Zavřít reklamu

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak moc se liší Apple za současného vedení Tima Cooka od Applu, který vedl ještě před pár lety velký vizionář a zakladatel Applu Steve Jobs? Vsadím se, že určitě. Spekulace a dohady typu “Co by řekl Steve Jobs na to a to, kdyby ještě žil” však nechme chvíli stranou.Porovnat totiž jdou i jiné velmi zajímavé věci, které nám o současném a minulém Applu leccos vypoví.

Na porovnání dvou tváří Applu se zaměřil v posledních dnech i analytický tým plátku The Wall Street Journal. V jeho porovnání však žádné nepodložené dohady nenaleznete. Místo toho se analytici zaměřili na porovnání toho, jak často se za jednotlivých šéfů produkty od Applu nějakým způsobem pozdržely a ke koncovým zákazníkům dorazily výrazně později.

Závěr výzkumu je celkem zajímavý. Zatímco se za Steva Jobse žádné velké prodlevy neděly a ty nejdůležitější produkty dorazily k zákazníkům ve většině případů přesně v termínu, který jablečná společnost slíbila, za vedení Tima Cooka se v tomhle ohledu Apple zhoršil. Důkazem může být například velmi špatná dostupnost bezdrátových sluchátek AirPods po jejich představení, špatná dostupnost první generace Apple Watch, dlouhá čekací doba na iPhone X, který začal též Apple prodávat poměrně pozdě po jeho oficiálním představení či dokonce přesunutí prodejů HomePodu z prosince loňského roku na prvních měsíců roku letošního. Dlouhá doba mezi představením produktu a zahájením jeho prodeje je však pro Apple v jistých ohledech nebezpečné. Jablečná společnost tímto počínáním například nabízí svým konkurentům možnost na její produkty svižně zareagovat a potenciální zákazníky přetáhnout na svou stranu. Ostatně, přesně kvůli tomu se snažil Steve Jobs své produkty uvolňovat co nejrychleji po jejich představení.

Zisky letí strmě vzhůru

Byla by však hloupost dělat z Tima Cooka člověka, který je Applu neprospěšný. V jeho prospěch totiž hovoří například to, že se za jeho vedení příjmy Applu více než zdvojnásobily a cena jeho akcií se dokonce za posledních šest let vyhoupla na trojnásobek. Rekordní časy však mají teprve přijít. V konečném zúčtování se tedy může zdát, že jsou některá zpoždění produktů vcelku bezvýznamná a Apple kvůli nim po finanční stránce netrpí.

A jaký názor máte na vedení Applu Timem Cookem vy? Je podle vás směr, který se tomuto technologickému gigantovi, snaží vštípit správný, nebo by měl v některých ohledech více “zjobsovatět” a chovat se po vzoru otce Applu? Určitě se s námi o své názory podělte dolu do komentářů. Téma je to totiž opravdu zajímavé a názory vás, jakožto milovníků produktů s nakousnutým jablkem, nás opravdu zajímají.

jobs-vs-cook--apple-ceos-by-the-numbers

 

Související články

Dnes nejčtenější

.