Zavřít reklamu

Líbí se vám nově představený iOS 11? Přepracovaný App Store, nový vzhled ovládacího centra a třeba možnost nahrávání displeje jsou bezesporu skvělé funkce. Některé funkce, které nový operační systém přinesl, si však někteří uživatelé užívali už dávno předtím. Řeč je samozřejmě o uživatelích jailbreaku. Proto vám přinášíme seznam nejlepších deseti funkcí, kterými se nový iOS možná inspiroval a které na jailbreaknutých telefonech už dlouhou dobu běžely.

Nahrávání obrazovky

Nahrávání displeje je funkce, po které většina uživatelů iOS volá už dlouhou dobu. Apple tato zbožná přání vyslyšel a do nového iOSu je přidal. Nahrávání půjde spustit velice jednoduše jediným dotykem v ovládacím centru.

Jailbreaknuté telefony však tuto možnost nabízely už poměrně dlouhou dobu. Například CCRecord ve „vylepšené“ verzi přidával do ovládacího centra tlačítko pro rychlé spuštění nahrávání. Jailbreakem přidané nahrávání pak mělo i různé rozšiřující funkce.

 

Přizpůsobitelné ovládací centrum

Ovládací centrum získalo v iOS 11 úplně nový design. Všechny rozhodně zaujme možnost přizpůsobení si řídícího centra, do kterého můžete přidávat nebo naopak odebírat různé ovládací prvky. I u této funkce platí, že zatímco s ní iOS 11 právě objevil Ameriku, pro jailbreakáře to není žádná novinka.

Existuje celá řada pomocníků, které vám v upravené verzi s tímto problémem pomohou. Například CCHide, Polus nebo Onizuka umožní přizpůsobit ovládací centrum přesně podle vašich představ.

Přesunutí více aplikací jedním gestem

Jestli vás stejně jako mě deptá nemožnost přesouvání více aplikací jedním pohybem například do složek, můžete začít jásat. Tato možnost totiž s novým iOS též přichází. Budeme tak moci bezstarostně přesouvat více aplikací jediným pohybem prstu. Super, nemyslíte?

Tuto funkci okoukali vývojáři Applu nejspíš u jailbreakové funkce MulticonMover +, který umožňuje provádět přesně tohle. Nabízí toho sice ještě trochu více, jako třeba přesun aplikací stejného typu do složek i zpět, nicméně bez tohohle se ještě nějakou dobu určitě obejdeme. Ta nejdůležitější funkce totiž v iOS bude a to je směrodatné.

Chytrá inverze – Dark Mode

Jestli ještě teď oplakáváte chybějící Dark Mode v novém iOS, potlačte smutek. Apple do svého systému přidal funkci, která se jako Dark Mode vcelku zdařile tváří. Jedná se o chytrou inverzi, o které už jsme psali. Více se o ní dočtete zde.

Ve zkratce tato novinka funguje tak, že se skoro všechna bílá pravda promění v černou. Oproti obyčejné inverzi v iOS 9 se ale neinvertuje úplně všechno, nýbrž jen vybrané části systému tak, aby například nastavení, systémové aplikace, notifikace atd. vypadaly dobře. Funkce však zatím není úplně stoprocentně funkční, protože ji naleznete na pilotní betě iOS 11. Další aktualizace by tak měli přinést určitě výrazné zlepšení.

Uživatelé jailbreaku však funkci Dark Mode na svých zařízeních využívají poměrně dlouho. Například vylepšení Eclipse nebo Noctis fungují na jailbreaku daleko spolehlivěji, než nynější napodobenina Dark Modu na iOS. Jak už jsme však uvedli výše, je důležité si uvědomit, že se v případě iOS jedná opravdu o jakýsi první nástřel něčeho, co by s příchodem dalších aktualizací mohlo opravdu skvěle fungovat.

Více ikon na doku iPadu

S příchodem nového operačního systému můžete též přidat do spodní lišty svého iPadu další aplikace, které primárně využíváte. I tato funkce však na jailbreaku běží už nějaký pátek. Apple se u této funkce inspiroval nejspíš vylepšením Harbor, který přesně tohle nabízí a to dokonce i na iPhony.

iOS-11-iPad-Dock
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Uzpůsobení klávesnice pro psaní jednou rukou

Už od šestkové řady se iPhony výrazně zvětšily. Pro některé uživatele to může znamenat ztížené psaní jednou rukou, protože jsou jejich prsty prostě moc krátké. Apple však v novém iOS přináší skvělé řešení. Zavádí totiž režim klávesnice, který půjde nastavit i pro psaní jednou rukou. V praxi to znamená, že se celá klávesnice posune buď doleva, nebo doprava. Usnadní tím tak psaní lidem s menší rukou.

I tato funkce na jailbreaku běží poměrně dlouho a uživatelé je se značnou oblibou využívají. Vylepšení OneHanded funguje totiž prakticky totožně.

 

Funkční GIFy ve fotografiích

Tyto pohyblivé obrázky, které jdou poslat například přes chat, většina z nás miluje. Doposud však platilo, že pokud jste si uložili nějaký pěkný GIF do vašeho jablečného zařízení, stáhl se jako pouhý obrázek. S iOS 11 však tento problém mizí a vy vaše milované obrázky uvidíte pěkně animované.

Pro uživatele jailbreaku to však opět nic zajímavého není, ti si tuto funkci užívali díky aplikaci GIFViewer.

QR kódy

Jednou ze základních funkcí, které na iOS chyběla, byla čtečka QR kódu, který se v posledních letech opravdu rozrostl. Samozřejmě, mohli jste používat aplikace třetích stran, které tyto věci umožňovaly, nicméně to prostě nebylo to pravé jablečné know-how. Nový operační systém však tuto funkci přináší ve svém fotoaparátu a vy si tak budete moci v klidu všechny aplikace třetích stran na čtení QR kódu odstranit. Podle nás vcelku fajn zpráva, co myslíte?

Na jailbreaku to však samozřejmě běží tímto způsobem dávno. Funkce NativeQR dodával klasickému fotoaparátu tuto funkci už dlouho předtím, než o tom Apple vůbec začal přemýšlet.

Méně obtěžující regulace hlasitosti

Jestli je něco opravdu na facku, je to regulace zvuku při sledování videí přes celou obrazovku. Některá videa totiž jinak, než pomocí bočních ovládacích tlačítek hlasitosti regulovat nemůžete. iOS 11 však přináší novinku, která umožňuje regulovat hlasitost při sledování celoobrazovkových videí pomocí decentní nerušivé lišty na horní straně displeje.

Tento problém vyřešila jailbreaková komunita už dávno svým vylepšením Sonus nebo StatusHUD, které přesně tuto možnost nabízí.

iOS-11-volume-controls-HUD
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Správce souborů

Věc, která je bez debat skvělá a určitě nám všem ulehčí lepší orientaci v našich souborech, byla na WWDC při příležitosti uvedení iOS 11 také představena. Aplikace Soubory nám bude v budoucnu pomáhat spravovat veškerý obsah našich zařízení.

Jailbreakeři s tímto vylepšením přišli už dávno pomocí funkcí Filza nebo iFile. Tyto funkce jsou dokonce propracovanější než nově uvedená funkce Applu a navíc poskytují přístup k systémovým souborům.

 

Jestli se vývojáři opravdu inspirovali komunitou jailbreakařů, to už necháme na vás. Každopádně jsou tyto nové funkce opravdu skvělé a iOS posouvají zase o krok dopředu. Pokud by měl iOS v dalších letech přinést podobnou revoluci, určitě bychom se nikdo z nás nezlobili.

iOS 11 FB
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější