Zavřít reklamu

Jailbreak – oblíbený i kontroverzní nástroj, díky kterému můžete svému iOS zařízení otevřít zcela nové a větší možnosti, nebo ho bez hlubších znalostí, zkušeností, a při nesprávném zacházení odeslat do věčných lovišť. Jailbreak si vždy najde své příznivce a jedince, kteří se bez něj neobejdou. Co kdyby ale nastal konec jailbreakingu?

Od vydání posledního jailbreaku pro iOS uplynulo 347 dní. Podle prohlášení party lidí, která měla zásluhu na obrovském boomu původního jailbreaku, můžeme v další release klidně přestat doufat. „Jailbreak je mrtvý,“ říkají. Jay Freeman, vynálezce Cydie – tedy jakési pramáti jailbreaků – tvrdí, že i kdyby bylo možné provést jailbreak na iOS 10, nikomu by to nedoporučoval.

Při tvorbě rozsáhlého článku, mapujícím vzestup jailbreakingu spolu s původním iPhonem, kontaktoval server Motherboard průkopníku jailbreaku, jako je Nicholas Allegra, Jay Freeman nebo Michael Wang, aby čtenářům prozradili, jakou cestu museli urazit, aby mohli uživatelům umožnit zajít za hranice iOS a App Storu.

„Cítím, že jailbreak je v tuto chvíli v podstatě mrtvý,“ řekl Nicholas Allegra Motherboardu. Vzkříšení jailbreakingové scény by vyžadovalo špičkového hackera na vzestupu, ale jeden z těch nejslibnějších, Luca Todesco, oznámil letos svůj odchod.

Když iPhone před 10 lety oficiálně spatřil světlo světa, nebyly pro něj k dispozici aplikace třetích stran. Neměl dokonce ani jednu hru. Díky lidem, zabývajícím se jailbreakingem, byly limity prvního smartphonu od Applu posunuty o něco dál a odvážní uživatelé, kteří se do jailbreaku pustili, měli možnost instalace aplikací třetích stran a tweaků bez svolení a vědomí Applu.

Nové jailbreaky vycházely v rozmezí několika měsíců a jejich vývojáři sváděli s vývojáři Applu hru na kočku a na myš. Zabezpečení těch novějších iPhonů je natolik vychytané, že se jailbreak v podstatě příliš nevyplatí.

„Co nakonec dostanete?“, ptá se Jay Freeman v rozhovoru pro Motherboard. „Bývalo to tak, že uživatelé měli skvělé funkce, které byly prakticky důvodem, proč daný telefon vlastnit. Nyní dostanou jen drobné, nepodstatné modifikace.“

Smrt jailbreaku mohla zapříčinit čtveřice různých faktorů: zvyšující se bezpečnostní opatření ze strany Applu, milionové nabídky hackerům za objevení slabin v sytému, přesun jailbreakerů na lépe placené pozice a v neposlední řadě také to, že provedením jailbreaku se uživatel vystavuje jisté bezpečnostní zranitelnosti.

„To vede k jakési ‚spirále smrti‘ – čím méně lidí se chce do jailbreaku pustit, tím méně vývojářů se na tento typ uživatelů bude zaměřovat, což ve finále vede k tomu, že lidé mají k jailbreaku čím dál méně důvodů,“ říká Freeman. „Je stále méně uživatelů, kteří provádějí jailbreak, což způsobuje, že se čím dál méně vývojářů obtěžuje s tím, aby se na ně zaměřovali. A jailbreak pomalu umírá.“

Jailbreak fb
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Zdroj: CultOfMac

Témata: ,

Související články

Dnes nejčtenější