Zavřít reklamu

Apple by měl mít morální zodpovědnost za řešení problému s čínskou cenzurou, myslí si americký senátor

Přijdou vám v poslední době dobré vztahy Applu s komunistickou Čínou v pořádku? Některým americkým senátorům tedy rozhodně ne. Čas od času se proto k tomuto tématu vyjádří a poukáží na fakt, že je podobné bratříčkování nepřípustné. Apple má totiž podle nich na celou situaci v Číně nahlížet zcela opačně.

Již před nějakým časem jsme vás informovali o tom, že dva senátoři, jedním z nichž byl i Patrick Leahy, požádali Apple o objasnění odstranění VPN aplikací z čínského App Store, protože tím Apple podle nich podporuje cenzuru v této totalitní zemi. Podle dostupných informací jim však Apple žádnou přímou odpověď neposkytl. Není se tak čemu divit, že se do zkoumání vztahu mezi Applem a Čínou pustil jeden z dvojice senátorů zas.

Apple by se měl snažit o zlepšení situace

Senátor Patrick Leahy se začal o působení Applu v Číně zajímat poté, co svět obletěly zprávy o proslovu Tima Cooka na čínském internetovém summitu. Ten ve svém proslovu nejen že veškerou kritiku tamního režimu vynechal, ale i vyzdvihl spolupráci s některými partnery a řekl, že s nimi Apple sdílí mnohé hodnoty.  Tato slova se však Leahymu nelíbila a do Applu se poměrně ostře opřel.

Cenzura internetu, která čínským obyvatelům neumožňuje prakticky žádnou soukromou komunikaci a celkově svobodu, je totiž podle něj obrovským problémem a Apple by měl mít morální zodpovědnost za řešení tohoto problému. Jeho hodnoty, které hlásá všude po světě, jsou totiž minimálně v této problematice od těch čínských absolutně protichůdné. Leahy proto burcuje světové společnosti, které mají v Číně podobné postavení jako Apple, aby se zasadily o obnovu svobody a základních lidských práv, které tamní zákonodárci již řadu let striktně potlačují.

Těžko v tuto chvíli říci, zda si Apple vezme Leahyho slova k srdci či nikoliv Je totiž sice pravda, že společnost této velikosti by mohla situaci v zemi díky různým pákám, které si za dobu svého působení v Číně vytvořila, alespoň částečně zlepšit, na druhou stranu si však nebude chtít dělat kvůli podobným snahám zle a komplikovat si například prodeje.

Zdroj: 9to5mac

|
4
Leitz

Diskuze

  Firmy nemají dělat politiku a ani nebudou, protože jim jde hlavně o zisk – který v Čině jistě mají. To musí politici, ale pokud se jim bude pořád lézt do zadnice, aby je náhodou neurazil, nezmiňovat Tibet, lidská práva a řešit jen investice, tak se nic nezlepší. A pak někdo chytrý ještě pronese, že se máme od Číny učit stabilizovat společnost, tak už je to fakt konec…

  Reagovat

  Paaaaani, tu uz je tolko reklamy, ze pri prehliadani na telefone mam problem najst samotn clanky….toto uz nie je ani bulvarny, ale inzertny platok…

  Reagovat

Napsat komentář

Zobrazit více

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Fórum

 • Poslední příspěvky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

Leitz