• iPhone
 • Mac
 • Apple Watch
 •  
  iStores.sk
  iPhone 8 iOS 11 macOS HS iPhone X
  iStores.sk

  Řekneme vám, proč byste neměli využívat veřejné Wi-Fi sítě

  Zatím co před pár lety byly Wi-Fi sítě spíše raritou a vymožeností zbohatlíků, dnešní moderní doba je těmito neviditelnými pomocníky doslova protkaná. Setkáme se s nimi snad úplně všude a bereme je jako samozřejmost a neodmyslitelnou součást našeho života. A to bychom nebyli my Češi (u Slováků si tuto slovní hříčku použít nedovolím), abychom se alespoň vnitřně neukájeli tím, že je to vlastně úplně zadarmo. Určitě jste všichni poznali, že je řeč o veřejných Wi-Fi sítích.

  Uvědomujete si však skutečně všechna jejich rizika? Nebo si snad dokonce myslíte, že jsou úplně bezpečné? V následujících řádcích vás vyvedeme z tohoto omylu.

  Uvědomujeme si rizika?

  Faktem je, že používání veřejných Wi-Fi sítí opravdu není stoprocentně bezpečné. Připojením na nechráněné sítě dáváte v šanc své osobní údaje a přístupy k účtům, které byste asi určitě měli pod kontrolou jen vy sami. V horším případě dáváte hackerům, kteří nemusí být na získávání dat z Wi-Fi ani moc zdatní, třeba údaje od platebních karet či informace o vašem internetovém bankovnictví. A vezměte jed na to, že přesně na tyto informace tam celý den čekají.

  Více než 89% počítačových útoků je podnikáno za účelem finančního obohacení, na druhém místě pak nalezneme špionáž. Dám ruku do ohně za to, že ani v jednom z těchto případů se nikdo z vás rozhodně nalézt nechce.

  Po světě chodí sice velké množství lidí, které si na připojování na veřejné Wi-Fi sítě kvůli vlastní bezpečnosti raději nechá zajít chuť. Bohužel však po světě chodí a druhá skupina lidí, která je v porovnání s první uvedenou proti ní obrovským monstrem a která si na bezpečné připojování zrovna nepotrpí. Podle různých analýz a výzkumů zveřejněných na webu idropnews se dokonce třičtvrtě dotazovaných přiznalo, že je na veřejných Wi-Fi zvyklá využívat citlivé weby jako jsou emailové účty, Facebook či již vzpomínané internetové bankovnictví.

  Společnost Avast dokonce provedla v Americe experiment, který měl poukázat na neopatrnost lidí při připojování k těmto sítím. Pro svůj pokus vytvořili na jednom místě falešné hotspoty se jménem „I HOPE TRUMP! FREE WIFI“ a čekali, kolik uživatelů se na jejich absolutně neznámou a neověřenou Wi-Fi síť připojí. Za krátkou dobu tento hotspot využilo více než 1200 lidí. Tři čtvrtiny z nich se na ní dokonce připojily k webům, které by byly snadno zneužitelné třetí stranou.

  Až příliš jednoduché získání informací

  Dalším nelichotivým faktem je to, že bezpečností opatření typu firewally a antivirové programy získávání dat třetí stranou prostě nezastaví. Uživatel veřejné Wi-Fi, která není úplně ověřená, tak de facto dobrovolně nabízí své údaje, aniž by vůbec tušil, jak nebezpečné to pro něj je. Pravda je totiž taková, že není vůbec žádný problém tyto informace získat. A nejsou k tomu potřeba ani žádné sofistikované metody nebo špionážní softwary.

  Existuje totiž celá řada metod a triků, jak můžou třetí strany vaše sufrování po síti zachytit. Pokud nevěříte, podívejte se třeba na YouTube. To je plné tutoriálů, jak se dostat těmi nejtriviálnějšími způsoby do přístrojů připojených na veřejné sítě. Namátkou můžeme zmínit například metodu „Muž uprostřed“, která zneužívá důvěřivosti lidí. Nicnetušící oběť se totiž dobrovolně připojí k počítači hackera, který se však pro okolí tváří jako přístupová bod k Wi-Fi. Jakmile se takto připojíte, útočník o vás rázem ví vše. Veškeré vaše procházení totiž v tu stejnou chvíli vidí u sebe na počítači.

