Zavřít reklamu

O snahe Microsoftu odkúpiť webovú službu GitHub sa hovorí už pomerne dlhšiu dobu. Po niekoľkých dňoch strávených dohadovaním podmienok sa zrejme Microsoftu podarí uchmatnúť projekt pod svoje krídla. Podľa najnovších informácií je zmluva pripravená a tento krok bude oficiálne oznámený v najbližších dňoch.

Správy skoršieho charakteru naznačujú, že spoločnosť Microsoft sa snažila získať úložiská zdrojových kódov GitHub už po niekoľko rokov. Znovuotvorené rokovania o odkúpení boli pravdepodobne spustené oznámením Chrisa Wanstratha, generálneho riaditeľa GitHubu, ktorý sa chystá spoločnosť opustiť. Jeden z aktérov, ktorý sa podieľal na tomto oznámení hovorí, že dohody medzi Microsoftom a GitHubom boli z časti utajované kvôli veľkému záujmu zo strany Satya Nadellu, hlavného výkonného riaditeľa Microsoftu. S oznámením nechceli vyrukovať skôr, ako bude dohoda s určitosťou istá.

Na rozdiel od svojho pôvodného postoja k vývoju softvéru s otvoreným zdrojovým kódom, sa spoločnosť Microsoft v posledných rokoch stáva čoraz otvorenejšou komunitou vo vzťahu k problematike Open Source. Dôkazom toho je skutočnosť, že v septembri sa Microsoft stal plnohodnotným členom Open Source Initiative (OSI). V minulom roku sa technologický gigant rozhodol vypnúť svoju bezplatnú webovú službu s otvoreným zdrojovým kódom s názvom CodePlex. Posledné informácie ukazujú na možnú spoluprácu s GitHubom v rámci bezproblémovovej migrácie súčasných projektov.

Bližšie informácie o akvizícii,  týkajúce sa zmluvných podmienok a ceny spoločnosti zatiaľ nie sú známe. S najväčšou pravdepodobnosťou však pôjde o vysoké čísla, nakoľko v roku 2015 bol GitHub ocenený na približne 2 miliardy dolárov. Zaujímavý bude tiež postup pri zostavení nového vedenia projektu, pričom často skloňovaným menom na post generálneho riaditeľa je Sridhar Ramaswamy, ktorý je známy svojim pôsobením v spoločnosti Google.

Související články

Dnes nejčtenější