Zavřít reklamu

Věříte, že je Apple a jeho iOS bezpečná platforma, která vás ochrání od sledování třetí stranou? Pak vás následující řádky nejspíš solidně rozladí. Ve Velké Británii se totiž v těchto dnech řeší obrovský skandál, ve kterém hraje hlavní roli právě Apple, Google a sledování uživatelů.

Britské sdružení na ochranu spotřebitelů zažalovalo americký Google za to, že záměrně nerespektoval smluvní podmínky, které uživatelům slíbil, a při používání prohlížeče Safari, ve kterém je Google hlavním vyhledávačem, sledoval a shromažďoval osobní údaje milionů uživatelů iPhonů ve Velké Británii.

S podobným případem se prý setkávají málokdy

Mezi lety 2011 až 2012, kdy se tento nešvar rozmáhal naplno, tak mohl Google velmi jednoduše směřovat přesné reklamy na jednotlivé uživatele podle toho, o jaké produkty se zrovna zajímaví a zvyšovat tak markantním způsobem účinnost své inzerce. To je však podle sdružení pro ochranu spotřebitelů obrovský problém. “Za dobu svého působení v těchto kruzích jsem se jen velmi zřídka setkal s případy, ve kterých bylo zcela evidentně zneužito tak obrovské množství důvěry lidí, “ řekl dokonce jeden z představitelů sdružení.

Podle slov Googlu, který si již k problému stihl vyjádřit, se však o zas tak velký problém nejedná. “Není to poprvé, co se s něčím takovým setkáváme. I dříve jsme podobné záležitosti obhajovali,” nechal se slyšet. O své nevině je tak alespoň z jeho slov víceméně přesvědčený.

O tom, zda se Google nezákonného jednání dopustil či nikoliv, rozhodne až soud. Podle nynějších odhadů předních představitelů sdružení pro ochranu spotřebitelů je však případ víceméně jasný a Google za své prohřešky zaplatí poměrně značné odškodné všem obětem sledování. V Británii je totiž zaregistrováno na 5,4 milionů sledování uživatelů iPhonů, kteří by měli být Googlem odškodněni. Už teď je však jasné, že se Google do vyplácení částek dvakrát nepohrne a celá soudní tahanice se s téměř stoprocentní jistotou potáhne dlouhé měsíce.

Google sídlo

Zdroj: sky

Související články

Dnes nejčtenější

.