Zavřít reklamu

Apple v záplavě včerejších novinek nemohl pochopitelně jmenovat všechny změny, který jsme se u iPhone 8, iPhone 8 Plus a iPhone X dočkali. Jednou ze skutečně zajímavých novinek, o kterých nepadlo během konference ani slovo je využití čtyř na sobě nezávilých systémů, díky kterým určují nové iPhony polohu. Nově totiž Apple spoléhá při určování polohy na GPS, GLONASS, Galileo a QZSS. Pojďme se podívat co to znamená a jak vlastně kombinace systémů zpřesňuje určení pozice.

Aby dokázal fungovat systém GPS dokonale, potřebuje pro svou práci 3 satelity bez toho aniž by určil nadmořskou výšku a čtyři satelity, pokud chcete vědět kromě souřadnic také nadmořskou výšku. To znamená, že pokud jsme na volném prostranství a používáme GPS, dokáže pomocí 4 satelitů detekovat naši polohu s přesností 10 metrů. Co se týká systému GLONASS, je v běžných podmínkách o něco přesnější než GPS, ovšem rozdíl je skutečně nepatrný. Co je však zásadní je fakt, že ve vysokých zeměpisných šířkách, v severní nebo jižní, je přesnost GLONASSu díky orbitální poloze satelitů přesnější než u GPS.

Apple oficiálně nikde nekomentuje, zda používá k navigaci satelity separátně s tím, že si iOS zařízení vybere ten který je v danou chvíli výhodnější použít nebo zda dokáže iPhone tyto satelity kombinovat. Od vývojářů jsem se dozvěděl, že Apple používá stejně jako například moje hodinky Garmin Fenix 5 oba systémy současně. Dokáže tedy kombinovat data získaná ze satelitů GPS a také GLONASSU, díky čemuž nabízí nejlepší možnou přesnost.

Vtip je v tom, že zatím co předchozí iPhony dokázaly kombinovat data „pouze“ z GPS a GLONASS, nové iPhony a to jak iPhone 8, iPhone 8 Plus, tak i iPhone X dokáží kombinovat data rovnou ze čtyř na sobě nezávislých systémů, díky čemuž nám přinesou nejvyšší možnou přesnost určení pozice. Kromě GPS a GLONASS využívají nové iPhony informace také z Galiliea a QZSS. Zatím co QZSS vás bude zajímat pouze při návštěvě Japonska a přilehlých ostrovů, jelikož se jedná o regionální navigační systém, který využívá pouze čtyři satelity, jenž jsou udržovány nad územím Japonska, Galileo je o poznání zajímavější. Jedná se totiž o Evropský družicový systém, který je zajímavý především tím, že není vojenský. Zatím co GPS a GLONASS mohou USA a Rusko kdykoli zcela vypnout nebo výrazně omezit, u Galilea to nehrozí.

Nově tak systém čerpá své informace o poloze ze tří, respektive pokud jste na území Japonska dokonce ze čtyř na sobě nezávislých systémů, což mu umožňuje určovat pozici s nejvyšší možnou přesností. Apple tak vytvořil skutečně dokonalou navigaci ve svém iPhone 8, iPhone 8 Plus a samozřejmě také v iPhone X.

GLONASS (ГЛОбальная НАвигационная Спутниковая Система, tr.: Globalnaja navigacionnaja sputnikovaja sistěma) je globální družicový polohový systém (GNSS) využívaný ruskou armádou. S jeho pomocí je možno určit polohu a přesný čas kdekoliv na Zemi nebo nad Zemí. Část služeb tohoto systému s omezenou přesností je volně k dispozici i civilním uživatelům. Vývoj započal v SSSR v roce 1976. Ruské území bylo plně pokryto v roce 2010 a celý svět v roce 2011.

Global Positioning System, česky Globální polohový systém, zkráceně GPS, je vojenský globální družicový polohový systém provozovaný Ministerstvem obrany Spojených států amerických, s jehož pomocí je možno určit geografickou polohu přijímače nacházejícího se kdekoliv na Zemi nebo nad Zemí s přesností jednotek metrů a také čas s přesností na jednotky nanosekund.

Navigační systém Galileo je evropský autonomní globální družicový polohový systém (GNSS), který by měl být nezávislou a civilní obdobou primárně vojenských systémů, amerického GPS a ruského GLONASS. Jeho výstavbu zajišťují státy Evropské unie prostřednictvím Evropské kosmické agentury (ESA) a dalších institucí.

Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) je vyvíjený třídružicový regionální navigační systém pro Japonsko. Jedná se o plošně omezenou verzi globálního pozičního systému, jako je například GPS. První družice Michibiki byla vypuštěna 11. září 2010.[1] Plný operační stav byl předpokládán v roce 2013, avšak v březnu 2013 japonská vláda oznámila rozšíření ze tří na čtyři satelity.

*Informace o jednotlivých navigačních systémech jsou čepány z Wikipedie.

Související články

Dnes nejčtenější