Zavřít reklamu

Ačkoliv se to nestává často, tak ano, i OLED displej nejnovějších iPhonů se může vypálit. Slovem vypálit v tomto případě rozhodně nemyslím to, že by vám v ruce začal displej hořet. Jde o to, že se do obrazovky mohou vypálit pixely. Většinou se to stává tehdy, kdy necháte iPhone dlouho odemčený společně s nějakým jasným obrázkem, na kterém se nachází nějaké prvky – například text. S vypalováním displeje jsme se mohli setkat i u starších televizí. Jak jistě víte, tak každá televizní stanice má v nějakém z rohů své logo. Pokud jste se na jednu stanici dívali delší dobu v kuse, tak se jednoduše mohlo stát, že se logo do displeje vypálilo. Jak tedy vypalování předejít a co dělat, pokud se vám pixely vypálily? Na to se podíváme v dnešním článku.

Vypalování OLED displeje se může týkat i iPhonu Xs:

Jak předejít vypalování displeje?

1. Udržujte vaše zařízení aktualizované

I když se to může zdát jako nesmysl, tak nejdůležitější je, abyste váš iPhone udržovali aktualizovaný. Pokud se náhodou objeví v iOS nějaký prvek, který může způsobovat vypalování displeje, tak o tom už jablečná společnost nejspíše ví. V tomto případě se snaží chybu ihned napravit, a to v podobě aktualizace. Někteří uživatelé jednoduše aktualizace z nějakého důvodu nemají rádi, avšak ve většině případů jsou aktualizace více, než prospěšné. Těžko říct, proč mají lidé k aktualizacím averzi. Zdali máte poslední verzi iOS lze jednoduše zjistit v Nastavení, kde otevřete kolonku Obecné. Poté klikněte na možnost Aktualizace softwaru. Pokud se ukáže, že je systém aktuální, tak nemusíte mít strach. V opačném případě určitě aktualizaci proveďte.

2. Nenechávejte na displeji zařízení zobrazenou fotografii po delší dobu

Druhá nejdůležitější věc je, abyste na displeji nenechávali dlouhou dobu otevřenou tu samou fotografii. Samozřejmě se vědomě moc často nestává, že byste se v kuse několik hodin dívali na jednu fotografii. Jde spíše o to, abyste vaše zařízení nezapomněli zamknout, popřípadě aby byla nastavena nižší úroveň jasu. Pokud jste si například stáhli nějaký film a vložili jej do iPhonu, tak se ujistěte, že se v nějakém rohu nenachází statický text či vodoznak, který by se mohl časem vypálit.

3. Aktivujte si automatické ovládání jasu

Opět další z věcí, které nerozumím. Někteří uživatelé iPhonů si vědomě deaktivují možnost automatického ovládání jasu. Pořád tak nějak nechápu, proč. Jednak musíte jas ovládat manuálně z ovládacího centra, a jednak rozhodně není dobré pro vaše oči, abyste například v noci měli nastavený velký jas. Když si jdete například lehnout s telefonem do postele, tak se vám to nemusí zdát, ale jas může být nastaven na nejvyšší hodnotu. Kvůli tomu se vám poté může hůře spát. Dle mého názoru byste telefon měli nechat dělat to, co má nastaveno. Zajistíte si tak lepší spánek, větší výdrž baterie, a také eliminujete možnost, že by se mohlo něco vypálit do displeje. Pro aktivaci automatického jasu přejděte do nativní aplikace Nastavení, kde přejděte do sekce Obecné. Zde poté klikněte na Zpřístupnění a rozklikněte možnost Přizpůsobení displeje. Tady už jen stačí přepínačem aktivovat funkci Automatický jas.

4. Nastavte si kratší čas, po kterém se iPhone automaticky uzamkne

Dále byste určitě měli zabránit tomu, aby byl iPhone po delší dobu nečinnosti odemknutý. Pokud iPhone jednoduše nepoužíváte, tak byste jej měli uzamknout, popřípadě byste měli systému říct, aby zařízení po nějaké kratší době uzamkl. Osobně mám nastavenou nejnižší možnou dobu, po které se iPhone automaticky po nečinnosti uzamkne – 30 sekund. Osobně jsem se však jednou dostal do situace, kdy jsem funkci automatického uzamknutí vypnul, a poté už jsem ji opět zapomněl zapnout. Proto si raději zkontrolujte, že jste stejnou pitomost neudělali i vy. Stačí otevřít Nastavení a zde rozkliknout záložku Zobrazení a jas. Tady klikněte na možnost Uzamčení a ujistěte se, že máte fajfku někdo v horní půlce možností.

5. Udržujte iPhone v optimální teplotě

Taktéž byste váš iPhone měli udržovat v optimální teplotě. Když se například chystám jít si na několik minut zahrát nějakou hru, tak vždy můj iPhone vytahuji z obalu. I když se to nemusí zdát, tak obaly dokáží teplotu iPhonu o dost zvýšit. Dále byste určitě měli omezit používání telefonu na přímém slunci, například v autě. Mnoho lidí si telefon umisťuje na čelní sklo auta společně s navigací. Právě u palubní desky vzniká při větších teplotách extrémní horko. Neriskujete tudíž jen vypálení displeje, ale dokonce i trvalé poškození baterie, či jiné části telefonu.

Co dělat, když zpozorujete vypálený displej?

Pokud si vypálení všimnete brzy, tak je dost možné, že displej ještě můžete zachránit. Stačí, když váš iPhone okamžitě vypnete a necháte ho někde v chladném prostředí po dobu alespoň 15 minut vypnutý. Pokud se na vás usměje štěstí, tak vypálení z displeje zmizí. Pokud však ne, tak bohužel, máte smůlu. Buď si na vypálenou část displeje zvyknete, anebo se rozhodnete pro jeho výměnu.

Takto může vypadat vypálený displej:

Závěr

Vypálení displeje rozhodně není něco, s čím byste se měli setkávat každý den. Pokud budete používat selský rozum a dodržíte nějaká pravidla, která jsou aktivní ve výchozím nastavení, tak prakticky vůbec nemusíte mít strach, že by se mohlo do displeje něco vypálit. Dokonce jsem si při hraní všiml, že jakmile se můj iPhone Xs více zahřeje, tak si automaticky stáhne jas dolů, dokud se zase neochladí. Jde tedy vidět, že se jablečná společnost snaží o to, aby vypalování co možná nejvíce eliminovala.

iPhone Xs rose gold

Související články

Dnes nejčtenější

.