Zavřít reklamu

Apple se rozhodl u vlajkové lodě použít OLED displej, který se vyznačuje lepším jasem, vyšším kontrastem a nižší energetickou náročností, avšak jeden nešvar přece jen má, a tím je vypalování. Vypalování nastává v okamžiku, kdy je na displeji zobrazen jeden a ten samý statický obrázek po dlouhou dobu, neboť zaměstnává stále stejné pixely, jež se potom opotřebovávají, a tím pádem se na displeji objeví stín statického obrázku a zůstane na něm navždy. Přestože vypalování zní děsivě, ve skutečnosti by vás nemělo odradit od koupi iPhonu X. Jak dlouho je ta “dlouhá doba”?

Jihokorejský web Cetizen provedl experiment na třech telefonech s OLED displeji. Vzal Galaxy S7, Galaxy Note8 a iPhone X, přičemž na všech třech zařízeních zobrazil stejný statický obrázek po dobu 510 hodin. Výsledek? Jak můžete vidět na fotce níže, u všech třech zařízení došlo k vypálení, ovšem v různé intenzitě.

Zdá se, že u Galaxy Note8 bylo vypálení nejvýraznější, následoval ho Galaxy S7, u něhož už nejsou známky vypálení tak patrné, ale stále jsou větší než u iPhonu X, který se stal jednoznačným vítězem. Po 510 hodinách je vypálení na iPhonu X opravdu minimální v porovnání s Galaxy Note8.

Bohužel, některé displeje jsou k vypálení náchylnější. Jelikož je každý OLED panel jedinečný, nelze jednoznačně říct, že systémová ochrana proti vypalování u iPhonu X je lepší než u Galaxy Note8, protože to může být při dalším testovní třeba naopak. Vypalování by nemělo být strašákem a nemělo by vás odradit od koupi telefonu s OLED displejem, protože v reálném životě nenecháte na telefonu zobrazený statický obrázek po dobu několika set hodin. I kdybyste používali mobil denně 10 hodin v kuse, nebudete se dívat na jeden a ten samý obrázek po celou dobu.

Pokud chcete předcházet vypalování, doporučujeme vyhýbat se zbytečnému svícení displeje, například pokud si smartphone dáte do doku, kde má přísun energie, je dobré nastavit si krátký interval vypnutí. A ještě doporučujeme používat dynamické tapety.

Vypalovani displej iPhone X Galaxy S7 Note8
Iphone x fb

Zdroj: Phone Arena

Související články

Dnes nejčtenější

.