  V bezpečí není ani váš Mac

  Pokud jste si doposud bláhově mysleli, že s vaším Macem se vás tyto řádky netýkají, pletete se. Je sice pravda, že průniků do počítačů Mac je napočítáno daleko méně, nicméně nová doba vše trochu mění. Na Mac se totiž neútočilo hlavně z toho důvodu, že to jednoduše bylo na Windows jednodušší a byl rozšířenější. Poslední dobou však IT specialisté zaznamenávají stále častěji pokusy o nabourání se přes síť i do jablečných počítačů.

  Je tedy rozhodně na místě ověřovat si, k jakým sítím se vlastně připojujete. Tedy pokud nechcete jednoho dne objevit fotky vašeho partnera, které měly být určeny pouze vám, na některém ze zajímavých webů nebo nechcete zasponzorovat hackerům z vašich těžce uspořených výplat dovolenou na Havaji, dávejte si při připojování pozor nebo používejte VPN aplikace.

  free-wifi-fb2

  Leitz

  Diskuze

   No dobrá rada nad zlato. Ale tahle je spíše pokrytecká. Ano je pravda, že veřejné wifi nejsou bezpečné a situaci ještě zhoršuje to, že spousta služeb a protokolů je nešifrovaná. Ale je potřeba říci i to, že není náhoda, že jsme národem náruživých lovců wifi. A za to můžeme děkovat našim mobilním operátorům.

   nechápu, co mají operátoři společného s tím, že nemáš peníze na jejich produkty 😀

   Takze kdyz se pripojim na verejnou wifi a na iPhone se prihlasim na facebook nebo mail (kde jsem trvale prihlasen) tak ziskaji moje pristupove udaje?

  Napsat komentář

  Zobrazit celou diskuzi
  Přispět

  Bazar

  Fórum

  • Poslední příspěvky
   Odpovědi
   Zobrazení
   Poslední příspěvek

  Další články

  Rychlejší bezdrátové nabíjení v iOS 11.2 nemá na rychlost dobití telefonu téměř žádný vliv
  microsoft_store-icon
  Microsoft okopíroval AirDrop. Funkci dostanou Windows už v další velké aktualizaci
  V Apple Storu vyprodali iPhone X. Naštvaní zákazníci zavolali na prodavače policii, ta jim doporučila Android
  Apple začne prodávat vlastní brýle pro rozšířenou realitu nejpozději v roce 2019
  Co stojí za výrobou iPhonů? Mizerné platy dělníků, nelidské pracovní podmínky a občasná úmrtí z vyčerpání
  Apple Pay CZ
  Apple Pay dorazí do Česka už velmi brzy, prozradil Tim Cook
  Do londýnského Apple Storu vjelo deset lupičů na skútrech, rozbili skleněné dveře a ukradli několik produktů
  Apple letos prodá 20 milionů AirPods, příští rok by to mělo být až 30 milionů
  Budoucí HomePod by mohl dostat Face ID pro rozpoznávání osob v místnosti
  Další problém iPhonu X je na světě. Uživatelé si stěžují na praskání v reproduktoru při vysoké hlasitosti
  facebook-icon
  Vyzkoušeli jsme zcela nový způsob rozdělení příspěvků, který Facebook testuje na Slovensku
  iPad X
  Takto by měl vypadat nový iPad Pro po vzoru iPhone X
  Apple aktualizoval Clips na verzi 2.0. Aplikace dostala podporou 360stupňových selfie a iPhonu X
  Apple získal startup, díky jehož technologii by se mohl fotoaparát v iPhonech posunout na novou úroveň
  Nefungovalo vám včera ráno připojení k některým serverům? Víme proč a jak můžete urychlit opětovné připojení
  Autonabíječky EVOLVEO MX se dvěma porty USB a hrotem pro rozbití skla v případě nehody
  Bezdrátová nabíječka pro MacBook? Na Kickstarteru se jedna objevila a nabije i nové iPhony
  Podívejte se, jak funguje přeposílání peněz přátelům skrze iMessage díky Apple Pay Cash
  HighSky - Obchodujte online