Zavřít reklamu

Americký prezident Donald Trump je známy svojou nevraživosťou voči krokom domácich značiek, ktoré sa rozhodnú vyrábať svoje produkty mimo územia USA. Napriek tomu, že sa jedna o štandardný postup, ktorý platí už niekoľko dekád, Trump sa aj naďalej snaží „prehovárať“ popredných producentov k domácej výrobe. Jeho najnovšia iniciatíva preto nabáda spoločnosť Apple k presunutiu produkcie z Číny do štátov, pričom dôvodom má byť vyhnutie sa rastúcim tarifám. Chystaná radikalizácia podmienok v zmysle obchodných práv medzi USA a Čínou by mohla mať za následok výrazný nárast cien v prípade Apple produktov.

Trump začal so svojimi krokmi namierenými proti Číne ešte v lete tohto roku, no spotrebná elektronika a technologické záležitosti boli zo zoznamu vynechané. To by sa však už čoskoro malo zmeniť, nakoľko by sa nové podmienky mali dotknúť aj firiem ako Sonos, Fitbit alebo spomínaný Apple. Jablčná spoločnosť uvádza, že sadzba by mala zahŕňať 25% daň na produkty v podobe Apple Pencil, AirPods, Apple Watch, HomePod, Mac Mini a mnoho ďalších. Prezident si taktiež dovolil urgovať na Apple v podobe jeho obľúbeného vyjadrovacieho prostriedku (sociálna sieť Twitter), v zmysle akéhosi „odporúčania“. Podľa jeho názoru by mal Apple vybudovať domáce fabriky, ktoré by sa starali o produkciu spomínaných produktov a aby sa tak spoločnosť vyhla nepríjemnostiam v nových tarifných podmienkach.

Apple vyrába na pôde USA okrem Macu Pro len minimum zo svojich ponúkaných produktov. Ohľadom tejto problematiky sa Trump porozprával aj s vedúcou postavou spoločnosti, ktorú predstavuje Tim Cook. Podľa jeho vyjadrení spoločnosť neustále pracuje na vytváraní nových pracovných miest na domácom území, z čoho by sa mal stať aj trend do budúcnosti. Tento článok by mal viesť k výraznému posunutiu firemnej infraštruktúry.

Napriek Trumpovej utopistickej vízii Applu bez finančných taríf, by produkty Applu pravdepodobne na cene neklesli. Najdôležitejším faktorom, kvôli ktorému si azda každá väčšia firma vyberá pre svoju produkciu práve Čínu, je lacná pracovná sila. Tej by sa na územi USA určite nedočkal, minimálne nie v takom rozsahu ako v Číne. Ďalším dôvodom môže byť ľahšia vzdialenosť a dostupnosť fabrík, ktoré sa starajú o produkciu komponentov použitých v jablčných produktoch. Už len samotné presunutie výroby by stálo Apple milióny dolárov. Podľa štatisticky prepočítaných nákladov na výrobu iPhonu, by táto suma vyskočila zo 190 $ na takmer 600 $. Pozoruhodné však je, že tento údaj sa týka iPhonov z roku 2014, tým pádom by bola produkcia dnešných mobilných zariadení ešte nákladnejšia. Obchodná vojna medzi USA a Čínou bude mať podľa všetkého ešte mnoho zvratov a dozvukov, preto je veľmi nepravdepodobné odhadovať jej následné „finančné škody“. Všetko by malo byť jasnejšie po nasledujúcich finančných kvartáloch a jednotlivých plánoch firiem.

Trump
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější