Zavřít reklamu

Ačkoliv poslední dny patří především ještě nepředstaveným novým produktům Applu, kterých se co nevidět dočkáme, stále přicházejí i zprávy s jinou tématikou. Například se i nadále řeší obchodí válka mezi Spojenými státy a Čínou, která se dotýká čím dál více společností. Někteří asijští dodavatelé totiž zaznamenali výrazný pokles cen svých akcií až o 10 %.

Stalo se tak poté, co Apple varoval o vlivu posledního zvyšování cel Donaldem Trumpem. Prezident USA na toto reagoval tím, že by Apple měl vyrábět své produkty na domácí půdě a tím se právě vyhnout čím dál vyšším clům. Zhruba o 10 % se snížila cena akcií u firem Luxshare Precision, Shenzhen Sunway a Suzhou Dongshan Precision Manufacturing. Dalších několik firem zaznamenalo pokles o 6 – 8 %. Ztráta se dotkla například i giganta Foxconn, který hlásí pokles cen o 3.4 %.

Tyto výrobky Applu mohou být případným clem zatíženy nejvíce:

Apple se obává, že obchodní válka zasáhne především Apple Pencil, AirPods, Apple Watch i Mac Mini. Na všechny tyto produkty by se mohlo vztahovat velmi vysoké clo ve výši 25 % a i z toho důvodu Tim Cook varuje, že celá tato kauza může ve výsledku nejvíce uškodit právě americké ekonomice. CEO Applu také vysvětlil, proč není jednoduché přesunout výrobu do USA.

Většina jejich dodavatelů a výrobců sídlí v okolí Shenzhenu, což je hospodářská zóna, který vznikla v roce 1980. Velkých i malých dodavatelů má Apple obrovské množství, ale tím, že většina z nich je právě z této oblasti, není logistika žádný problém. Samotná montáž tedy probíhá hladce bez většího rizika se zpožděním právě kvůli složité dopravě. Pokud by Apple začal montovat své výrobky v USA, zatímco drtivá většina dodavatelů by sídlila právě v Číně, jednalo by se o velmi náročný krok, který by stál nejen hodně peněz, ale i času navíc.

Související články

Dnes nejčtenější

.