Zavřít reklamu

Apple byl v minulosti už několikrát nařknut, že záměrně zpomaluje iPhony. Účelem by mělo být přesvědčení co největšího počtu majitelů současných modelů, aby si koupili novinku, která bude za nedlouho představena. Ve Francii momentálně tento proces došel až do bodu, kdy visí ve vzduchu i trest odnětí svobody.

Ve Francii totiž od roku 2015 platí zákon, podle kterého je trestné záměrně zkrátit životnost výrobku, aby se zvýšila míra nahrazování jej novějším modelem. Právě na jeho základě minulý týden podala společnost Halte à l’Obsolescence Programmée (HOP) žalobu na Apple. Maximální trest je v tomto případě odnětí svobody až na 2 roky a pokuta až 300 000 eur + 5 % ročního obratu firmy.

Žaloba se má vztahovat na všechny prodané iPhony od roku 2015, kdy zákon platí. Ve zprávě firmy HOP je uvedeno: „Vše je pečlivě připraveno tak, aby donutili spotřebitele kupovat si nové modely smartphonů. Pokud se bavíme o ceně telefonu 1200 €, což je více než minimální mzda ve Francii, jsou tyto praktiky nepřijatelné a musí být potrestány. Našim úkolem je chránit spotřebitele a životní prostředí před těmito praktikami společnosti Apple.“

Důkaz o zpomalení iPhonu a počet vyhledávání na Googlu:

Celá kauza už trvá nějakou dobu a i sám Apple přiznal, že ke snižování výkonu starších modelů iPhonu dochází, aby i nadále tato zařízení běžela plynule a například se samovolně nevypínala. Podle Applu poprvé použil tuto praktiku vloni, kdy začal úpravou softwaru měnit to, jak telefon využívá baterii. Dalším důvodem je i zvýšení bezpečnosti.

Nicméně i přes toto tvrzení si lze skrze statistiky Googlu dohledat, že výraz „pomalý iPhone“ či jemu podobné se objevují v hojném počtu každé září, vždy těsně před představením nových modelů. Uvidíme tedy, jak celý proces ve Francii dopadne. Trest odnětí svobody pro odpovědné osoby se zdá být velmi nereálný a spíše se přikláníme k možnosti nějaké vysoké pokuty.

iPhone 6 Plus battery teardown
Zdroj: iFixit.com/battery

Související články

Dnes nejčtenější