iStores.sk
iStores.sk

Nové iPhony přichází s nejpřesnější navigací na světě, kombinují GPS, GLONASS, QZSS a Galileo!

Apple v záplavě včerejších novinek nemohl pochopitelně jmenovat všechny změny, který jsme se u iPhone 8, iPhone 8 Plus a iPhone X dočkali. Jednou ze skutečně zajímavých novinek, o kterých nepadlo během konference ani slovo je využití čtyř na sobě nezávilých systémů, díky kterým určují nové iPhony polohu. Nově totiž Apple spoléhá při určování polohy na GPS, GLONASS, Galileo a QZSS. Pojďme se podívat co to znamená a jak vlastně kombinace systémů zpřesňuje určení pozice.

Aby dokázal fungovat systém GPS dokonale, potřebuje pro svou práci 3 satelity bez toho aniž by určil nadmořskou výšku a čtyři satelity, pokud chcete vědět kromě souřadnic také nadmořskou výšku. To znamená, že pokud jsme na volném prostranství a používáme GPS, dokáže pomocí 4 satelitů detekovat naši polohu s přesností 10 metrů. Co se týká systému GLONASS, je v běžných podmínkách o něco přesnější než GPS, ovšem rozdíl je skutečně nepatrný. Co je však zásadní je fakt, že ve vysokých zeměpisných šířkách, v severní nebo jižní, je přesnost GLONASSu díky orbitální poloze satelitů přesnější než u GPS.

Apple oficiálně nikde nekomentuje, zda používá k navigaci satelity separátně s tím, že si iOS zařízení vybere ten který je v danou chvíli výhodnější použít nebo zda dokáže iPhone tyto satelity kombinovat. Od vývojářů jsem se dozvěděl, že Apple používá stejně jako například moje hodinky Garmin Fenix 5 oba systémy současně. Dokáže tedy kombinovat data získaná ze satelitů GPS a také GLONASSU, díky čemuž nabízí nejlepší možnou přesnost.

Vtip je v tom, že zatím co předchozí iPhony dokázaly kombinovat data „pouze“ z GPS a GLONASS, nové iPhony a to jak iPhone 8, iPhone 8 Plus, tak i iPhone X dokáží kombinovat data rovnou ze čtyř na sobě nezávislých systémů, díky čemuž nám přinesou nejvyšší možnou přesnost určení pozice. Kromě GPS a GLONASS využívají nové iPhony informace také z Galiliea a QZSS. Zatím co QZSS vás bude zajímat pouze při návštěvě Japonska a přilehlých ostrovů, jelikož se jedná o regionální navigační systém, který využívá pouze čtyři satelity, jenž jsou udržovány nad územím Japonska, Galileo je o poznání zajímavější. Jedná se totiž o Evropský družicový systém, který je zajímavý především tím, že není vojenský. Zatím co GPS a GLONASS mohou USA a Rusko kdykoli zcela vypnout nebo výrazně omezit, u Galilea to nehrozí.

Nově tak systém čerpá své informace o poloze ze tří, respektive pokud jste na území Japonska dokonce ze čtyř na sobě nezávislých systémů, což mu umožňuje určovat pozici s nejvyšší možnou přesností. Apple tak vytvořil skutečně dokonalou navigaci ve svém iPhone 8, iPhone 8 Plus a samozřejmě také v iPhone X.

GLONASS (ГЛОбальная НАвигационная Спутниковая Система, tr.: Globalnaja navigacionnaja sputnikovaja sistěma) je globální družicový polohový systém (GNSS) využívaný ruskou armádou. S jeho pomocí je možno určit polohu a přesný čas kdekoliv na Zemi nebo nad Zemí. Část služeb tohoto systému s omezenou přesností je volně k dispozici i civilním uživatelům. Vývoj započal v SSSR v roce 1976. Ruské území bylo plně pokryto v roce 2010 a celý svět v roce 2011.

Global Positioning System, česky Globální polohový systém, zkráceně GPS, je vojenský globální družicový polohový systém provozovaný Ministerstvem obrany Spojených států amerických, s jehož pomocí je možno určit geografickou polohu přijímače nacházejícího se kdekoliv na Zemi nebo nad Zemí s přesností jednotek metrů a také čas s přesností na jednotky nanosekund.

Navigační systém Galileo je evropský autonomní globální družicový polohový systém (GNSS), který by měl být nezávislou a civilní obdobou primárně vojenských systémů, amerického GPS a ruského GLONASS. Jeho výstavbu zajišťují státy Evropské unie prostřednictvím Evropské kosmické agentury (ESA) a dalších institucí.

Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) je vyvíjený třídružicový regionální navigační systém pro Japonsko. Jedná se o plošně omezenou verzi globálního pozičního systému, jako je například GPS. První družice Michibiki byla vypuštěna 11. září 2010.[1] Plný operační stav byl předpokládán v roce 2013, avšak v březnu 2013 japonská vláda oznámila rozšíření ze tří na čtyři satelity.

iPhone X design

*Informace o jednotlivých navigačních systémech jsou čepány z Wikipedie.

Leitz
Vstoupit do diskuze

Diskuze

  Roman Pašek

  ať žije vybijení baterky! 😀

  Roman Pašek

  nic o tom nevím, předpokládal jsem, že ke každé polohovací službě je jiný senzor než jen GPS, ale opak je asi pravdou že? v tom případě omluva! 🙂

  Jonáš Beneš

  Admin ví všechno bacha na to. Btw vybijeni baterky a polohovaci sluzby maji spolu primou souvislost. Sere me jakym stylem odpovidas na cokoliv ty „7 let vlastnim iphone“

  Jan Skryja

  Kvalita GPS jde podle mého názoru nastavit, takže pak záleží jen na vás. Buď budete vědět přesně kde jste ale budete mít méně baterie, nebo to vědět nebudete, ale budete mít dost baterie. Jednoduše řečeno „Choice is up to you“.

  Letem světem Applem

  Kde konkrétně v rámci iOS nastavím kvalitu lokalizace prosím? protože mám iPhone 7 let a nikde to tam nikdy nebylo, tak kde to prosím najdu? díky.

  Jan Skryja

  Letem světem Applem Nevím kde to najít, jen si myslím, že by to tam mělo být, protože třeba na droidu to jde a nemyslím si že je apple s tímto pozadu.

Napsat komentář

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Bazar

Fórum

 • Poslední příspěvky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

Další články

Jak v aplikaci Počasí na iOS změnit stupně Fahrenheita na stupně Celsia
8 skvělých aplikací pro iPhone, iPad a iPod touch, které dnes stáhnete zcela zdarma (9.1.2018)
Apple vydal 4. beta verze iOS 11.2.5, watchOS 4.2.2, macOS 10.13.3 a tvOS 11.2.5
Další kopie iPhonu X je na světě, zákazníky zaujme především svou obří baterií
Francouzský úřad vyšetřuje Apple kvůli záměrnému zpomalování a zastarávání iPhonů
iPhone child icon
Apple potvrdil, že do iPhonů přidá nové funkce pro rodičovskou kontrolu
Na levnější výměnu baterie bez diagnostiky má nárok každý iPhone pouze jednou
iPhone SE 2 by měl mít skleněná záda a tudíž i podporu bezdrátového nabíjení
pdf
Jak v iOS vytvořit PDF z vyfocené fotografie
Belkin představil nové bezdrátové nabíječky včetně duální podložky a držáku do auta
7 aplikací pro iPhone a iPad, které dnes stáhnete zcela zdarma (8.1.2018)
falesný iPhone vs pravy iPhone icon
Na Apple se kvůli zpomalování starších iPhonů valí další žaloby, u soudu se ocitne minimálně 26x
National Geographic zveřejnil ty nejlepší záběry z dronů. Stáhnout si je můžete i jako tapety
8 zajímavých aplikací z App Store, které by vám neměly tento týden uniknout (1.1. – 7.1.2018)
8 aplikací pro iPhone, iPad a iPod touch, které dnes stáhnete zcela zdarma (5.1.2018)
Apple nyní nabízí levnější výměnu baterií iPhonů i v ČR a SR. Známe přesné ceny
Jak odnaučit Siri mluvit sprostě
Zlevněná výměna baterií by mohla mít na letošní prodeje iPhonů negativní dopad