Zavřít reklamu

O projekte Natick z dielne Microsoftu sa hovorilo už niekoľko mesiacov. Jedná sa o netradičný spôsob uskladňovania dát, v obrovskom podmorskom datacentre. Rozmerná nádrž pojme až 27,6 petabytov, čo je v prepočte neuveriteľných 27,6 milióna GB a je na napájaná čistou energiou z obnoviteľných zdrojov. Najnovšie snímky ukazujú umiestnenie a operáciu tohoto datacentra, ktoré je situované pri pobreží Škótska.

Dátové centrum sa podarilo Microsoftu na označenom mieste ponoriť ešte v júni/červnu 2018. Najnovšou vychytávkou má byť dvojica kamier, vďaka ktorým sa môžeme napojiť na živý stream a sledovať podmorské okolie skladiska dát. Microsoft sa netají svojou snahou o podmorské uskladňovanie dát, pričom už roky experimentuje a podniká rôzne testy v tejto sfére. Projekt Natick sa momentálne nachádza v testovacej fáze 2. Svoju snahu sa spoločnosť snaží propagovať sloganom: „Polovica globálnej populácie žije na pobreží. Prečo by nemohli aj naše dáta?“ Záznam z dvojice kamier, ktoré slúžia na sledovanie a kontrolu okolitého prostredia nájdete na tomto odkaze.

Ako vyzerá podmorská skládka dát od Microsoftu? 

Microsoft sa okrem iného snaží touto iniciatívou poukázať aj na výhody uskladňovania dát v mori. V najbližšej dobe by sa projekt mohol posunúť do tretej fázy, no tá je ešte stále len v štádiu prípravy. Uvidíme či sa v blízkej dobe dočkáme viacerých podvodných úložísk, či už v znamení spoločnosti Microsoft alebo iného technologického magnáta. V nasledujúcom videu môžete zhliadnuť krátky dokument o príprave a následnom spustení projektu Natick.

Microsoft

Související články

Dnes nejčtenější

.