Microsoft uchovává data velmi netradičním způsobem. Miliony gigabajtů ukládá do moře

O projekte Natick z dielne Microsoftu sa hovorilo už niekoľko mesiacov. Jedná sa o netradičný spôsob uskladňovania dát, v obrovskom podmorskom datacentre. Rozmerná nádrž pojme až 27,6 petabytov, čo je v prepočte neuveriteľných 27,6 milióna GB a je na napájaná čistou energiou z obnoviteľných zdrojov. Najnovšie snímky ukazujú umiestnenie a operáciu tohoto datacentra, ktoré je situované pri pobreží Škótska.

Dátové centrum sa podarilo Microsoftu na označenom mieste ponoriť ešte v júni/červnu 2018. Najnovšou vychytávkou má byť dvojica kamier, vďaka ktorým sa môžeme napojiť na živý stream a sledovať podmorské okolie skladiska dát. Microsoft sa netají svojou snahou o podmorské uskladňovanie dát, pričom už roky experimentuje a podniká rôzne testy v tejto sfére. Projekt Natick sa momentálne nachádza v testovacej fáze 2. Svoju snahu sa spoločnosť snaží propagovať sloganom: „Polovica globálnej populácie žije na pobreží. Prečo by nemohli aj naše dáta?“ Záznam z dvojice kamier, ktoré slúžia na sledovanie a kontrolu okolitého prostredia nájdete na tomto odkaze.

Ako vyzerá podmorská skládka dát od Microsoftu? 

Microsoft sa okrem iného snaží touto iniciatívou poukázať aj na výhody uskladňovania dát v mori. V najbližšej dobe by sa projekt mohol posunúť do tretej fázy, no tá je ešte stále len v štádiu prípravy. Uvidíme či sa v blízkej dobe dočkáme viacerých podvodných úložísk, či už v znamení spoločnosti Microsoft alebo iného technologického magnáta. V nasledujúcom videu môžete zhliadnuť krátky dokument o príprave a následnom spustení projektu Natick.

Microsoft

| | Zdroj
9
Leitz

Diskuze

  Eee…. proč? Jaké výhody to má?

  Reagovat

  budovu musí někdo hlídat, vytápění musí mít čerpadlo a výměník atd. atd. Tohle „hodíš“ do moře na konci kabelu a máš klid 🙂

  Hele, jestli je to fakt kvůli chlazení, je to milionkrát dražší řešení než výměník a celé technické řešení pro jakoukoliv budovu. Jenom vydat se na moře s takovouhle lodí stojí jako barák.
  Pochybuju že je to kvůli chlazení, i kdyby ty stěny měly 10°C (což v golfském proudu spíš ne) tak ten počítač se tam rychle zahřeje. No zkuste si vypnout větrák a dát notebook do ledničky 😀

  Mi nějak uniká, jak to mají uchyceno a zajištěno… podle nějakých dalších fotek to vypadá, jako by to tam prostě jen tak „leželo“ 😀 a dále taky, co když odejde nějaká součástka uvnitř toho tubusu, tzn. v té „krabici“ s daty, to pak vyvednou celý ten tubus, aby to opravili? Nebo třeba mě napadlo i jakou životnost bude mít ta vnější část (jasně, že to bude nějakých extra materiál odolný slané vodě, ale myslím, že mořská voda časem ničí všechno + se na to budou určitě „lepit“ mořské organismy apod.)… nejsem technik, ale nechám se poučit 😀

  Reagovat

  Dobrý postřeh, například servis větrných elektráren na moři je mnohem dražší než na souši a taky ho nemůžete udělat vždy. Četl jsem že se Microsoft snaží rozestavět ty úložiště co nejblíže lidem aby snížil nějakou dobu prodlevy. Ale spíše to vidím jako show off že nejsou zastaralá společnost.

  Reagovat

  Microsoft uvádí (v tom odakazu z článku), „životnost“ do 5 let bez potřeby údržby, co s tím hodlají udělat pak nějak neuvádí… ještě mě napadlo, jestli nemůžou být ty disky s těmi daty nějak poškozeny při tom výlovu (něco jako dekomprese). Stránka uvádí, že uvnitř je
  1 atmosferický tlak a stlačený dusík… takže to vidím asi moc černě 😀 jen si to prostě nedokážu technicky moc představit.

  Reagovat

Napsat komentář

Zobrazit více

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Fórum

 • Poslední příspěvky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

Leitz