. Momentálna sa však situácia však nesie v znení „nulového 4K“ pre Safari.

Youtube
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější