Nové iPhony přichází s nejpřesnější navigací na světě, kombinují GPS, GLONASS, QZSS a Galileo!

Apple v záplavě včerejších novinek nemohl pochopitelně jmenovat všechny změny, který jsme se u iPhone 8, iPhone 8 Plus a iPhone X dočkali. Jednou ze skutečně zajímavých novinek, o kterých nepadlo během konference ani slovo je využití čtyř na sobě nezávilých systémů, díky kterým určují nové iPhony polohu. Nově totiž Apple spoléhá při určování polohy na GPS, GLONASS, Galileo a QZSS. Pojďme se podívat co to znamená a jak vlastně kombinace systémů zpřesňuje určení pozice.

Aby dokázal fungovat systém GPS dokonale, potřebuje pro svou práci 3 satelity bez toho aniž by určil nadmořskou výšku a čtyři satelity, pokud chcete vědět kromě souřadnic také nadmořskou výšku. To znamená, že pokud jsme na volném prostranství a používáme GPS, dokáže pomocí 4 satelitů detekovat naši polohu s přesností 10 metrů. Co se týká systému GLONASS, je v běžných podmínkách o něco přesnější než GPS, ovšem rozdíl je skutečně nepatrný. Co je však zásadní je fakt, že ve vysokých zeměpisných šířkách, v severní nebo jižní, je přesnost GLONASSu díky orbitální poloze satelitů přesnější než u GPS.

Apple oficiálně nikde nekomentuje, zda používá k navigaci satelity separátně s tím, že si iOS zařízení vybere ten který je v danou chvíli výhodnější použít nebo zda dokáže iPhone tyto satelity kombinovat. Od vývojářů jsem se dozvěděl, že Apple používá stejně jako například moje hodinky Garmin Fenix 5 oba systémy současně. Dokáže tedy kombinovat data získaná ze satelitů GPS a také GLONASSU, díky čemuž nabízí nejlepší možnou přesnost.

Vtip je v tom, že zatím co předchozí iPhony dokázaly kombinovat data „pouze“ z GPS a GLONASS, nové iPhony a to jak iPhone 8, iPhone 8 Plus, tak i iPhone X dokáží kombinovat data rovnou ze čtyř na sobě nezávislých systémů, díky čemuž nám přinesou nejvyšší možnou přesnost určení pozice. Kromě GPS a GLONASS využívají nové iPhony informace také z Galiliea a QZSS. Zatím co QZSS vás bude zajímat pouze při návštěvě Japonska a přilehlých ostrovů, jelikož se jedná o regionální navigační systém, který využívá pouze čtyři satelity, jenž jsou udržovány nad územím Japonska, Galileo je o poznání zajímavější. Jedná se totiž o Evropský družicový systém, který je zajímavý především tím, že není vojenský. Zatím co GPS a GLONASS mohou USA a Rusko kdykoli zcela vypnout nebo výrazně omezit, u Galilea to nehrozí.

Nově tak systém čerpá své informace o poloze ze tří, respektive pokud jste na území Japonska dokonce ze čtyř na sobě nezávislých systémů, což mu umožňuje určovat pozici s nejvyšší možnou přesností. Apple tak vytvořil skutečně dokonalou navigaci ve svém iPhone 8, iPhone 8 Plus a samozřejmě také v iPhone X.

GLONASS (ГЛОбальная НАвигационная Спутниковая Система, tr.: Globalnaja navigacionnaja sputnikovaja sistěma) je globální družicový polohový systém (GNSS) využívaný ruskou armádou. S jeho pomocí je možno určit polohu a přesný čas kdekoliv na Zemi nebo nad Zemí. Část služeb tohoto systému s omezenou přesností je volně k dispozici i civilním uživatelům. Vývoj započal v SSSR v roce 1976. Ruské území bylo plně pokryto v roce 2010 a celý svět v roce 2011.

Global Positioning System, česky Globální polohový systém, zkráceně GPS, je vojenský globální družicový polohový systém provozovaný Ministerstvem obrany Spojených států amerických, s jehož pomocí je možno určit geografickou polohu přijímače nacházejícího se kdekoliv na Zemi nebo nad Zemí s přesností jednotek metrů a také čas s přesností na jednotky nanosekund.

Navigační systém Galileo je evropský autonomní globální družicový polohový systém (GNSS), který by měl být nezávislou a civilní obdobou primárně vojenských systémů, amerického GPS a ruského GLONASS. Jeho výstavbu zajišťují státy Evropské unie prostřednictvím Evropské kosmické agentury (ESA) a dalších institucí.

Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) je vyvíjený třídružicový regionální navigační systém pro Japonsko. Jedná se o plošně omezenou verzi globálního pozičního systému, jako je například GPS. První družice Michibiki byla vypuštěna 11. září 2010.[1] Plný operační stav byl předpokládán v roce 2013, avšak v březnu 2013 japonská vláda oznámila rozšíření ze tří na čtyři satelity.

iPhone X design

*Informace o jednotlivých navigačních systémech jsou čepány z Wikipedie.

|
16
Leitz

Diskuze

  Roman Pašek

  ať žije vybijení baterky! 😀

  Reagovat
  Jan Skryja

  Kvalita GPS jde podle mého názoru nastavit, takže pak záleží jen na vás. Buď budete vědět přesně kde jste ale budete mít méně baterie, nebo to vědět nebudete, ale budete mít dost baterie. Jednoduše řečeno „Choice is up to you“.

  Reagovat

Napsat komentář

Zobrazit více

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Bazar

Fórum

 • Poslední příspěvky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

Leitz